6 kroków poprawnego mycia włosów

przez Weronika Słupek
Mycie głowy

Mycie włosów i codzienna pielęgnacja skóry głowy tylko z pozoru wydają się oczywiste. Wiele czynności wykonujemy jednak automatycznie, nie zastanawiając się, czy wykonujemy je poprawnie. Te złe nawyki mogą by źródłem rozlicznych problemów z włosami.

Codzienna pielęgnacja włosów – pozornie oczywista

Zadbane włosy są naszą wizytówką. Ich pielęgnacja wydaje nam się przy tym tak oczywista, że nie zwracamy uwagi na szczegóły, które znacząco mogą wpłynąć na ich kondycję i wygląd. Myjemy, wycieramy, suszymy… nawet w tak bardzo ograniczonym rytuale łatwo jednak o błędy. Co i jak robić, aby włosy im pomóc, a nie zaszkodzić?

O tym jak pielęgnować włosy, żeby im nie zaszkodzić

Opowiada nam Weronika Słupek – trycholog kosmetyczny, fryzjer i szkoleniowiec.

Wiele osób pyta, czy mycie włosów każdego dnia jest prawidłowe? Tak. Myjmy włosy i skórę głowy tak często, jak potrzebujemy. Warto jednak zastanowić się, czy codziennie mycie jest konieczne, gdyż następnego dnia włosy faktycznie wyglądają nieestetycznie, czy jest to raczej potrzeba wewnętrzna. Jeśli myjemy włosy każdego dnia, to musimy zwrócić uwagę na to, by używać szamponów z delikatnymi środkami myjącymi.

Pamiętajmy również, że zbyt rzadkie mycie też nie będzie służyć naszej głowie i włosom, szczególnie gdy mieszkamy w dużych miastach, gdzie unosi się wiele zanieczyszczeń.

Jak poprawnie umyć włosy?

Mycie – zawsze 2 razy

Włosy myjemy zawsze dwukrotnie. Pierwsze mycie jest przeznaczone dla rozpuszczenia brudu z włosów. Na tym etapie skórę głowy myjemy całą dłonią. Przy drugim myciu wykorzystujemy opuszki palców i zdecydowanie, ale nie agresywnie, myjemy skórę głowy i włosy. Starajmy się przy tym nie zaplątać włosów. Warto poszukać szamponu bez SLS’u, który nie podrażni skóry głowy.

Sama aplikacja szamponu też jest ważna: nakładamy go na mokre włosy, uprzednio rozcierając go w dłoniach.

Płukanie – dłuższe niż mycie

Po każdym myciu dokładnie spłukujemy szampon. Dłużej spłukujemy, niż myjemy. To też ważna zasada prawidłowego mycia. Osoby, które o tym zapominają, często borykają się z łuszczeniem się i swędzeniem skóry głowy.

Nakładanie odżywki – tylko na włosy

Kolejna istotna sprawa, to sposób aplikacji odżywki czy też maski. O ile nie jest napisane na opakowaniu, że takową maskę czy odżywkę można stosować na skórę głowy, to aplikujemy ją tylko na włosy – długości i końce z pominięciem nasady.

Wycieranie – delikatnie, odciskając wodę w ręcznik

Umyte włosy delikatnie wycieramy w ręcznik. Wodę odciskamy! Energiczne tarcie tylko zaszkodzi mokrym, bardziej podatnym na uszkodzenia mechaniczne włosom.

 Rozczesywanie – najpierw końcówki

Jeżeli chodzi o rozczesywanie włosów, to prawidłowa technika jest jedna: rozczesujemy od końców stopniowo, kierując się ku górze. Skóra głowy jest bardzo wrażliwa na różne mechaniczne uszkodzenia, nie należy zatem traktować jej zbyt mocno szczotką w trakcie czesania.

Suszenie – obowiązkowe jeśli zaraz idziesz spać

Kolejny nierzadko popełniany błąd to położenie się do łóżka z mokra głową. Szczególnie często robią tak kobiety z długimi włosami. Niestety nie jest to dla zbyt dobre dla włosów. Z dwojga złego, lepiej wysuszyć włosy suszarką, niż pójść spać z mokrymi. Włosy podczas nocnych, niekontrolowanych ruchów bardzo się naciągają i plączą, dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, a i wstając rano, nie są do końca suche. Często tak potraktowane są matowe i szybciej tracą świeżość.

Przeczytaj także: Jak dbać o wysokoporowate włosy

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej