Jak dbać o cerę naczynkową – krótki poradnik pielęgnacji

przez EcoAndWell
pielęgnacja cery naczynkowej, jak wyglada cera naczynkowa zdjęcie

Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa jest cerą bardzo problematyczną, ale odpowiednio pielęgnowana może być piękna przez długie lata. Konieczna jest tylko świadomość tego, co jej nie służy, a co wręcz przeciwnie – koi ją i odżywia. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem są przede wszystkim kosmetyki naturalne oraz dbałość o to, żeby nie przegrzać ani nie podrażnić skóry.

Jaka to cera – naczynkowa?

Cera naczynkowa jest cerą, w której naczynia krwionośne nie obkurczają się tak, jak powinny, przez co buzia ma czerwony odcień. Ściany naczynek krwionośnych są słabe i często dochodzi do tworzenia się tzw. pajączków, czyli stale rozszerzonych naczynek.
Z cerą naczynkową borykają się przede wszystkim panie, co jest efektem działania estrogenów, które rozluźniają mięśniówkę naczyń krwionośnych. U kobiet skóra jest też cieńsza i delikatniejsza niż u mężczyzn, co dodatkowo potęguje efekt widoczności naczynek.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest trudna, ale żeby przynosiła spodziewane efekty, musi być dobrze przemyślana i przede wszystkim systematyczna.

  • Stosuj kosmetyki naturalne przeznaczone do cery naczynkowej lub alergicznej.
  • Kup delikatnie działający peeling enzymatyczny.
  • Myj twarz w przegotowanej wodzie, przemywaj płynem micelarnym i spryskuj ją wodą termalną.
  • Stosuj naturalne maseczki i chroń twarz kremem z filtrem.
  • W mroźne dni nakładaj na skórę grubszą warstwę tłustego kremu.
  • Wybieraj preparaty pielęgnacyjne ze składnikami takimi jak: witamina C np. serum z witaminą C (wzmacnia i uszczelnia naczynka), rutyna (wzmacnia ściany naczyń włosowatych) czy ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Dbaj też o odpowiednią podaż witaminy C w diecie.
  • Używaj korektora z zielonymi pigmentami, gdyż doskonale maskuje on wszelkie zaczerwienienia.

Czego unikać w pielęgnacji cery naczynkowej?

Cerze naczynkowej szkodzi przede wszystkim wysoka temperatura. Dlatego niewskazane jest opalanie (również solarium) oraz parówki. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład kosmetyków do pielęgnacji. Z pewnością dobrze dobrany naturalny krem do twarzy będzie dla niej świetnym rozwiązaniem.

Wyeliminuj przede wszystkim:

  • Wszystkie kosmetyki ze składnikami drażniącymi i rozgrzewającymi – mocznik, alkohol etylowy, mentol, mocne kwasy owocowe czy glikol propylenowy.
  • Mechaniczne peelingi oraz ostre gąbki i szczoteczki do mycia twarzy.
  • Mycie w bardzo zimnej lub gorącej wodzie.
  • Intensywne pocieranie twarzy szorstkim ręcznikiem czy nadmierne naciąganie jej (np. podczas demakijażu).
  • Intensywne ćwiczenia mięśni twarzy – przede wszystkim te, które mocno rozgrzewają lub napinają skórę.
  • Ekspozycję na słońce, szczególnie w godzinach 11-15. Promieniowanie UV doprowadzą nie tylko do rozszerzenia naczynek, ale też do utraty kolagenu, który otacza je w skórze.
  • Zabiegi takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa czy mechaniczne oczyszczanie skóry.

Cerę naczynkową można poskromić. Prawidłowo pielęgnowana odwdzięczy się doskonałą kondycją. Będzie ukojona, koloryt wyrównany, a pajączki mniej widoczne.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej