Kurze łapki, opadający owal twarzy, podwójny podbródek… Nie ma się co oszukiwać – w końcu większość z nas będzie musiała zmierzyć się z oznakami upływającego czasu. A gdy dojdzie ciężki dzień w pracy czy nieprzespana noc, nasza twarz wprost błaga o pomoc. Sięgasz wtedy po krem z bogatym składem i serum? Bardzo dobrze. Ale możesz zrobić coś jeszcze. Sprawdź jakie efekty możesz osiągnąć wykonując masaż twarzy.
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Poślij swoją twarz na… siłownię
- Masaż twarzy – dlaczego warto go robić?
- Rodzaje masażu twarzy
- Jak wykonać odmładzający masaż twarzy – instrukcja
- Jak długo i jak często masować twarz?
- Czego nie robić w trakcie masażu twarzy?
- Co do masażu twarzy – akcesoria
- Czy każdy może masować twarz?
Poślij swoją twarz na… siłownię
Ćwiczenie mięśni zazwyczaj nie kojarzy nam się z twarzą. Jędrny brzuch, zaznaczony biceps czy silne uda owszem. Ale mięśnie twarzy?
Tymczasem okazuje się, że w obrębie twarzy znajduje się blisko 70 różnych mięśni. To dzięki nim jemy, mówimy i operujemy mimiką – uśmiechamy się czy wyrażamy zdziwienie.
Mięśnie twarzy są też odpowiedzialne za nasz wygląd. Są przymocowane bezpośrednio do skóry twarzy i działają niczym filary mostu – podtrzymują skórę, aby była wytrzymała i odporna.
Elastyczne, mocne mięśnie twarzy pozwolą Ci na dłużej zachować młody wygląd. Zmarszczki będą płytsze, a skóra jędrna. Regularne ćwiczenie mięśni twarzy podkreśli też owal twarzy.
I teraz najważniejsze – mięśnie twarzy możesz regularnie trenować! Jak? Robiąc masaż twarzy, który pobudzi mięśnie do pracy.
Masaż twarzy – dlaczego warto go robić?
Mocne mięśnie to nie jedyna zaleta masażu twarzy. Gdy masujesz skórę twarzy, pobudzasz mikrokrążenie, a dzięki temu do komórek dociera więcej elastyny i kolagenu, czyli białek odpowiedzialnych za sprężystość i odpowiednie nawilżenie skóry.
Co jeszcze potrafi masaż twarzy?
- Pomaga skórze podczas zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wchłonąć aktywne składniki odżywcze kremów, serum i peelingów.
- Delikatnie usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka, co przyśpiesza jego regenerację.
- Redukuje obrzęki na twarzy – szczególnie te w okolicy bardzo wrażliwej skóry oczu.
- Walczy z oznakami stresu na twarzy – rozluźnia spięte mięśnie, dzięki czemu niweluje zmarszczki i bruzdy.
Rodzaje masażu twarzy
Właśnie zmartwiła Cię myśl, że nie fundujesz swojej twarzy żadnego masażu? Spokojnie. Prawdopodobnie codziennie wykonujesz drobny masaż twarzy podczas porannej i wieczornej pielęgnacji – gdy wmasowujesz krem lub go wklepujesz. To już coś!
Jednak chodzi o to, żeby masując twarz, pobudzić do pracy wszystkie mięśnie. Podczas masażu możesz też skoncentrować się na konkretnej dolegliwości, z jaką się zmagasz. Dlatego wyróżniamy różne typy masażu twarzy.
Najpopularniejszy jest masaż twarzy dłońmi (palcami). Możesz tak masować twarz, aby:
- Wymodelować określone partie twarzy, np. linię podbródka czy kości policzkowe (masaż wyszczuplający twarz).
- Zmniejszyć zmarszczki na czole, w okolicy oczu lub bruzdy w okolicy nosa czy warg (masaż przeciwzmarszczkowy/odmładzający).
- Usprawnić przepływ limfy, zlikwidować opuchnięcia i obrzęki na twarzy (drenaż limfatyczny twarzy).
Szczególnym rodzajem masażu twarzy rękami jest japoński masaż kobido (masaż azjatycki). To intensywny masaż twarzy, którego działanie przyrównywane jest do liftingu. Sekret masażu kobido tkwi w tym, że działa nie tylko na powierzchnię skóry, ale również na jej głębsze warstwy oraz mięśnie. Dzięki temu odmładza, relaksuje, a nawet… pobudza pracę organów wewnętrznych!
Jak wykonać odmładzający masaż twarzy – instrukcja
Zanim zaczniesz masaż, delikatnie oczyść twarz i nałóż swój ulubiony krem lub olejek – to zapewni palcom lepszy poślizg, a skórze dostarczy składników odżywczych. Potem zacznij masaż twarzy krok po kroku:
- Środkowym i wskazującym palcem przesuwaj w górę od żuchwy do policzków i czoła. Przyciskaj palce do skóry, aby pobudzić krążenie.
- Okrężnymi ruchami palców przesuwaj od żuchwy do czoła, a następnie od brody do policzków, od nosa do uszu i od środka czoła do skroni.
- Uciskaj palcami brodę, okolice dolnej i górnej wargi, łuków brwiowych oraz skroni.
- Palcem środkowym i serdecznym masuj okrężnie okolice oczu. A potem zataczaj kręgi od środka czoła w kierunku skroni i z powrotem w kierunku nosa.
- Delikatne ostukaj opuszkami palców całą twarz.
- Na koniec delikatne głaszcz skórę twarzy od żuchwy do czoła i od nosa w kierunku uszu.
Czego nie robić w trakcie masażu twarzy?
Pamiętaj o tych 3 zasadach:
- Nie wstrzymuj oddechu w trakcie masażu.
- Nie ciągnij skóry. Masaż twarzy ma oddziaływać na mięśnie, które są jak „fundamenty” dla skóry”.
- Powstrzymaj się od masażu jeśli w jego trakcie odczuwasz ból lub dyskomfort. Przeczytaj jeszcze raz instrukcję i upewnij się, że prawidłowo wykonujesz ćwiczenie.
Jak długo i jak często masować twarz?
Masaż twarzy rękami nie jest czasochłonny. Wystarczy, że przeznaczysz na niego 10-15 minut, a zobaczysz jego zbawienny wpływ na kondycję skóry.
Ale jest jeden warunek. Tak jak w przypadku każdego treningu, efekty widać tylko przy regularnych ćwiczeniach. Musisz więc na stałe wpisać masaż twarzy do swojego grafiku. Jak często masować twarz? Minimum to 2-3 razy w tygodniu.
Kiedy jest najlepsza pora, żeby masować twarz? To oczywiście zależy od Ciebie. Choć najczęściej poleca się wykonywać masaż rano (wtedy np. pięknie schodzi nocna opuchlizna oczu) lub wieczorem (zrelaksujesz skórę i wzmocnisz działanie kremów).
Co do masażu twarzy – akcesoria
Oprócz własnych palców możesz do masażu twarzy wykorzystać różne akcesoria i przyrządy, które wzmacniają efekty masażu. Jednak ich użycie wymaga nieco wprawy, a niektóre z nich nawet profesjonalnych umiejętności.
Jakie akcesoria do masażu możesz wybrać?
Szczotka do masażu na sucho
To specjalna szczotka wykonana z naturalnego, delikatnego włosia. Szczotkowanie twarzy na sucho pomaga złuszczyć martwy naskórek i stymuluje krążenie krwi i limfy, dlatego świetnie nadaje się jako element porannej pielęgnacji.
Pamiętaj, żeby szczotkować twarz zawsze od wewnątrz do zewnątrz. Jeśli Twoja twarz jest bardzo wrażliwa lub nękają ją wypryski lepiej zrezygnować ze szczotkowania, bo może ono zaognić stany zapalne skóry.
Wałeczek żadowy (roller)
Ten przyrząd robi ostatnio istną furorę. Tradycyjnie wałeczek żadowy wykonany jest z jadeitu, kwarcu bądź ametystu. Chłodny dotyk kamienia odpręża, a jednocześnie ujędrnia i wygładza skórę twarzy. Masaż wałeczkiem doceniają szczególnie osoby zmagające się z opuchniętymi powiekami i workami pod oczami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o masażu twarzy wałeczkiem, przeczytaj artykuł Roller do twarzy: jak używać, jaki wybrać, efekty.
Płytka gua sha
Płytka gua sha to kolejny gadżet do masażu twarzy wykonany z kamienia. To specjalnie wyprofilowana płytka, którą gładzi się twarz. Działa podobnie jak roller, choć za pomocą płytki gua sha osiągniesz głębszy drenaż limfatyczny.
Dzięki swojemu kształtowi kamień gua sha nadaje się zwłaszcza do modelowania owalu twarzy i podwójnego podbródka.
Więcej o tym, jak korzystać z płytki gua sha, dowiesz się z artykułu Kamień gua sha: tutorial i efekty masażu płytką.
Bańka chińska
Bańki do masażu twarzy wykonane są z miękkiego silikonu. Bańki przystawia się do twarzy i za pomocą pompki wytwarza próżnię, która delikatnie zasysa skórę.
Masaż twarzy bańką chińską (facial cupping) wzmaga cyrkulację krwi, przepycha limfę i ułatwia usuwanie toksyn i zanieczyszczeń. Delikatne „szczypanie” skóry bankami działa też relaksacyjnie.
Masażer próżniowy
Masaż próżniowy skóry wykonuje się za pomocą profesjonalnych urządzeń. Masażer zasysa skórę, a następnie masażysta przesuwa masażer po skórze tak, żeby pobudzić przepływ krwi i limfy.
Masaż próżniowy zwiększa gęstość skóry i poprawia kontur twarzy. Pomaga też zlikwidować przebarwienia skóry.
Czy każdy może masować twarz?
Czy istnieją przeciwskazania do masowania twarzy? Tak. Są dolegliwości, przy których stosowanie masaży będzie ryzykowne. Lepiej zrezygnuj z masażu twarzy, jeśli masz:
- zmiany trądzikowe,
- opryszczkę,
- stan zapalny skóry,
- guzki na twarzy i szyi,
- ranki na twarzy,
- powiększone węzły chłonne,
- infekcja jamy ustnej lub gardła.
Pamiętaj, że w razie wątpliwości zasięgnij rady dermatologa lub kosmetologa, który fachowo przyjrzy się Twojej skórze i doradzi, jaki masaż będzie dla Ciebie bezpieczny.
Czy warto stosować masaż twarzy – podsumowanie
Masaż twarzy potrafi zdziałać cuda. O ile robisz go systematycznie i umiejętnie. Efekty masażu twarzy to elastyczne mięśnie, jędrna skóra, wyraźne rysy twarzy i lepsze samopoczucie. Na dodatek szybko nabierzesz wprawy w masowaniu. Wystarczą 2-3 razy, żeby Twoje palce czy roller śmigały po skórze. Szkoda nie spróbować!