Na rynku kosmetyków pojawia się coraz więcej produktów skierowanych do różnych grup odbiorców. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszył się powrót do korzeni w postaci wszelkiego rodzaju kosmetyków naturalnych, ekologicznych, czy organicznych :) Mimo, iż wszystkie wymienione określenia nie są jednoznaczne, to często są mylone, bądź ze sobą utożsamiane. Postaramy się zatem objaśnić występujące pomiędzy nimi różnice.
Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne – co je różni?
Największym problemem w wykazaniu różnic pomiędzy tymi rodzajami kosmetyków jest fakt, że nie istnieją konkretne regulacje, które w dokładny, precyzyjny sposób by je określały. Jednak wśród osób, które świadomie wybierają produkty pielęgnacyjne, używa się kilku określników, które pomagają odróżnić te rodzaje kosmetyków.
Kosmetyki naturalne
Jest to najszersza grupa produktów, ponieważ nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie i nie istnieje ujednolicona definicja określająca, czym kosmetyki naturalne w istocie są. Produkt określany, jako naturalny kosmetyk zawiera w swoim składzie substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, bądź mineralnego. Może składać się także z ich mieszanki. Do przetwarzania tych składników można zastosować jedynie procesy fizyczne, takie jak ekstrakcja (za pomocą wody, gliceryny, etanolu), destylacja, filtracja, tłoczenie czy suszenie. Nie jest jednak prawnie określone, jak dużo składników kosmetyku musi być w pełni naturalnych, by producent mógł użyć określenia „kosmetyk naturalny„. Istnieją jednak pewne wytyczne stosowane do określenia kosmetyku naturalnego:
– głównym składnikiem kosmetyku są substancje pochodzenia roślinnego, najlepiej z kontrolowanych upraw
– użyto surowców, które nie są w żaden sposób szkodliwe,
– nie zostały użyte surowce wytwarzane z przetworzonej ropy naftowej, czy formaliny
– nie były testowane na zwierzętach
Niestety wiele firm wykorzystuje zainteresowanie klientek tego typu kosmetykami i nazywają naturalnymi kosmetyki, w których dopiero gdzieś na końcu listy INCI pojawiają się naturalne składniki. Podczas gdy SLS’y, parabeny i PEGi zajmują w nich poczytne miejsce. Przyjrzyjcie się dokładnie etykiecie kosmetyków, które dotychczas uważaliście za naturalne. Czy na pewno takimi są?
Kosmetyki organiczne
Kosmetyki organiczne to te, które zostały wyprodukowane z naturalnych składników, takich jak warzywa, owoce czy zioła. Organiczne kosmetyki, aby posiadać takie miano, nie mogą zawierać składników sztucznie modyfikowanych (GMO), ani w żaden sposób sztucznie przetwarzanych. Ilość naturalnych substancji wchodzących w skład kosmetyku musi stanowić minimum 95%. Powinny one też pochodzić z kontrolowanych upraw.
Kosmetyki ekologiczne
Kosmetyki ekologiczne należą do grupy kosmetyków naturalnych, oznaczonych odpowiednimi certyfikatami. Ich produkcja jest dużo bardziej restrykcyjnie kontrolowana. Już na etapie zakładania ekologicznych plantacji, przez 3 lata sprawdza się skład chemiczny gleby, na której rosnąć będą rośliny używane w kosmetykach. Na plantacjach tych niedozwolone jest używanie syntetycznych środków ochrony roślin, czy nawozów, a jedynie te, które są objęte certyfikatami.
Certyfikaty
Ważnym elementem pozwalającym sklasyfikować kosmetyki naturalne są certyfikaty. Istnieje kilka instytucji certyfikujących – każda z nich posiada inne normy dopuszczalnej ilości składników syntetycznych w kosmetykach. Zdobycie takiego certyfikatu nie jest proste. Ponadto licencja na kosmetyki organiczne jest czasowa. Ze względu na brak ujednolicenia prawnego, organizacje bazują jedynie na wytycznych Komitetu Produktów Kosmetycznych.
Wśród najpopularniejszych organizacji certyfikujących wyróżniamy:
- ECOCERT – Jest najbardziej znaną w Europie organizacją nadającą certyfikaty kosmetykom naturalnym. Ta pochodząca z Francji organizacja jest uznawana za całkowicie niezależną, ze względu na fakt braku powiązania z jakimikolwiek producentami kosmetyków. Wg standardów ECOCERT kosmetyk naturalny to taki, którego zawartość składników naturalnych, bądź pochodzących z upraw ekologicznych wynosi minimum 95%. Kosmetyk ekologiczny zawiera 95% składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% surowców z upraw ekologicznych. Dopuszcza się jedynie 5% składników syntetycznych.
- COSMEBIO – Jest to kolejna francuska marka nadająca certyfikaty. Bazuje na normach ECOCERT. Nadaje ona również produktom loga ECO oraz BIO.
- SOIL ASSOCIATION – Pochodząca z Wielkiej Brytanii organizacja nadająca certyfikaty. Aż 70% kosmetyków certyfikowanych w Wielkiej Brytanii posiada oznaczenie tej organizacji. Certyfikat Soil Association oznacza produkt organiczny wyprodukowany z 70-95% składników organicznych, w zależności od oznaczenia.
- COSMOS – Jest to wspólnota zrzeszająca instytuty certyfikujące (Ecocert, Bdih, Soil Association, ICEA, Cosmebio), przedstawiając ujednolicone standardy europejskie tyczące się pojęć i zasad produkowania kosmetyków ekologicznych. Umożliwia rozmaitym instytucjom nadawanie certyfikatów zgodnie z ujednoliconymi normami.
- NaTrue – Jest to druga wspólnota, prezentująca inne normy certyfikacji niż COSMOS. Posługuje się skalą ilości gwiazdek. Kosmetyki naturalne z jedną gwiazdką spełniają podstawowe wymagania dotyczące ilości składników naturalnych w kosmetyku. Dwie gwiazdki gwarantują 70% składników pochodzenia naturalnego, natomiast trzy oznaczają 95% zawartości składników roślinnych.
Podsumowanie
Świadomy wybór produktów naturalnych wymaga sporo zaangażowania. Jednakże znajomość certyfikatów i składów produktów może bardzo pomóc w odróżnieniu prawdziwie naturalnych kosmetyków od tych, których producenci stosują jedynie chwyt marketingowy na produkty bio. Innym sposobem jest wybór sprawdzonych sklepów, które oferują jedynie najlepsze naturalne, czy ekologiczne kosmetyki, pochodzące ze sprawdzonych źródeł ;)
Chcesz lepiej poznać wybrane polskie marki kosmetyków naturalnych i ekologicznych? Sprawdź co oferujemy w sklepie