Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest konieczna?

przez Materiał zewnętrzny
chirurgia stomatologiczna

Sam termin „chirurgia stomatologiczna” u wielu osób może być przyczyną stresu. Jednak nie ma ku temu podstaw – są to zwykle stosunkowo drobne zabiegi, które wykonuje się w znieczuleniu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii można uzyskać bardzo zadowalające efekty terapeutyczne i estetyczne. W jakich przypadkach warto skorzystać z usług takich specjalistów?

Chirurgia stomatologiczna kojarzona jest zwykle jedynie z ekstrakcją zębów. Jednak ta dyscyplina zajmuje się o wiele szerszym zakresem zabiegów. W jakich przypadkach należy usunąć ósemki i czym są przerośnięte dziąsła? Z tego artykułu dowiesz się jakie problemy rozwiązuje chirurgia stomatologiczna!

Problematyczne ósemki

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej z pewnością należą ekstrakcje tzw. zębów mądrości. Eksperci z Orto Smile podkreślają, że ten zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, co ogranicza przykre odczucia pacjenta. Ósemki to zęby położone w najodleglejszej części łuku zębowego, dlatego czasami trudno je odpowiednio czyścić i pielęgnować. Mogą one być źródłem stanów zapalnych, podrażnień i próchnicy – wówczas czasami lepiej jest je usunąć. Istotny jest również fakt, że zęby te wyrastają stosunkowo późno i próbują znaleźć miejsce w już ukształtowanym zgryzie. Jeśli nie mają na to odpowiednio dużo miejsca, to mogą przyczyniać się do koślawienia innych zębów i powstawania wad zgryzu. Usunięcie ósemek może być także niezbędne w przypadku leczenia ortodontycznego. Zęby mądrości mogą również wyrastać pod niewłaściwym kątem lub ulec zatrzymaniu w dziąśle, co bywa przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych.

Przerośnięte dziąsła – kiedy warto je podciąć?

Zabieg odsłonięcia korony zęba, czyli gingiwektomia wciąż jest stosunkowo mało znany. Wykonuje się go głównie z powodów estetycznych, pozwala na uzyskanie pięknego, proporcjonalnego uśmiechu. Gingiwektomia polega na usunięciu fragmentu dziąseł – wykonuje się ją przy pomocy bardzo precyzyjnych narzędzi, np. lasera. Dzięki odsłonięciu korony zęba, w uśmiechu nie widać przerośniętych dziąseł. Jest to zabieg bardzo popularny wśród celebrytów, ale coraz częściej decydują się na niego także inne osoby. Nic dziwnego – tzw. dziąsłowy uśmiech może być przyczyną wielu kompleksów i obniżać pewność siebie.

Dlaczego podcina się wędzidełko?

Wędzidełka to wąskie fragmenty tkanki łączącej dziąsła z wargami lub językiem. Ich nieprawidłowa budowa może być przyczyną szeregu problemów np.:

  • diastemy
  • ograniczenia ruchomości języka,
  • utrudnień w przyjmowaniu pokarmu – szczególnie u niemowląt,
  • wad wymowy,
  • nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego,
  • utrudnień w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • parodontozy,
  • wad zgryzu.

Czy dzieci należy poddawać zabiegom chirurgii stomatologicznej?

Wśród rodziców często można spotkać się z przekonaniem, że dzieci mogą zwyczajnie wyrosnąć z problemów stomatologicznych. Może to być związane np. z dość powszechną wiarą, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Jednak są to przekonania błędne i bardzo szkodliwe. Zaniedbania w okresie dzieciństwa często skutkują wieloma problemami w dorosłym życiu. Dlatego nie warto zwlekać.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej