Czy warto stosować odżywki białkowe?

przez Materiał zewnętrzny
odzywka białkowa ćwiczenia

Białko jest jednym z głównych składników odżywczych, a jego rola w organizmie polega na budowaniu mięśni. Jest również niezbędne w innych procesach i funkcjach życiowych, na przykład dla prawidłowej przemiany materii. Każda zbilansowana dieta zawiera białko. Czy warto więc stosować odżywki białkowe?

Bardzo ważne dla zdrowia jest dostarczanie organizmowi niezbędnych ilości białka. Nie można jednak z tym przesadzić. Dieta zbyt bogata w białko może spowodować problemy zdrowotne. Jednak osoby intensywnie trenujące lub ciężko pracujące fizycznie, potrzebują dodatkowej porcji protein, by ich mięśnie mogły prawidłowo się regenerować.

Odżywki białkowe dostępne są w wyspecjalizowanych sklepach: https://www.bodypak.pl/pl/20-odzywki-bialkowe. Połączenie odpowiedniego treningu z suplementacją białkiem daje wzrost siły mięśni i ich prawidłowy przyrost.

Wpływ odżywek białkowych na organizm

Odżywki białkowe stosowane są przede wszystkim przez sportowców. Aby mięśnie zregenerowały się prawidłowo po treningu, potrzebują dodatkowej dawki protein. Odpowiednia suplementacja połączona z wysiłkiem fizycznym rozwija i wzmacnia mięśnie, powodując ich zdrowy przyrost.

Diety wysokobiałkowej nie powinny stosować osoby mało aktywne fizycznie. Zbyt duża podaż białka może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie, objawiając się zakwaszeniem organizmu, odwodnieniem, skłonnością do zaparć, spadkiem nastroju, pogorszeniem kondycji skóry.

Rola białka w odchudzaniu

Białko wspomaga również metabolizm. Lepiej niż węglowodany zaspokaja głód, organizm długo je trawi, a przemiana materii zachodzi szybciej. Odżywki białkowe są niskokaloryczne i dobrze zaspokajają głód, warto więc stosować je w trakcie odchudzania. Bardzo pomagają w pracy nad sylwetka. Powodują wzrost mięśni, które w wyniku tego potrzebują więcej energii. W efekcie organizm spala więcej tłuszczu, a pozostaje tzw. sucha tkanka mięśniowa.

Jakie białka wchodzą w skład odżywek?

Preparaty białkowe mogą zawierać białka roślinne lub zwierzęce. Do białek zwierzęcych należą białka serwatki, które bardzo często wchodzą w skład odżywek. Białko serwatki jest szybko wchłaniane i trawione, dlatego powoduje szybszą regenerację po wysiłku.

Białko serwatkowe może występować w postaci koncentratu, izolatu lub hydrolizatu. Najtańsze i bardzo smaczne są odżywki z koncentratem. Dla osób nietolerujących laktozy najlepszym wyborem są izolaty, które jej nie zawierają. Szybciej wchłaniają się, niż koncentraty. Najszybszą wchłanialnością oraz najwyższą procentowo zawartością białka charakteryzują się hydrolizaty.

Jak stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe przeznaczone są dla osób, które przy wytężonym treningu, w szczególności siłowym, potrzebują dodatkowej porcji białka. Oczywiście mają być one tylko uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety. Białka nie można stosować w nadmiarze. Dawkę należy dobrać do wieku, płci, wagi oraz częstotliwości ćwiczeń. Wyliczając porcję odżywki, należy też wziąć pod uwagę, co chcemy osiągnąć, czy zależy nam bardziej na budowaniu mięśni, czy na redukcji wagi.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej