Każda skóra, z uwzględnieniem swojej indywidualnej charakterystyki, potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Duża ekspozycja na słońce, makijaż, dieta, zanieczyszczenie środowiska – wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na skórę twarzy. Warto więc o nią odpowiednio zadbać. Jednym z podstawowych kroków każdego rytuału pielęgnacyjnego jest tonizacja. Nie musisz jednak sięgać po tonik. Alternatywą dla tego kosmetyku są hydrolaty. Co to jest hydrolat i jak go stosować? Postaramy się przybliżyć ci ten kosmetyk.
Co to jest hydrolat?
Hydrolat, nazywany często „roślinną wodą” lub po prostu „wodą kwiatową”, jest skutkiem ubocznym procesu destylacji z parą wodną, w której pozyskuje się z roślin lub ich części olejki eteryczne. Po ich wychłodzeniu, olejek taki jest oddzielany od wody. Woda destylacyjna, która zostanie, zawiera części składowe materiału roślinnego i niewielką ilość olejku eterycznego (0.02% – 1%). Tak otrzymuje się hydrolaty. Posiadają one optymalny współczynnik pH i nie uczulają (lub wykazują bardzo niewielkie ryzyko uczulenia, ze względu na tak małą ilość olejku).
Hydrolaty wytwarzane w tym procesie traktowane były raczej jako produkt bezużyteczny. Skupiano się tylko na wytwarzaniu olejku eterycznego. Na szczęście dla nas i naszej skóry, obecnie docenia się ich właściwości na równi z olejkami i także hydrolat jest istotną częścią całego procesu destylacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tych charakterystycznych wód kwiatowych: hydrolat z bławatka, róży, rumianku, mięty czy hydrolat aloesowy. Każdy z nich ma właściwości powiązane z działaniem rośliny, z której jest produkowany. Ta różnorodność sprawia, ze każdy znajdzie produkt idealny dla siebie.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolat można stosować na skórę twarzy, ale też na włosy i skórę ciała. W zależności od zapotrzebowania, stanu skóry, wykonywanych czynności, czy nawet pory roku można dostosować i zastosować odpowiednią dla siebie wodę roślinną.
Hydrolat do tonizacji skóry
Najprościej i najszybciej można użyć atomizera i spryskać twarz oraz dekolt, pozostawiając do wchłonięcia delikatną mgiełkę. Hydrolat przywróci optymalne pH skóry, przygotuje ją do dalszych zabiegów i zadziała pielęgnująco. Dobierz wodę kwiatową zgodnie ze swoim typem cery i problemami, z którymi borykasz.
Hydrolat na włosy
Włosy dobrze jest spryskać od nasady aż po końcówki. Warto zrobić sobie przy tym delikatny masaż głowy, który poprawi ukrwienie, powodując wniknięcie wody aż po samą cebulkę włosa. Do włosów, zwłaszcza tych osłabionych, polecamy hydrolat lawendowy – wzmocni cebulki i zahamuje ich wypadanie. Wodę lawendową wykorzystaj również do innych zabiegów pielęgnacyjnych. Hydrolat ten wspaniale eliminuje zmiany trądzikowe i łagodzi stany zapalne mieszków włosowych po goleniu, a nawet stany zapalne skóry głowy. Warty uwagi jest też dlatego, że jest wyjątkowo łagodny dla cery, zmniejsza zaczerwienienia i poprawia ukrwienie.
Hydrolat do maseczek
Jeśli planujesz zrobić sobie maseczkę, możesz najpierw spryskać twarz hydrolatem – skóra będzie dzięki temu intensywniej pobierać minerały czy składniki, które zawiera maska. Jeśli przygotowujesz maseczkę na bazie glinki, wymieszaj ją z hydrolatem zamiast z wodą. Podobnie jak do tonizacji, wybierz hydrolat odpowiedni do swojej cery.
Hydrolat jako kompres
Przyjemnym zabiegiem jest wykonanie kompresu z użyciem na przykład hydrolatu różanego, który ma bardzo szerokie spektrum działania. Przyspiesza gojenie drobnych ran i wykazuje działanie przeciwzapalne. Będzie idealny dla cery naczynkowej, suchej, tłustej i dojrzałej. Inną opcja wartą polecenia jest hydrolat jaśminowy, który znakomicie sprawdzi się w sytuacji gdy chcemy zmiękczyć naskórek, nawilżyć go, zrelaksować napięte mięśnie twarzy. W tym celu nasączamy fizelinowy płat lub maskę jednorazowego użytku ulubionym destylatem, nakładamy ją na twarz i zdejmujemy po 10 minutach. Efekt odświeżenia cery zaskoczy każdego. Skóra będzie wręcz aksamitna w dotyku.
Pamiętaj, przy wyborze hydrolatu kieruj się jego działaniem – ponieważ każdy z nich posiada dodatkowe właściwości, odpowiednie dla danego typu cery. Znajdź swój ulubiony i przekonaj się, że hydrolaty to coś więcej niż woda. To natura, w którą warto zainwestować.
Polecamy również: Jaki hydrolat do jakiej cery? Co daje, jak go używać? oraz Jaki hydrolat do cery suchej?
Jakie hydrolaty polecacie? Podzielcie się w komentarzach swoimi ulubieńcami!