Jak urządzić domowe SPA? Rodzaje i właściwości olejków eterycznych

przez Joanna Kamysz
Olejek eteryczny

Urządzając w domu salon SPA warto pomyśleć olejkach do aromaterapii, które wypełnią przestrzeń pięknymi zapachami i pomogą się odprężyć np. podczas kąpieli. Naturalne olejki do aromaterapii, które są często wybierane to te lawendowe, różane, eukaliptusowe, jaśminowe, sosnowe, melisowe czy tymiankowe. Dodatkowo większość z nich można wykorzystać do nawilżacza powietrza np. w salonie lub sypialni. Tylko jaki wybrać? I dlaczego w ogóle warto? Odpowiadamy na te pytania.

Olejki do kąpieli – jakie wybrać?

Kąpiel w wannie potrafi zapewnić relaks po ciężkim i stresującym dniu. Aby jednak faktycznie się odprężyć, nie wystarczy jedynie użyć zwykłego płynu nie sprawdzając w dodatku jego składu. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do kąpieli w wannie. Wśród nich wymienić można te, które zawierają naturalne składniki, czyli olejki do kąpieli. Przeznaczone są one do skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej. Olejki eteryczne do kąpieli potrafią wprowadzić w stan relaksu i całkowitego odprężenia, a na dodatek pięknie pachną i działają jak aromaterapia.

Olejki do kąpieli naturalne składają się przeważnie z olejów roślinnych i ziół, które mają wiele zdrowotnych właściwości. Najczęściej wybierane są olejki do kąpieli bergamotowe, cytrynowe, lawendowe, z drzewa herbacianego, różane, pomarańczowe, z neroli lub mięty pieprzowej.

Należy dopasować je nie tylko do zapachowych upodobań, ale i do tego, jaką mamy skórę i co chcemy danym kosmetykiem relaksującym uzyskać. Czy ma to być jedynie odprężenie, czy też złagodzenie podrażnień na skórze lub uśmierzenie innych dolegliwości.

Mając już wybrany olejek do kąpieli, jak go używać? Zazwyczaj wystarczy wlać 10-15 kropli do ciepłej wody w wannie. Szczegółowe stosowanie opisane jest na kosmetykach do kąpieli.

A teraz przedstawimy właściwości najchętniej wybieranych naturalnych olejków eterycznych.

Olejek eukaliptusowy

Eteryczny olejek eukaliptusowy jest nieoceniony przy wszelkiego rodzaju infekcjach, szczególnie dotyczących górnych dróg oddechowych. Pięknie pachnie i odpręża.

Olejek eukaliptusowy wykazuje wysoką aktywność antywirusową, przeciwgrzybiczną i przeciwbakteryjną. Jego lotne składniki wchłaniają się przez drogi oddechowe i działają pozytywnie na zatoki, oskrzela, problemy z kaszlem i katarem.

Olejek ten wykorzystywany jest także do masażu, ponieważ świetnie radzi sobie z bakteryjnymi chorobami skórnymi. Świetnie rozgrzewa, więc cenią go sobie również osoby borykające się z nerwobólami i bólami mięśniowo-stawowymi. Kąpiel aromaterapeutyczna z olejkiem eukaliptusowym to prawdziwa rozkosz dla zmysłów, podobnie jak masaż.

Lekko podgrzany – nadaje się idealnie do inhalacji i odświeżenia powietrza. Wystarczy nalać kilka kropel na wierzch kominka zapachowego, by wypełnić wnętrze pokoju eukaliptusowym aromatem.

Olejek z drzewa herbacianego

Jeden z najsilniejszych antyseptyków – olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i zwalcza grzybicę. Sprawdza się także w aromaterapii. Olejek ten wykorzystywany jest przede wszystkim do kąpieli i masażu. Działa też prawdziwie leczniczo. Pomaga przy przeziębieniach oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Można go stosować także do inhalacji. Zwalcza problemy z kaszlem, katarem, zatokami i oskrzelami. W przypadku infekcji skórnych – okłady z olejku eterycznego z drzewa herbacianego świetnie odkażają zmienione chorobowo miejsca.

