Właściwości pokrzywy – dla zdrowia i urody

przez EcoAndWell
świeża pokrzywa na napar o właściwościach zdrowotnych

Swą parzącą naturą mocno broni się przed zerwaniem – tak jakby całą moc fantastycznych właściwości pokrzywa chciała zachować tylko dla siebie… Na nic jednak jej starania. Od wieków wiadomo bowiem, że nieprzyjemna w dotyku roślina jest niezastąpiona w wielu leczniczych i kosmetycznych kuracjach. Tak więc zamiast od razu sięgać po chemiczne preparaty – w wielu przypadkach warto, a nawet powinno się korzystać z tego, co ma nam do zaoferowania sama natura.

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Wśród leczniczych właściwości pokrzywy warto wymienić:

  1. Pomaga w niedokrwistości.
    Pokrzywa zawiera mnóstwo chlorofilu, kwasu foliowego, miedzi i żelaza – a to składniki, które wpływają pozytywnie na tworzenie się hemoglobiny i czerwonych krwinek.
  2. Działa moczopędnie.
    A więc jest świetna w przypadku chorób związanych z nerkami i drogami moczowymi. Fantastycznie oczyszcza i pomaga w pozbyciu się kamieni.
  3. Leczy artretyzm i reumatyzm oraz zapobiega osteoporozie.
    Wraz z moczem pokrzywa ułatwia usuwanie kwasu moczowego, który często powoduje ból, stany zapalne i obrzęk stawów. Ponadto zawiera wzmacniające kości wapno i krzem.
  4. Oczyszcza organizm z toksyn.
    Pokrzywę powinni stosować wszyscy, którzy przez długi czas przyjmują leki, a także ci, którzy jedzą przetworzone sklepowe produkty. Napar i sok z pokrzywy pomagają przy zatruciach wątroby.
  5. Walczy z katarem siennym.
    Łagodzi objawy alergii prawdopodobnie dzięki zawartym w niej flawonoidom.
  6. Pokrzywa usuwa nadmiar wody z organizmu, redukując opuchliznę.
  7. Reguluje trawienie, przez co ułatwia walkę z nadprogramowymi kilogramami.
  8. Wzmacnia naturalną odporność organizmu

Pokrzywa – właściwości kosmetyczne

Pokrzywa jest stosowana zewnętrznie – jako dodatek do kremów, żeli do twarzy, płukanek do włosów i szamponów. W każdym wypadku sprawdza się doskonale.

  1. Pielęgnuje cerę tłustą.
    Chyba najbardziej znaną spośród kosmetycznych właściwości pokrzywy jest jej wpływ na cerę tłustą. Działa oczyszczająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Ma też właściwości antybakteryjnie i ogranicza łojotok.
  2. Zwalcza łupież.
    Płukanki i szampony z dodatkiem pokrzywy eliminują ten męczący czasem nawet miesiącami problem.
  3. Wzmacnia włosy.
    Dzięki pokrzywie włosy stają się mocniejsze, bardziej wygładzone i zregenerowane. A to z kolei sprawia, że mniej ich wypada.

Pokrzywa – jak wykorzystać ją w kuchni, jak zbierać?

W kuchni pokrzywę można wykorzystać  na wiele sposobów, nie tylko w herbatach. Jest pysznym dodatkiem do zup, sałatek, omletów, tart i koktajli. Najsmaczniejsza jest ta zbierana wiosną, od kwietnia do czerwca, rosnąca w zacienionych miejscach. Zbieramy tylko górną część rośliny (max. 3 górne piętra) i to zanim pokrzywa zakwitnie. Starsze liście są włókniste i twarde.

Oczywiście zbieranie może być nieprzyjemne, ale wystarczy zaopatrzyć się w rękawiczki, aby uchronić się od nieprzyjemnego poparzenia. Liście pokrzywy po sparzeniu gorącą wodą przestają parzyć, dzięki czemu można je swobodnie dodawać do sałatek. Sparzone i przepłukane bardzo zimna wodą zachowają dodatkowo swój żywo-zielony kolor.

Pokrzywa – przeciwwskazania

Jak wszystko, na co tylko się decydujemy – również i pokrzywę należy stosować i spożywać z głową. Chodzi przecież o to żeby skorzystać z właściwości pokrzywy, a nie sobie zaszkodzić.

Lekarze odradzają pokrzywę kobietom borykającym się z chorobami dróg rodnych. Przeciwwskazaniem są między innymi cysty na jajnikach i macicy.

Trzeba wiedzieć także, że wzmacnia ona działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych, a ze względu na pobudzanie przez nią produkcji krwi – niebezpieczne jest przyjmowanie jej w okresach przed i po zabiegach chirurgicznych. Może bowiem spowodować krwotok.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej