Zastanawiasz się jaki naturalny balsam będzie najlepszy dla twojej skóry? Pewnie już wiesz, że każdego dnia jest ona poddawana działaniu wielu negatywnych czynników, które uszkadzają jej naturalny płaszcz ochronny. I chociaż z większością uszkodzeń potrafi sobie poradzić, warto ją w tym wesprzeć i zadbać o pielęgnację. Dostarczy ona odpowiednią ilość składników odżywczych, nawilżających i pielęgnujących. Niezbędne jest więc stosowanie balsamów lub maseł do ciała, które są ich doskonałym źródłem. Tylko, czy każdy balsam będzie dobry dla Twojej skóry?
Czego unikać w balsamie do ciała?
Nad kupnem balsamu do ciała, tak jak i kremu do twarzy, warto dobrze się zastanowić. Bo jeśli ma to być kosmetyk, który będzie wspierał naturalne procesy regeneracyjne Twojej skóry, dbał o jej ładny wygląd i kondycję, niech będzie to kosmetyk z dobrym składem i dobrej jakości. Takim, który będzie pomagał, a nie szkodził. A o to nadal nie trudno, bo chociaż tyle się mówi o szkodliwości składników kosmetyków, ich producenci wciąż sięgają po te najbardziej kontrowersyjne. Na ich bazie tworzą receptury kolejnych super balsamów do ciała, które mają nawilżać, odżywiać, odmładzać, wygładzać, ujędrniać itd. Mam tu na myśli głównie parafinę i jej pochodne, czyli inne oleje mineralne, tworzące na skórze nieoddychającą powłokę, która tylko pozornie daje wrażenie gładkiej, miękkiej i nawilżonej skóry.
Parafina, gdy stosujemy ją przez dłuższy okres czasu może powodować wysyp małych podskórnych krostek na ciele. Sprawiać, że skóra będzie coraz bardziej sucha, ściągnięta i swędząca, skłonna do podrażnień i słabo odżywiona.
Poza parafiną w balsamach do ciała warto unikać też silikonów, ftalanów, syntetycznych emulgatorów, parabenów, silnych konserwantów i sztucznych substancji zapachowych. Czyli tego wszystkiego, na czym nadal opierają się składy większości drogeryjnych balsamów do ciała.
Jakie składniki powinie mieć dobry naturalny balsam do ciała?
Dobry naturalny balsam do ciała to kosmetyk pełen jakościowych, służących zdrowiu skóry, bezpiecznych składników. Według mnie są nimi poniższe:
– oleje i masła roślinne
Będą to np. masło shea, masło kakaowe, olej arganowy, olej z pestek winogron, olej z pestek moreli, olej z awokado)
Oleje i masła roślinne pełnią w naturalnych balsamach i masłach do ciała kilka ważnych funkcji.
- Przede wszystkim są naturalnymi emolientami, które natłuszczają skórę i chronią ją przed utratą wilgoci, tworząc na jej powierzchni oddychający film ochronny,
- dostarczają też skórze cenne składniki odżywcze (głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy),
- wspomagają naturalne procesy jej regeneracji,
- łagodzą podrażnienia i przyczyniają się do poprawy jej elastyczności.
- oleje i masła nadają też balsamowi odpowiednią, kremową konsystencję, ułatwiają jego aplikację (pozwalają rozsmarować kosmetyk) oraz pomagają utrzymać mu się na powierzchni naszej skóry.
Oleje i masła roślinne to moim zdaniem najcenniejsze składniki kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała. To właśnie one powinny znajdować się na początku listy składników dobrych naturalnych balsamów do ciała, które wybierasz do codziennej pielęgnacji skóry.
Uważaj tylko, by nie ulec sztuczkom stosowanym na etykietach i obietnicom składanych przez producentów kosmetyków. Zanim kupisz balsam, który ma zadbać o Twoją skórę dzięki cudownym właściwościom masła shea, oleju arganowego i olejku jojoba, upewnij się, czy i na jakiej pozycji na liście INCI zostały one umieszczone. Pamiętaj, że im dalej, tym ich działanie jest słabsze. I że jeśli ich obecność w balsamie została poprzedzona perfumami i konserwantami, to skóra raczej nawet nie poczuje, że miała z nimi kontakt.
– ekstrakty roślinne
Szczególnie pożądane w składzie kosmetyku są: ekstrakt zielonej herbaty, ekstrakt lawendy, ekstrakt z rumianku, wyciąg z grapefruita i inne składniki roślinne np. sok z liści aloesu, hydrolat z kwiatu pomarańczy.
Pełnią one w jakościowych balsamach i masłach do ciała funkcje pielęgnacyjne: łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę, wzmacniają naczynia krwionośne. Są źródłem antyoksydantów. Warto wybrać balsam do ciała, który je zawiera.
– naturalne substancje nawilżające
Naturalne substancje nawilżające to: gliceryna roślinna, panthenol, allantoina, kwas hialuronowy, mocznik.
To głównie dzięki nim naturalny balsam do ciała będzie miał działanie nawilżające. Oleje roślinne oczywiście też służą nawilżaniu skóry, tylko niestety nie potrafią wiązać wody w komórkach skóry. Do tego potrzebują właśnie substancji o działaniu higroskopijnym. Poza nawilżaniem, wspomniane składniki mają też właściwości kojące i łagodzące, wspomagają ujędrnianie i regenerację skóry.
– woski roślinne i wosk pszczeli
– witaminy A, E, C
Witaminy mogą pełnić w dobrym naturalnym balsamie do ciała funkcje naturalnego konserwantu (głównie witaminy C i E), ale warto doceniać też ich działanie pielęgnacyjne. Są one bowiem jednym z najlepszych naturalnych źródeł przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki.
– olejki eteryczne
Wśród tych najpopularniejszych będą: olejek lawendowy, olejek z geranium, olejek rozmarynowy, olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy.
Jednym z głównych zadań olejków eterycznych jest nadawanie naturalnym balsamom do ciała ładnego zapachu. Drugim – ochrona kosmetyku przed zepsuciem. Olejki eteryczne są bowiem naturalnymi konserwantami, które podobnie jak witamina E, przedłużają trwałość kosmetyku i okres jego przydatności do użycia. Trzecią – i zdecydowanie najważniejszą funkcją olejków jest ich działanie pielęgnacyjne – głównie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Ale nie tylko, bo olejki mogą działać też rozgrzewająco, wzmacniać naczynia krwionośne i wspomagać łagodzenie podrażnień oraz stanów zapalnych skóry.
– filtry mineralne
Filtry mineralne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu.
Ich zadaniem jest zapewnienie skórze ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Teraz, kiedy już wiesz, co powinno znajdować się w składzie dobrego naturalnego balsamu do ciała, możesz wybrać ten, który będzie dla Twojej skóry najlepszy. Czyli sięgnąć po balsam o właściwościach odżywczych, nawilżających, łagodzących, ujędrniających, kosmetyk brązujący itd. Zachęcam do tego, żeby był to kosmetyk naturalny, który być może nie odurzy Cię swoim zapachem i nie zachwyci opakowaniem, ale na pewno zapewni Twojej skórze to, czego ta najbardziej potrzebuje. A w pielęgnacji chyba właśnie o to najbardziej chodzi, prawda?