Działa także niczym odświeżacz i aromatyzator powietrza, napawając otoczenie wspaniałym zapachem. Wystarczy parę kropel olejku z drzewa herbacianego na kominku zapachowym, by całe pomieszczenie wypełniło się przyjemnym aromatem.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy świetnie odpręża i redukuje wszelakie napięcia – fizyczne i psychiczne. Działa też antybakteryjnie – leczy m.in. trądzik pospolity. Jego przeciwzapalne właściwości koją skórę i przywracają ją do zdrowia.

Olejek z rozmarynu pobudza przede wszystkim pracę mózgu, jest więc niezastąpiony podczas wychodzenia ze stanów apatii i przygnębienia. Zmęczony organizm wraca do równowagi za sprawą aromatycznych, rozmarynowych kąpieli, masaży i kompresów. Stosowany na skórę, skutecznie walczy z trądzikiem pospolitym i skórnymi chorobami bakteryjnymi.

Ten naturalny olejek eteryczny pomaga także w walce z grzybicą stóp i paznokci. W tym celu warto zastosować bezpośrednie okłady. Olejek rozmarynowy  jest produktem w 100% naturalnym, a więc może być bezpiecznie stosowany, bez obaw o obecność sztucznych substancji.

Olejek pomarańczowy

Eteryczny olejek pomarańczowy to jeden z najbardziej znanych, naturalnych antydepresantów. Wspaniale potrafi rozgonić złe myśli i wykreować pozytywną atmosferę w miejscu, w którym ulatnia się jego zapach. Pomaga w leczeniu stanów lekowych, bezsenności i depresji, a więc warto dodać go do terapeutycznej kąpieli, a nawet wykorzystać do kojącego nerwy masażu. Warto także zaznaczyć, że olejek pomarańczowy zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Wspaniale oczyszcza i jest naturalnym antyseptykiem.

Ma udowodniony cudowny wpływ na skórę dojrzałą. Pozwala pozbyć się cellulitu i ujędrnić całe ciało. Zmniejsza stany zapalne i… działa moczopędnie. Co ciekawe, olejek z pomarańczy potrafi też zadziałać jak prawdziwy afrodyzjak… Pobudza, dodaje energii do działania i wprawia w pogodny nastrój.

Olejek lawendowy

Eteryczny olejek z lawendy świetnie działa na układ limbiczny, wykazując przy tym działanie antystresowe. Odpręża, relaksuje i sprawia, że organizm się uspokaja. Jest także naturalnym środkiem nasennym i pozwala uporać się z nadmiarem negatywnych emocji. Działanie na sferę psychiki nie jest jednak jedyną właściwością olejku lawendowego.

Pomaga także niwelować bóle reumatyczne i mięśniowe, ponieważ miejscowo rozgrzewa, a nawet znieczula. Bierze udział w budowaniu odporności organizmu i działa przeciwgrzybicznie. Odpowiedzialny jest za to główny składnik specyfiku – linalol. Radzi on sobie także bardzo dobrze z chorobami skórnymi, z problemem nadmiernej potliwości i łupieżem.

Olejek lawendowy świetnie odświeża powietrze i… odstrasza niechciane owady. Mrówki faraonki, mole, komary i osy zdecydowanie stronią od tego przyjemnego dla ludzi zapachu.

Olejki do masażu – co może się przydać?

Wśród kosmetyków relaksacyjnych wyróżnia się nie tylko preparaty do kąpieli. Są też olejki do masażu, które pięknie pachną, ale i mają właściwości lecznicze. Podobnie jak niektóre kosmetyki do kąpieli, naturalne olejki do masażu również potrafią poprawić kondycję skóry, ujędrnić ją i nawilżyć.

Jaki olejek do masażu wybrać? Najczęściej są to oleje bazowe z awokado, jojoby, migdałów, oliwy z oliwek, pestek moreli lub pestek winogron. Dobrze się wchłaniają i odżywiają skórę. Oprócz nich są jeszcze oleje do masażu eteryczne, np. z szałwii, pomarańczy, lawendy, paczuli, czy z drzewa sandałowego. Olejek do masażu powinien dopasowany być do tego, co chcemy przez taki relaks uzyskać. Wymienia się olejek do masażu relaksacyjnego, olejek do masażu rozgrzewający czy olejek do masażu pobudzający zmysły.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej