Olejek do demakijażu – jak stosować? Jak wybrać olejek do demakijażu i oczyszczania twarzy?

przez Iza Maculkiewicz
Olejek do demakijażu

Mamy coraz większą świadomość dotyczącą prawidłowych sposobów pielęgnacji cery. Stawiamy na kosmetyki o dobrych, naturalnych składach. Poszukujemy alternatywnych, skutecznych rytuałów pielęgnacyjnych. W ten trend wpisuje się olejek do demakijażu i oczyszczania twarzy. Jak działają takie olejki i kto je może stosować? Odpowiadamy.

Zmywanie makijażu olejkiem

Jednym z naturalnych sposobów na oczyszczanie twarzy jest zmywanie makijażu… olejami. Chociaż pozornie może wydawać się to nielogiczne, to w praktyce najlepszym sposobem na rozpuszczenie tłuszczu jest zastosowanie innego tłuszczu. Ponadto, olejek do demakijażu działa skutecznie i delikatne zarazem. W ten sposób można usunąć nawet wodoodporny makijaż, nie naruszając przy tym warstwy lipidowej naskórka.

Niektóre z was mogą być zrażone tą metodą ze względu na uczucie dyskomfortu po nałożeniu i zmyciu olejów – skóra nierzadko wydaję się być wtedy tłusta. W tym wypadku wystarczy zastosować jeden trik, o którym będziemy jeszcze pisać.

Jak wybrać olejek do demakijażu?

Do OCM (z ang. oil cleansing method) nie powinno się używać jednego rodzaju oleju. Najczęściej łączy się olej bazowy z innym. Można wykonywać swoje własne mieszanki, szukając najlepszej kombinacji. Ważne jest, aby rodzaj olejku do demakijażu dopasować do typu skóry. I tak:

w przypadku cery suchej sprawdzi się m.in. olej ze słodkich migdałów,

do cery mieszanej – olej z pestek winogron,

do cery tłustej – olej lniany lub z czarnuszki.

Unikać natomiast powinno się tak popularnego w ostatnich latach w kosmetyce oleju kokosowego, ponieważ zapycha on pory.

Do wykonanego w ten sposób demakijażu można wykorzystać też gotowe olejki do mycia twarzy. Są one tak skomponowane, aby odpowiadać na potrzeby danej cery, nie podrażniać jej. Trzeba jedynie uważać na to, aby miały naturalny skład. A jak je wybrać?

Jaki olejek do demakijażu?

Wraz ze wzrostem zainteresowania olejkami do demakijażu, na rynku pojawiło się wiele kosmetyków tego rodzaju. Jednak nie wszystkie posiadają naturalny skład. Na co więc zwracać uwagę?

Po pierwsze, taka kompozycja nie powinna mieć w swoim składzie wody. Tę zasadę spełnia m.in. olejek do demakijażu Resibo, którego dodatkową zaletą jest bardzo krótka lista składników.

Ponadto ważne jest, aby sprawdzić, z jakich olejów składa się mieszanka. Co prawda są one zwykle tak opracowywane, aby pasować do różnych typów cery, może jednak okazać się, że znajduje się w niej olej, który nie służy Twojej cerze. Często do olejków oczyszczających do twarzy dodawana jest też witamina E, która ma działanie nawilżające, regenerujące. Aby kosmetyk posiadał przyjemny zapach, może mieć także w składzie substancje zapachowe. Zwróć uwagę na to, szczególnie jeśli masz skłonność do podrażnień skóry. Mieszanki zapachowe to częsty alergen.

olejek do demakijażu, demakijaż oczu olejkiem
Olejek do demakijażu świetnie sprawdza się do oczu

Jak stosować olejek oczyszczający do twarzy?

Gotowe olejki oczyszczające do twarzy mają tę zaletę, że są bardzo proste w stosowaniu. Jak stosować olejek oczyszczający do twarzy, aby przy jego pomocy zmyć makijaż? Wystarczy nałożyć niedużą porcję olejku na suchą lub wilgotną skórę, po czym delikatnie go wmasować. Następnie trzeba go zmyć zwilżoną ściereczką, którą następnie przemywa się mydłem, dzięki czemu można ją wielokrotnie używać.

Jeśli pomimo tego będziesz mieć poczucie, że skóra jest nadal lekko tłusta, wystarczy, jak przemyjesz ją tonikiem, lub hydrolatem. I to może być Twój ostatni krok w wieczornej pielęgnacji, nie musisz już nakładać kremu na noc.

Przy okazji warto wiedzieć, że stosując swoją własną mieszankę olejów zmywa się ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie. To może okazać się problematyczne dla osób posiadających cerę naczynkową, ponieważ zabieg ten podrażnia ich skórę. Wtedy gotowe olejki sprawdzą się o wiele lepiej.

Olejek do demakijażu – korzyści ze stosowania

Mogłoby się wydawać, że olejek do demakijażu niczym się tak naprawdę nie różni od używania mleczek do oczyszczenia, żeli do mycia twarzy czy płynów micelarnych do makijażu. Zabieg ten generuje jednak wiele korzyści, które powinny Cię do niego przekonać.

Ale zaczniemy od podstaw. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często popularne produkty do mycia twarzy zawierają SLS-y, alkohole czy inne konserwanty, które mogą prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery skóry, a także do przesuszenia. Oczywiście, są też naturalne kosmetyki, które nie wykazują takiego działania, trudniej jest je jednak wybrać.

Natomiast najważniejsze jest to, że oleje nie tylko usuwają zanieczyszczenia, brud, ale także wykazują działanie pielęgnujące. Można je stosować do każdego typu cery, aczkolwiek warto wcześniej sprawdzić, czy gotowa mieszanka nie jest przeznaczona do konkretnego rodzaju skóry.

Co jeszcze? Podczas demakijażu oczu olejki nie wywołują podrażnień, uczucia pieczenia czy szczypania. Co więcej! Mogą odżywiać rzęsy i brwi, nie jest więc konieczne stosowanie dodatkowych produktów na nie.

Kolejne korzyści wynikające ze stosowania olejku do demakijażu to regulowanie poziom sebum, łagodzenie stanów zapalnych, nawilżenie skóry. W ten sposób możesz przywrócić jej równowagę tłuszczową, a także pomóc odbudować naturalną barierę ochronną.

Jeśli jednak nie udało nam się przekonać cię do stosowania olejków, sprawdź nasz ranking dobrych żeli do mycia twarzy. Wiele z nich sprawdza się świetnie w demakijażu.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej