Farba do włosów – czy może być nieszkodliwa? Szkodliwe składniki w farbach do włosów

przez Iza Maculkiewicz
Farby do włosów

Farbowanie włosów to zabieg powszechny. Czy jednak zmieniając kolor, poprawiajac swój nastrój i wyglad, nie szkodzimy włosom i skórze głowy? Przeczytaj nasz przewodnik po potencjalnie szkodliwych składnikach w farbach do włosów, ich alternatywach i farbach, które najmniej niszczą włosy.

Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich, którego techniki są cały czas udoskonalane. Produkty koloryzujące zawierają syntetyczne lub naturalne pigmenty, które są rozpuszczalne w wodzie. Dzięki różnicy ładunków elektrycznych między barwnikami, a ludzkimi włosami, pigmenty równomiernie osiadają na powierzchni włosa. Farby trwałe zawierają dodatkowo substancje o odczynie zasadowym, które rozchylają łuski włosa i pozwalają barwnikom wniknąć głębiej w jego strukturę. Gdy pigment dostanie się do warstwy korowej, a łuski zostaną zamknięte po skończonym farbowaniu przy pomocy substancji zakwaszającej, otrzymujemy trwały kolor, który nie wymywa się pod wpływem szamponu. Niestety, prawdziwie długotrwały efekt jest zazwyczaj skutkiem użycia substancji, które nie cieszą się dobrą sławą. Czy istnieje nieszkodliwa farba do włosów, która nie niszczy ich ani nie podrażnia skóry głowy?

Potencjalnie szkodliwe składniki farb do włosów

Najczęściej za trwałość koloryzacji farbami do włosów odpowiada amoniak, którego roztwór wodny jest mocno zasadowy i skutecznie odchyla łuski włosów. Z tego względu jest składnikiem wygodnym dla producentów, lecz coraz częściej jego stosowanie budzi obawy – amoniak może podrażniać skórę głowy, powodować reakcje alergiczne i wysuszać włosy, zwłaszcza, jeśli farbowanie jest powtarzane. Dodatkowo, opary amoniaku mają duszący zapach i mogą drażnić drogi oddechowe. Zaletą tej substancji jest jednak to, że całkowicie odparowuje w ciągu kilkudziesięciu minut.

Nie tylko amoniak – substancje alergenne w farbach do włosów

Inne potencjalnie szkodliwe substancje, które możemy spotkać w składach farb do włosów, to PPD, rezorcyna, nikiel i parabeny. Składniki te często powodują reakcje alergiczne, których najczęstszym objawem jest wysypka kontaktowa, zaczerwienienie i świąd. Rzadziej pojawia się opuchlizna lub nadmierne łuszczenie się skóry. Oprócz alergii, wymienione substancje są przyczyną spowolnionej syntezy keratyny i mogą powodować zwiększoną łamliwość i wypadanie włosów.

Parafenylenodiamina, inaczej PPD, to składnik zastępujący melaninę – tzw. sztuczna henna. Podczas farbowania włosów naturalna melanina w ich strukturze zostaje usunięta przez wodę utlenioną i wielu producentów farb do włosów stosuje PPD jako czarny pigment. Jest składnikiem nie tylko czarnych i brązowych kremów koloryzujących, lecz także mieszanek dających efekt ciemnego blondu. Substancja ta często powoduje uczulenia, gdy się utlenia, a więc w trakcie farbowania włosów – po zakończonym procesie jest bezpieczna. Coraz częściej producenci rezygnują ze stosowania PPD ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Rezorcyna jest stosowana w farbach do włosów jako składowa część barwnika, a jej szkodliwe działanie polega na podrażnianiu skóry głowy. Z kolei nikiel to metal, który często występuje jako niekontrolowana domieszka w opakowaniach i kosmetykach kolorowych oraz wykazuje działanie alergenne. Wątpliwości budzą również parabeny, czyli syntetyczne konserwanty kosmetyków, które występują w wielu farbach do włosów i mogą być przyczyną problemów skórnych.

Jak wybrać bezpieczną farbę do włosów?

Jeśli wyżej wymienione substancje budzą nasze wątpliwości i obawy, wybór bezpiecznej farby do włosów polega przede wszystkim na wnikliwej analizie składów i recenzji produktów, których zamierzamy używać. Aby mieć pewność, że nasza farba do włosów nie zawiera niechcianych barwników, metali i konserwantów, najłatwiej możemy ich uniknąć, wybierając naturalne farby do włosów – zawierające ich zamienniki.

Farby, które nie niszczą włosów?

Poszukując odpowiedniego produktu, który zapewni trwały efekt, wiele osób zastanawia się, jakie farby do włosów są najmniej szkodliwe. Popularnym rozwiązaniem jest farba do włosów bez amoniaku, która również opiera się na syntetycznych składnikach, lecz zamiast tych najbardziej niebezpiecznych zawiera skuteczne zamienniki. Alternatywą dla farb chemicznych są farby o naturalnych składach, oferowane przez kilka wiodących marek.

Czym wyróżniają się naturalne farby nie niszczące włosów? Producenci i konsumenci chwalą ich naturalne składy, w których znajdziemy liczne olejki i ekstrakty roślinne, mające za zadanie złagodzić proces farbowania, pielęgnując skórę głowy i włosy. Nie ma w nich amoniaku, parabenów ani niklu, których nie powinna zawierać żadna bezpieczna farba do włosów. Nie są całkowicie wolne od syntetycznych składników, lecz ich zawartość jest konieczna dla długotrwałego efektu koloryzacji – tym właśnie charakteryzują się farby do włosów, w przeciwieństwie do naturalnej henny. Mieszanki indyjskich ziół, takich jak henna (Lawsonia inermis), senna (Cassia obovata) i indygo (Indigofera tinctoria) pozwalają na całkowicie naturalne farbowanie włosów, lecz ich efekt kolorystyczny jest mniej przewidywalny i z reguły nietrwały, a zabiegi muszą być częściej powtarzane.

Naturalne farby bez amoniaku

  • Sanotint

Jedną z wiodących marek trwałych farb naturalnych jest Sanotint. Zaletą jest szeroka gama kolorystyczna obejmująca blondy, brązy, rudości i czerń – seria Classic zawiera 30 odcieni, zaś seria Sensitive (dla skóry nadwrażliwej) obejmuje ich 12. W składzie farb Sanotint znajdziemy składniki nawilżające i wzmacniające, takie jak liście oliwki europejskiej, brzoza i winorośl, a także złote proso, sok z pokrzywy i witaminy B5 i B7. Zawarte w roślinnych składnikach mikroelementy odżywiają włosy i skórę głowy.

  • Herbatint

Herbatint to ciekawa marka naturalnych farb do włosów w formie żelu, których skład wzbogacony został między innymi wyciągiem z aloesu, brzozy i oczaru wirgińskiego. Uwalnianie barwnika wspomaga rozmaryn, chinowiec i łupiny orzecha włoskiego. Wyciągi roślinne nadają włosom miękkości i blasku, a witaminy i minerały korzystnie działają na skórę głowy. Paleta barw obejmuje 36 odcieni. Farby Herbatint zawierają śladowe ilości PPD, lecz dużo mniej, niż popularne farby drogeryjne.

  • Naturigin

Naturigin oferuje serię 19 kolorów, a w składzie farb znajdziemy na przykład ekstrakty i olejki cytrusowe, nawilżające oleje: słonecznikowy, jojoba czy masło shea, a także wyciąg z aloesu. Producent kładzie zatem nacisk na składniki zapobiegające wysuszaniu skóry głowy i włosów podczas farbowania. Farby są organiczne i stworzone z myślą o koloryzacji w domu.

  • Tints of Nature

Tints of Nature to marka obejmująca 24 farb do włosów, których skład stanowi dobry złoty środek pomiędzy farbą drogeryjną, a henną. Zawierają do 60% naturalnych składników i są pozbawione najbardziej szkodliwych substancji, takich jak amoniak i rezorcyna, a zawartość ekstraktów z cytrusów, żywokostu i rumianku zwiększają działanie pielęgnacyjne farb.

Bezpieczne farby do włosów na bazie henny

Jeśli zastanawiamy się, jakie farby do włosów najmniej niszczą włosy, warto wiedzieć, że naturalne zioła – henny do włosów i farby stworzone na ich bazie – nie niszczą włosów wcale, lecz je wzmacniają, wbudowując się w ich strukturę.

Linia farb do włosów Indus Valley marki Bio Organic cechuje się w pełni naturalnym, roślinnym składem. Znajdziemy w nich zioła pochodzące z doliny Indusu, miedzy innymi indygowiec, hennę, kozieradkę, rumianek i strączyniec. Kolor zależy od proporcji wymienionych roślin, a paleta barw obejmuje 12 odcieni. Żel, który mieszamy z ziołami, zawiera między innymi aloes, miód i bazylię. Skład sprzyja doskonałemu nawilżeniu i odżywieniu zarówno skóry głowy, jak i włosów.

W sprzedaży za granicą dostępna jest również linia Henna Cream wyżej wymienionej marki Tints of Nature, oparta na indyjskich ziołach.

Naturalna henna – w pełni naturalna alternatywa

  • Khadi

Khadi to jedna z najpopularniejszych marek, które oferują naturalną hennę, indygo i cassię w postaci proszków. Tworzy także gotowe mieszanki ziołowe, mające na celu uzyskanie konkretnych kolorów włosów. W ofercie znajdziemy 17 wariantów kolorystycznych, opartych na sproszkowanych ziołach. Marka oferuje ponadto szampony, proszki i olejki, które umożliwiają stworzenie świetnego rytuału pielęgnacyjnego wokół hennowania.

  • Sattva

Sattva również oferuje naturalne zioła koloryzujące w postaci samodzielnych produktów oraz mieszanek. Stosunek ilości farby do ceny jest nieco korzystniejszy, niż w przypadku Khadi, lecz dostępnych jest tylko 10 odcieni.

  • Orientana

Orientana to marka oferująca naturalne kosmetyki, w tym bio hennę do farbowania włosów, dostępną w 5 wersjach kolorystycznych i 1 niekoloryzującą, lecz odżywiającą i wzmacniającą włosy.

  • Hesh

Hesh to marka znana z henny Mehandi, składającej się w stu procenach ze sproszkowanych liści krzewu hennowego. To naturalny barwnik, który może być stosowany do farbowania włosów lub zdobienia ciała.

Jak dbać o włosy farbowane nawet farbą, która najmniej niszczy włosy?

Wybierając farby które nie niszczą włosów czy też standardowe, drogeryjne produkty, warto stosować świadomą pielęgnację włosów farbowanych. Przede wszystkim należy unikać niszczących zabiegów, takich jak trwała ondulacja czy częsta stylizacja na gorąco. Jeśli włosy były farbowane mieszanką z indygo, nie można ich chemicznie rozjaśniać, gdyż otrzymamy wtedy zielony kolor. Warto wybierać szampony z łagodnymi detergentami, które zapewnią większą trwałość koloru i nie będą wysuszały skóry głowy ani włosów. Pamiętaj o regularnym nakładaniu odżywki, która powinna zarówno regenerować jaki i dbać o odpowiednie nawilżenie włosów. Emolienty i humektanty to składniki, których farbowane kosmyki bardzo potrzebują.

Wiedząc, jakie farby do włosów są bezpieczne, a jakie szkodliwe, możemy dokonywać świadomych wyborów i samodzielnie decydować, czy bardziej zależy nam na trwałości koloryzacji, czy na naturalnym składzie produktu. Warto wypróbować dostępne alternatywy dla chemicznych, drogeryjnych farb, które mogą wyrządzić szkodę naszej skórze głowy i włosom.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej