Zbilansowana dieta to nie tylko sposób na uzyskanie wymarzonej sylwetki; racjonalne odżywianie pomaga również zachować zdrowie i dobrą kondycję. Może Ci się wydawać, że zdrowe jedzenie wymaga spędzania długich godzin w kuchni i ogromnych pieniędzy. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Sprawdź, jak łatwo i niedrogo wprowadzić dobre nawyki żywieniowe!
Przejście na dietę może być kojarzone z wieloma wyrzeczeniami i mało smacznymi posiłkami. Jednak nie musi tak być! Warto spojrzeć na jedzenie w nieco inny sposób i zrozumieć, że zmiana jadłospisu nie jest tylko chwilowym ograniczeniem, a czymś, co zostanie z Tobą już na zawsze. Dlatego nie warto katować się dużymi restrykcjami, a raczej stopniowo modyfikować swój jadłospis tak, aby wykluczać z niego produkty niekorzystne dla zdrowia. Zobacz, od czego najlepiej zacząć!
• Kup sobie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie i zacznij z nich korzystać
Prawdziwym game changerem są sprzęty kuchenne, dzięki którym łatwo przygotujesz pyszne i zdrowe potrawy i przekąski. Koniecznie zaopatrz się w wielopiętrowy, funkcjonalny i łatwy do czyszczenia parowar. Dzięki niemu możesz jednocześnie przyrządzić różne elementy posiłku. Możesz w nim przygotować warzywa, ziemniaki i mięso. Doskonale smakują także przyrządzone w ten sposób ryby. Posiłki z parowaru zachowują więcej wartości odżywczych niż np. w przypadku smażenia, nie wymagają także dodawania tłuszczu. Przydatnym urządzeniem będzie także blender, dzięki któremu przygotujesz autorskie koktajle i smoothie.
• Stwórz nowe nawyki
Każdy człowiek ma nawyki, które warto byłoby zmienić. Jednak jest to zadanie bardzo trudne. Dużo łatwiej jest wprowadzić nowy nawyk w miejsce starego. Np. jeśli nie wyobrażasz sobie oglądania ulubionego serialu bez przekąsek, to postaw na ich zdrowsze zamienniki. To samo dotyczy słodyczy i fast-foodów – większość z nich, w wersji fit, możesz przygotować samodzielnie. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla zdrowia, ulgę odczuje także Twój portfel!
• Jedz świeże warzywa
Dodawanie do każdego posiłku większych ilości świeżych warzyw i owoców jest najprostszą metodą, która poprawi Twój jadłospis. Możesz je komponować niemal dowolnie, nie trzeba też dokładnie odmierzać ich ilości – zwykle mają niewiele kalorii, więc mogą stanowić nawet połowę Twojego talerza. Dobrym zwyczajem jest zjadanie warzyw przed spożyciem reszty posiłku, dzięki temu unikniesz wahania poziomu cukru we krwi i napadów wilczego głodu.
• Dbaj o nawodnienie
Tę zasadę zna niemal każdy, jednak nadal wiele osób jej nie przestrzega. Prawidłowe nawodnienie pomaga zachować w dobrej kondycji nerki, serce i skórę. Woda jest też ważna dla funkcjonowania całego organizmu.
• Różnorodność jest ważna
Aby zrealizować zapotrzebowanie na witaminy i minerały warto stosować dietę, która zawiera bardzo różnorodne produkty. Dlatego w codziennym jadłospisie unikaj monotonii. Dobrym pomysłem będzie także podążanie za sezonowością i korzystanie z warzyw i owoców dostępnych w danej porze roku.