Kamień gua sha: tutorial i efekty masażu płytką

przez EcoAndWell
kamień gua sha, masaż twarzy płytką gua sha

Kamień gua sha to jedno z najmodniejszych obecnie akcesoriów do masażu twarzy. Nie jest on jednak niczym nowym. W tradycyjnej medycynie chińskiej naturalny zabieg upiększający gua sha funkcjonuje od tysięcy lat. Swój renesans i ogromną popularność w zachodnim świece zyskał ze względu na korzyści jakie niesie, w tym zmniejszanie obrzęków i pomoc w niwelowaniu zmarszczek.

Co to jest gua sha?

Gua sha w dokładnym tłumaczeniu z języka chińskiego oznacza pocieranie czyli ,,gua” w skutek, którego powstają zaczerwienia skóry -,,sha”. Jest to rodzaj masażu, który za pomocą odpowiedniego narzędzia, pobudza skórę.

Nazwę zabiegu przejęło narzędzie, którym jest wykonywany. Kamień gua sha to mała, gładka płytka, która wygodnie leży w dłoni. Może być zrobiona z jadeitu, różowego kwarcu lub innych kamieni, mieć różne kształty i grubość. Zazwyczaj ma jedną długą, gładką krawędź, wgłębienia, a w niektórych wersjach płytka na jednym z boków jest zakończona rodzajem grzebienia.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kamieniem gua sha, postaw na grubszą płytkę. Masaż nią będzie mniej intensywny.

Masaż gua sha, obok japońskiego masażu twarzy kobido i rollera jest jednym z najstarszych sposobów na upiększenie skóry twarzy. Już w XIV wieku metoda ta była używana w tradycyjnej chińskiej medycynie, gdzie zabieg wykonywano nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele. Był to sposób na usunięcie przewlekłego bólu i wszelkich stanów zapalnych. Według ówczesnych chińskich specjalistów, masaż pomagał na oczyszczenie ciała, regenerował i przywracał prawidłowe działanie wszystkich narządów w organizmie. Obecnie zabieg ten jest głównie stosowany ze względu na zbawienny wpływ na naszą urodę.

kamień gua sha masaż
Masaż kamieniem gua sha

Jak działa kamień gua sha – efekty masażu

Główną zaletą masażu kamieniem gua sha jest poprawa ujędrnienia skóry. Chłodny kamień wspomaga również drenaż limfatyczny. Nacisk usprawnia przepływ limfy, dzięki czemu pomaga pozbyć się opuchlizny i obrzęków. Poprawia także mikrokrążenie, a co za tym idzie – dotlenia i wspiera regenerację skóry.

Regularnie wykonywany masaż:

  • poprawia owal twarzy,
  • niweluje cienie pod oczami,
  • likwiduje podwójny podróbek,
  • rozluźnia mięśnie twarzy, dzięki czemu wygładza zmarszczki.

Jak używać kamienia gua sha w domu?

W masażu gua sha wykorzystywane są dwa rodzaje ruchów: krótkie i szybkie („zamiatające”) oraz długie, posuwiste pociągnięcia. Masaż polecamy zaczynać od szyi i przesuwać się w kierunku czoła. Przy tym, ruchy powinny prowadzić od środka na zewnątrz twarzy. Dzięki temu udrażniasz naczynia limfatyczne, a w ostatniej fazie nadmiar płynów jest przesuwany w kierunku węzłów chłonnych, które pomagają się ich pozbyć.

  • Wykonując krótkie, zamiatające ruchy, używaj lekkiego nacisku. Limfa znajduje się tuż pod skórą, więc wystarczą delikatne pociągnięcia. Możesz zwiększyć nacisk podczas masażu szyi i szczęki.
  • Zawsze trzymaj kamień pod kątem 15 stopni. Dzięki temu będzie miał on lepszy kontakt ze skórą. Unikaj trzymania go prostopadle do twarzy.
  • Upewnij się, że przesuwasz kamień gua sha po skórze, a nie popychasz go.
  • Wykonuj minimum 3-5 ruchów na każdym obszarze twarzy.
  • Przed rozpoczęciem masażu warto schłodzić płytkę w lodówce lub trzymając ja w naczyniu z kostkami lodu.

