10 przykazań pielęgnacji skóry zimą

przez EcoAndWell
pielęgnacja skóry zima, poradnik

Zima to trudny czas dla skóry. Gwałtowne zmiany temperatur między mrozem na zewnątrz i ciepłem w biurach i mieszkaniach, to spore wyzwanie. W efekcie zimą cera może stać się podrażniona, czerwona i swędząca. Warto zmienić rutynę pielęgnacyjną i dostosować ją do tej zimnej pory roku. O tych 10 zasadach trzeaba pamiętać, aby dobrze pielęgnować skórę zimą.

1. Zwróć uwagę na skład kosmetyku myjącego

Uważnie wybieraj kosmetyk do mycia twarzy. Jeśli ma w swoim składzie alkohol lub silne środki myjące, z pewnością nadwyręży naturalna barierę hydrolipidową skóry. Pozbawiając naskórek ochronnego oleju, który naturalnie wytwarza, zamiast poprawić, pogorszysz jej stan.

2. Regularnie używaj peelingów

Może się to wydawać nieracjonalne, żeby suchą, poirytowana skórę traktować peelingiem, ale uwierz nam – będzie ci za to wdzięczna. Peeling pomoże usunąć martwe komórki, suche skórki i zmobilizuje skórę do regeneracji. Wybierz naturalny peeling z naszej listy TOP 10.

3. Postaw na kremy odżywcze i regenerujące

Odradzamy kremy stricte nawilżające, szczególnie przy cerze naczynkowej. W porównaniu z odżywczymi i regenerującymi zawierają one więcej wody. W rezultacie ich używania zimą skóra szczypie, pękają naczynka i jest jeszcze gorzej. Nawet przy skórze tłustej i trądzikowej warto sięgnąć po cięższy kosmetyk.

4. Pokochaj oleje

Sprzymierzeńcem skóry zimą są oleje. Zarówno te w składzie kremów, jak i nakładane na twarz w czystej postaci. Taki zabieg szczególnie polecamy na noc. To dobry czas na regenerację. Olej złagodzi podrażnienia i doda skórze elastyczności.

5. Wybieraj kosmetyki z witaminą C

Witamina C to kolejny pożądany składnik, szczególnie przy cerze naczynkowej. Wzmocni ona naczynka krwionośne i sprawi, że będą bardziej wytrzymałe na pękanie pod wpływem temperatur.

6. Nie odstawiaj filtrów przeciwsłonecznych

Zima to śnieg (mamy nadzieję), który odbija promienie UV, a nikomu nie trzeba tłumaczyć co to oznacza dla skóry… starzenie się, plamy i przebarwienia. Krem z filtrem jest obowiązkowy przez cały rok. Dodatkową ochronę zapewnią podkłady mineralne z filtrem SPF.

pielęgnacja skóry zimą kremem z filtrem UV
Pielęgnacja skóry zimą – obowiązkowy krem z filtrem UV

7. Nie przesadzaj z gorącym prysznicem

Długi, gorący prysznic lub kąpiel to wielka pokusa w zimowy wieczór. Jak byś ich nie kochała, nie przesadzaj. Ta przyjemność odwania organizm i pozbawia skórę ochronnej warstwy lipidowej. Jeśli wychodzisz spod prysznica, a twoja skóra piecze, jest ściągnięta i podrażniona, to znak, że przedawkowałaś ? Jeśli jednak nie możesz żyć bez gorącej kąpieli, nie martw się. W następnym punkcie o tym, co możesz zrobić, żeby poprawić sytuację.

8. Używaj balsamu po każdej kąpieli

Podobnie jak w przypadku kremów do twarzy, wybierz balsam, którego skład jest oparty na naturalnych olejach i masłach. Nakładaj go od razu po kąpieli (radzą to nawet lekarze (1)), żeby zatrzymać w skórze możliwie najwięcej wilgoci. Nie zapominaj o dłoniach i stopach! A jeśli masz ochotę na coś wyjątkowego, koniecznie sprawdź naszą listę najpiękniej pachnących balsamów naturalnych.

9. Dbaj o dietę i odpowiednią ilość płynów

Czasem dla poprawy stanu skóry warto zwiększyć w diecie ilość kwasów omego-3 i omega-6, które znajdziesz m. in. w rybach, orzech, siemieniu lnianym i chia. Nie zapominaj też o odpowiedniej ilości płynów. Odwodniony organizm gorzej znosi chłód, a na pewno nie służy to skórze. Pamiętaj, lepiej pić często mniejsze ilości płynów, niż rzadko i dużo. A jeśli nie lubisz wody, przestaw się na zimowe herbaty (jak np. rozgrzewająca z cynamonem i pomarańczą) i napary ziołowe. Dla wzmocnienia odporności zaś, koniecznie wypróbuj nasz przepis na złote mleko z kurkumą.

10. Nie przegrzewaj mieszkania

Kiedy za oknem chłód, od razu masz ochotę mocno odkręcić kaloryfery? To jedna z rzeczy, której skóra zimą nie lubi najbardziej. Powietrze w mocno nagrzanych pomieszczeniach jest bardzo suche. Jeśli jednak 21 stopni to dla ciebie za mało, zainwestuj w nawilżacz powietrza, najlepiej łatwy do przenoszenia. Wstaw go tam, gdzie przebywasz najwięcej – do domowego biura, salonu lub sypialni.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej