Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi poradzić?
2019-01-29

Przetłuszczające się włosy - czyli jakie?
Postanowiłam przybliżyć Wam dziś temat przetłuszczania się włosów, ponieważ jest to jeden z najczęściej spotykanych włosowych problemów. Wiele osób uważa, że kiedy po dwóch dniach muszą myć włosy to mają problem z przetłuszczaniem, jednak to nieprawda. Skóra głowy z natury produkuje łój i tego się nie powstrzyma. Normą jest, gdy np. myjemy głowę w poniedziałek rano i w środę rano musimy tę czynność powtórzyć. Kiedy jednak włosy nadają się do mycia w trakcie 24h możemy mówić, że mamy problem z przetłuszczaniem się włosów.Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?
- Używanie podczas każdego mycia szamponu z SLS (Sodium Laureth Sulfate) - jest to składnik mocno oczyszczający skórę głowy, znajdziecie go nawet w niektórych płynach do czyszczenia podłóg. Często stosowany, przez działanie silnie oczyszczające, powoduje przesuszenie skóry głowy, która "ratując sytuację" produkuje więcej sebum, co prowadzi do szybszego przetłuszczenia włosa.
- Przegrzewanie skóry głowy, np.: częstymi gorącymi kąpielami, chodzeniem do sauny, suszenie suszarką z gorącym nawiewem, za długie trzymanie włosów pod turbanem.
- Niedokładne mycie i spłukiwanie ze skalpu resztek kosmetyków.
- Używanie mocno obciążających kosmetyków, szamponów z silikonami, olejami i dużą ilością niepotrzebnej chemii.
- Zaburzenia hormonalne/łojotokowe zapalenie skóry (tutaj w grę wchodzi przede wszystkim wizyta u dermatologa).
Jak dbać o włosy przetłuszczające się
Oto kilka najważniejszych rad:- Szampon zawierający SLS używajcie raz na 4/5 myć. W pozostałe mycia używajcie szamponu łagodnego, bez tego składnika. Skóra głowy zostanie wtedy prawidłowo oczyszczona bez powodowania efektu przesuszenia czy podrażnień, a używany raz na jakiś czas mocniejszy szampon zmyje dokładnie wszystkie resztki kosmetyków i pozwoli na rozpoczęcie cyklu od nowa.
- Wyrzućcie wszystkie szampony z silikonami, które oblepiają włos (głównie z końcówką "methicone" w nazwie). Silikony nadają się tylko do zabezpieczenia końcówek, a nie do nakładania ich na skalp i całą długość. Zwróćcie też uwagę na ilość olei w składzie (nazwa z "oil"), bo jeśli jest ich więcej niż dwa, to wtedy szampon może obciążyć włosy.
- Myjcie włosy wtedy, kiedy tego potrzebują, nie chodźcie za długo w tłustych włosach, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi.
- Używajcie kosmetyków z ziołami w składzie i jak najbardziej naturalnych. Ziołowe odżywki/wcierki/płukanki sprawdzą się świetnie m.in. z kozieradki, mydlnicy lekarskiej, pokrzywy, skrzypu, szałwii, łopianu, czy mięty.
- Stosujcie raz na minimum 2 tygodnie peelingi, które skutecznie oczyszczają skórę głowy. Najlepsze w tym przypadku będą glinki, które przedłużają świeżość włosa.
- Praktykujcie 2-minutowy masaż skalpu przy każdym myciu, rozpoczynając od czoła kończąc na karku. Ta metoda skutecznie poprawia krążenie, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i redukuje nadprodukcję sebum.
- Ograniczcie używanie suchych szamponów do minimum, ponieważ przy częstym stosowaniu mogą przesuszyć włosy i spowodować łupież.
- Wbrew pozorom koniecznie stosujcie odżywki na długości (od ucha w dół, nie na skalp!), a te mocniej obciążające, albo wyeliminujcie, albo nakładajcie jakiś czas przed myciem na zwilżone włosy. To, że włosy się przetłuszczają nie oznacza, że nie potrzebują odżywienia.
- Nie upinajcie włosów we fryzury przylegające do skóry głowy. Postarajcie się unosić włosy od nasady tyle, ile tylko się da.
Autorka: Administratorka profilu na IG wlosomaniaczki_be_natural
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2019