Jak wykonać masaż gua sha – tutorial

Przed wykonaniem masażu twarzy gua sha oczyść i stonizuj skórę. Następnie nałóż olejek do twarzy lub krem ​​nawilżający, aby ułatwić przesuwanie płytki po cerze. Skóra powinna być śliska, ale nie aż tak, żeby kamień przesuwał się po niej bez żadnego oporu.

Masaż może z powodzeniem być częścią zarówno porannej jak i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Rano pomoże pozbyć się obrzęków, wieczorem – rozluźnić mięśnie twarzy. Jeśli na zabieg wybierzesz wieczór, pamiętaj o nałożeniu kremu pod oczy po wykonaniu masażu. Cały zabieg zajmie ci 5-10 minut.

Masaż gua sha krok po kroku

  • Szyja
    Masaż zacznij od szyi. Przyłóż kamień niedaleko kręgosłupa i przesuń od nasady szyi do linii włosów, używając prostej krawędzi płytki. Masuj kolejne obszary szyi od ramienia do dolnej części ucha i od obojczyków do żuchwy.
  • Podbródek
    Używając dużej okrągłej krawędzi, przesuń kamień od podbródka w kierunku ucha.
  • Twarz
    Masuj twarz wzdłuż linii szczęki, mięśni żuchwy, policzków, pod oczami i wzdłuż brwi. Pociągnięcia na twarzy powinny zaczynać się w linii środkowej i przebiegać na zewnątrz, w kierunku linii włosów.
  • Czoło
    Używając długiej prostej krawędzi, przesuń kamień gua sha zaczynając między brwiami i prowadząc go aż do linii włosów.
  • Drenaż
    Zakończ krótkimi pociągnięciami w dół, wzdłuż linii włosów i wokół szyi, aby przesunąć limfę w kierunku węzłów chłonnych.
kamień gua sha masaż, jak wykonać masaż płytką gua sha
W masażu wykorzystaj różne strony kamienia gua sha

Jak często używać kamienia gua sha?

Warto pamiętać, iż wszelkie zabiegi wykonywane na twarzy muszą być przeprowadzane regularnie. Systematyczność jest drogą do sukcesu. W przypadku masażu płytką gua sha nie ma ustalonych ścisłych reguł co do ilości zabiegów wykonywanych w tygodniu. Ważne, aby ich częstotliwość dopasować do naszych i kierować się nimi ustalając swój plan wykonywania zabiegu.

Jeśli zależy nam na relaksacji i ujędrnieniu wystarczy wykonywać masaż 3 razy w tygodniu. Pozbycie się zmarszczek i napięcia mięśni twarzy wymaga więcej czasu. W tym przypadku warto masować twarz nawet codziennie.

Masaż płytką warto również wykonać planując zabieg tapowania twarzy.

Kamień gua sha jaki wybrać: jadeit czy kwarc

Według tradycyjnej medycyny chińskiej płytka gua sha wykonana z jadeitu nie tylko dobrze oddziałuje na wygląd zewnętrzny. Pomaga ona również wzmocnić odporność, zaleczyć wszelkie wewnętrzne schorzenia oraz uwolnić złą energię. Za to masażer wykonany z kwarcu ma pomagać przy bólach głowach, mięśni, stawów oraz problemach emocjonalnych.

Obiektywna różnica między między kwarcem a jadeitem, ukazuje się w chłodzie kamienia. Płytka kwarcowa dłużej pozostaje zimna. Dlatego tez polecana jest do masażu, którego celem jest pozbycie się obrzęków.

Kamień gua sha czy roller – który lepszy

Kamień gua sha i roller do twarzy mają wiele cech wspólnych. Obydwa służą do masażu twarzy i są wykonywany z różnego rodzaju kamieni, przy czym najpopularniejsze to jadeit i kwarc.

Odróżnia je jednak działanie. Roller jest delikatniejszy. Toczenie wałka po skórze przede wszystkim pozwala pozbyć się obrzęków i poprawia krążenie. Dopiero długotrwałe, regularne stosowanie pomaga poprawić owal twarzy czy tez zniwelować drobne zmarszczki.

Masaż kamieniem gua sha jest mocniejszy, a ruchy wykonywane podczas zabiegu są pewniejsze. Mocniejszy nacisk na skórę, bardziej drapanie niż gładzenie, szybciej pozwala osiągnąć widoczne efekty, o których szczegółowo pisałyśmy wyżej.

Wybór zależy od preferencji. Z całą pewnością obydwa te akcesoria to doskonała inwestycja w ładny wygląd.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej