Jak rozpoznać prawdziwy olej arganowy?

przez EcoAndWell
jak rozpoznać prawdziwy olej arganowy

Olej arganowy cieszy się niesłabnącą popularnością na polskim rynku. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom jest szeroko wykorzystywany w branży kosmetycznej i spożywczej. Jednakże produkt produktowi nierówny i dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać prawdziwy olej arganowy. Poznajmy bliżej „płynne złoto Maroka”, na które tak dobrze reaguje ludzkie ciało.

Olej arganowy – pozyskiwanie: skąd pochodzi i jak powstaje?

Drzewa arganowe zwane również żelaznymi (łac. Argania Spinosa) występują w Maroku. W przeszłości można je było spotkać w całej północnej Afryce, dziś ich występowanie ogranicza się do południa Maroka. To na nich rosną owoce, z których pochodzi olej arganowy. Każdy owoc zawiera 2-3 nasiona, z których pozyskiwany jest marokański olejek. W wielu miejscach nadal stosuje się ekstrakcje ręczną.

  • Pełnowartościowy olej kosmetyczny można uzyskać tylko z tłoczenia na zimno.
  • Do produkcji oleju spożywczego nasiona są najpierw prażone. Dzięki temu zyskują właściwości smakowe, ale oleju nie warto używać do skutecznej pielęgnacji ciała.

Może Cię zainteresować: Jak stosować olej arganowy na włosy?

Jak rozpoznać prawdziwy olej arganowy?

Popularność oleju arganowego sprawia, że jest wiele podróbek reklamowanych jako prawdziwy produkt. Na co zwrócić uwagę, żeby mieć pewność, że wybierze się oryginalny olej?

  1. Cena – fakt, że olej ten jest produkowany tylko w jednym miejscu na świecie wpływa na koszt. Jest to kosmetyk z wyższej półki.
  2. Skład – kupuj produkt, który składa się w 100% z oleju arganowego (sprawdzisz to w INCI, na etykiecie), bez domieszek.
  3. Konsystencja – nie powinna być wodnista i śluzowata.
  4. Zapach – śmierdzący olejek również świadczy, że trafiliśmy na niepełnowartościowy towar. Dopuszczalne są oleje bezzapachowe, poddawane deodoryzacji.
  5. Opakowanie – nie wybieraj olejku w plastikowych i jasnych butelkach, takie przechowywanie nie chroni dostatecznie kosmetyku i pozbawia go cennych właściwości.

Warto sprawdzić czy sprzedawca posiada certyfikat EcoCert. Czasem certyfikowany jest tylko surowiec, a nie finalny, zapakowany produkt. Informacja o tym często jest podawana na opakowaniu lub ulotce dołączanej do olejku.

olej arganowy pozyskiwanie, jak powstaje
Tradycyjna produkcja oleju arganowego

Co zawiera „płynne złoto”?

Olej arganowy zawiera naturalne przeciwutleniacze jak skwalen i polifenole oraz witaminę E. 80% składu marokańskiego złota to kwasy tłuszczowe takie jak Omega 6, Omega 9, kwas linolowy, oleinowy i kwas arachidowy.

Jaki ma kolor i jak pachnie olej arganowy?

Olejek arganowy cechuje się jasno złotą barwą oraz gładką i klarowną konsystencją. Specyficzny zapach większość użytkowników określa jako orzechowy lub o aromacie popcornu. Nuty zapachowe poszczególnych serii oleju mogą się między sobą nieznacznie różnić. Jeśli aromat olejku wydaje nam się smakowity, prawdopodobnie mamy do czynienia z olejem organowym spożywczym.

Przeczytaj: Olej arganowy do pielęgnacji brwi i rzęs

Jak przechowywać olejek arganowy?

Jako opakowanie płynnego złota najczęściej wypiera się ciemne szklane butelki w kolorach bursztynowych lub kobaltowych. Chroni to olejek przed działaniem promieniowania słonecznego, który może wpłynąć na jego właściwości. Do przechowywania olejku z Maroka można użyć również pojemników aluminiowych lub plastikowych. Źle dobrana butelka może sprawić, że olej zjełczeje zanim zostanie otwarty po raz pierwszy.

Na co jest dobry olej arganowy?

Kosmetyczny olej arganowy odbudowuje cebulki, odżywia i wzmacnia włosy. Częste stosowanie sprawi, że włosy będą lśniące i jedwabiście gładkie. Pozbędziemy się również problemu rozdwojonych końcówek i łamliwości włosów. Paznokcie pod wpływem oleju z Maroka będą zdrowe i niełamliwe. Terapia skóry twarzy olejkiem poskutkuje redukcją zmarszczek i gładką cerą. Olej arganowy spożywczy stosowany doustnie przeciwdziała wielu chorobom, m.in. miażdżycy i schorzeniom wieńcowym. Ma również działanie przeciwzapalnie i obniżające cholesterol.

Więcej w tym temacie: Zastosowania oleju arganowego

Polecamy: dobrej jakości olej arganowy

  1. Mokosh Olej arganowy (surowiec posiada Ecocert)
  2. Mohani Kosmetyczny olej arganowy
  3. Argan House Olej arganowy
  4. Efas Bio Olej arganowy (Ecocert)

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej