Każda kobieta marzy o pięknej, wyrazistej oprawie oczu i błyszczących włosach. Niestety, natura nie zawsze jest łaskawa, czasami nasze włosy nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chciały. Na szczęście są kosmetyki, za pomocą których można bezpiecznie poprawić ich wygląd. Jednym z nich jest henna do włosów. Dzisiaj o tym wszystkim, co warto wiedzieć zanim ją kupisz. Zacznijmy jednak od tego co to jest henna.
- Henna – co to jest?
- Henna, Cassi i Indygo – czy to zawsze henna do włosów?
- Jakie dodatkowe składniki zawiera henna do włosów?
- Jak ustrzec się bałaganu w czasie farbowania włosów henną?
- Jak długo henna utrzymuje się na włosach?
- Czy można hennować włosy blond?
- Czy można używać farby do włosów po nałożeniu henny?
- Henna do włosów: dlaczego warto?
- Którą hennę do włosów warto kupić?
Henna – co to jest?
Henna (lub chna) jest pozyskiwana z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Po rozdrobnieniu, ugotowaniu i wysuszeniu rośliny powstaje substancja, która ma szerokie zastosowanie m.in. w kosmetyce. Za jej pomocą można barwić włosy, przyciemnić brwi i rzęsy, czy wykonać czasowe tatuaże. To także sposób na farbowanie męskiej brody.
Henna jest bardzo często stosowana w koloryzacji i pielęgnacji włosów. W przeciwieństwie do farb jest w pełni naturalna, nie niszczy fryzury, a przy tym ma świetne właściwości koloryzujące. Dodatkowo henna pozytywnie wpływa na stan włosów, które stają się grubsze, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.
Wszystkie etapy hennowania szczegółowo opisałyśmy w tekście: Farbowanie włosów henną – 3 kroki do pięknego koloru.
Henna, Cassia i Indygo – czy to zawsze henna do włosów?
Pod każdą z tych trzech nazw kryje się roślinna farba do włosów. Jednak tylko henna pozyskiwana z lawsonii bezbronnej jest prawdziwą henną do włosów.
Henna do włosów
Henna zawiera barwnik – lawson, który wnika w głąb włosów, zmienia ich kolor a także bardzo dobrze łączy się z keratyną, rewitalizując i pogrubiając kosmyki. Odcień, jaki możesz uzyskać nakładając czystą hennę na włosy oscyluje od rudego po czerwony. Nigdy nie będzie to czarny.
Cassia
Cassia jest często nazywana bezbarwną henną, co może być mylące, bo z henną z lawsonii nie ma wiele wspólnego. Barwnikiem w cassi jest chryzofanol. Nadaje on włosom ciepłe, miodowe tonacje. Nie zmienia jednak znacząco koloru włosów. Cassia najczęściej jest używana do podkreślenia odcienia włosów blond lub brązowych. Jeśli masz ciemne włosy, efekt będzie niezauważalny. I jeszcze jedna różnica – cassia potrzebuje kilku aplikacji więcej niż henna, aby dać efekt pogrubionych, wzmocnionych włosów.
Indygo
Indygo, często nazywane czarną henną, zawiera barwnik, który pozwala uzyskać zimne, granatowo zabarwione czernie i brązy. Roślina jest dodawana do farb ziołowych (nawet tych blond), aby dać im chłodniejsze odcienie.
Indygo, podobnie jak cassia potrzebuje kliku aplikacji, aby korzystnie wpłynąć na stan włosów.
Jakie dodatkowe składniki zawiera henna do włosów?
Aby wzmocnić działanie henny na włosy, dodaje się do niej inne składniki, przede wszystkim zioła ajurwedyjskie. Dzięki temu henna nie tylko poprawia wygląd, ale może również zapobiegać ich wypadaniu. Dodatkowe składniki pozwalają uzyskać inne kolory, od czerni po jasny brąz. Naturalna henna do włosów barwi bowiem kosmyki tylko na czerwono i pomarańczowo.
Do tworzenia farb hennowych najczęściej wykorzystywane są składniki:
- Amla – henna z amlą farbuje jasne włosy na intensywny rudy kolor.
- Jahtropa – nadaje jasnym włosom kolor intensywnej czerwieni, a ciemnym pięknego, głębokiego mahoniu
- Idnigo – ma charakterystyczny czarny kolor z niebieskimi refleksami
- Cassia – wzmacnia włosy i nadaje im zdrowy blask. Pozwala uzyskać miodowy odcień.
- Bhringaraj – doskonale je pielęgnuje, hamuje proces siwienia i wypadania włosów.
- Neem – jest pomocna w leczeniu bakteryjnych i grzybiczych chorób skóry.
- Brahmi – ma działanie odżywcze na skórę głowy i włosy.
Jak ustrzec się bałaganu w czasie farbowania włosów henną?
Henna to barwnik, dlatego używanie może prowadzić do zachlapania ubrań czy różnych powierzchni. Aby temu zapobiec, warto się odpowiednio przygotować.
- Zabieg hennowania najlepiej wykonywać w łazience, umywalkę i podłogę warto wyłożyć folią lub starymi gazetami.
- Przed farbowaniem należy założyć jednorazowe rękawiczki. Dzięki temu henna do włosów nie zafarbuje skóry dłoni.
- Najbardziej narażone na zabrudzenia części ciała, uszy, skronie czy szyję warto posmarować tłustym kremem.
- Na ramiona przyda się peleryna lub stary ręcznik oraz ubranie, którego nie szkoda będzie wyrzucić.
Czas farbowania może wynosić nawet kilka godzin, w tym czasie nie należy wykonywać czynności, które mogłyby spowodować zachlapanie mieszkania. Najlepiej spędzić czas z folią na głowie, czytając lub oglądając ulubiony film.
Jak długo henna utrzymuje się na włosach?
Kolor uzyskany za pomoc henny utrzymuje się na włosach dość długo. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. grubości, i rodzaju włosów, od jakości wykorzystywanej do zabiegu mieszanki i pielęgnacji po hennowaniu. Farbowanie sprawdzoną i oryginalną henną sprawia, że kolor utrzymuje się do 4-8 tygodni.
Henna jest bezpieczna dla włosów i wspiera ich regenerację. Zabieg możesz powtarzać tak często, jak chcesz. Pamiętaj jednak, że za każdym razem kolor będzie nabierał głębi i wyrazistości. Włosy często farbowane czystą henną zmienią odcień z rudo-pomarańczowego na brązowo kasztanowy.
Czy można hennować włosy blond?
Henna to barwnik, który idealnie nadaje się do uzyskania włosów w kolorze brązu, czerni czy czerwieni. Nie służy do zdecydowanego rozjaśniania włosów, dlatego nie sprawdzi się, gdy z brunetki chcemy stać się blondynką. Blondynki mogą stosować henną z cassią, która nada włosom złocistego blasku, ale przede wszystkim poprawi ich kondycję.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy blondynka marzy o ciemniejszym kolorze włosów. Henna nada blond włosom kolor brązowy, miedziany czy ognisty pomarańczowy. Warto pamiętać, że włosy rozjaśnione mogą bardziej chłonąć hennę i kolor może być bardziej intensywny.
Czy można używać farby po nałożeniu henny do włosów?
Hennę najlepiej stosować jako osobny zabieg. Decydując się na farbowanie po hennowaniu, najlepiej zrobić to u fryzjera, który wie, jak poszczególne barwniki oddziałują na siebie. Uważaj szczególnie, jeśli chcesz rozjaśnić włosy po koloryzacji indygo lub mieszanką, która zawiera ten barwnik. Jest bowiem duże ryzyko, że rozjaśniane indygo da zielony odcień.
Jeśli hennujesz włosy farbowane, pamiętaj że Lawsonia bezbronna może zmieniać odcień koloryzowanych włosów o jeden ton. Mogą też pojawić się hennowe pasemka, nadające fryzurze refleksów. Warto poczekać, aż farba trochę się wypłucze, a efekty będą takie, jakich oczekujemy. Jeśli planujesz trwałą ondulację, zrezygnuj ze stosowania henny.
Henna do włosów: dlaczego warto?
Henna do włosów to zdrowy i bezpieczny zamiennik syntetycznych farb. Jest świetną opcją dla osób, które chcą zafarbować włosy bez zmiany ich naturalnej struktury. Henna nie tylko koloryzuje włosy, ale również poprawia ich kondycję (1), uzupełniając braki w keratynie.
- Henna do włosów działa jak naturalna odżywka – rewelacyjnie regeneruje i dodaje fryzurze blasku.
- Nadaje trójwymiarowy odcień, bez efektu sztuczności.
- Nie wywołuje podrażnień i alergii, co miewa miejsce po użyciu farb syntetycznych.
- Jest ekologiczna, jej stosowanie pozwala chronić środowisko, w którym żyjemy.
Którą hennę do włosów warto kupić?
Mamy nadzieję, że henna nie ma już przed tobą żadnych tajemnic ;) Jeśli natomiast zastanawiasz się, kosmetyk której marki wybrać, polecamy ci jedną z poniższych.
Henna Khadi – ziołowe farby w wielu odcieniach
Henna Khadi jest jedną z najlepiej znanych w Polsce. Kosmetyki marki to tak naprawdę ziołowe farby do włosów, popularnie nazywane hennami. W rzeczywistości henna (lawsonia bezbronna) jest ich podstawowym składnikiem, a szeroką gamę proponowanych odcieni Khadi uzyskuje łącząc ją z innymi ziołami.
Farby ziołowe Khadi znajdziesz w kolorach brązu, czerwieni, czerni, zarówno w zimnych, jak i ciepłych odcieniach. Henny do włosów blond wydobędą piękne refleksy i podkreślą naturalny odcień (nie służą do rozjaśniania włosów). Marka ma w ofercie henny do włosów siwych, regenerującą hennę z amlą i tzw. hennę bezbarwną – wzmacniającą włosy.
Stawiając na Khadi, sprawdź też inne produkty marki, które pomogą ci przygotować włosy do hennowania i zadbać o nie po zabiegu.
Henna Sattva – koloryzacja z Ecocert
Henna Sattva Ajurveda łączy tradycję pielęgnacji ajurwedyjskiej i nowoczesne technologie. Marka oferuje czystą hennę oraz farby roślinne na jej bazie. Do ich produkcji wykorzystuje m.in. indygo, cassię, orzech włoski oraz cynamon. Każde opakowanie zawiera niezbędne do koloryzacji akcesoria – czepek, pędzel i rękawiczki.
Farba ziołowa Sattva Cassia to jeden z najpopularniejszych produktów marki. Pozwala uzyskać ładny efekt pogłębienia naturalnych odcieni blondu. Służy też do koloryzacji siwych włosów na kolor od jasnego do ciemnego blondu. Jak zawsze w przypadku farb ziołowych efekt końcowy zależy od wielu czynników i trudno określić jaki dokładnie będzie rezultat koloryzacji. Z całą pewnością włosy zyskają na regenerujących właściwościach cassi.
Henny Sattva mają certyfikat Ecocert.
Orientana – polska henna do włosów
Henna Orientana to kilkanaście odcieni. Farby są pakowane w różnych pojemnościach, co może być przydatne jeśli masz krótkie lub bardzo długie włosy. Także w tym przypadku możesz liczyć na czysty skład farb, bez sztucznych barwników, zapachów itp.
Zobacz także: Czy farby do włosów mogą być nieszkodliwe?
Bibliografia
(1) Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci tom 2 – Ilona Sedlak-Kaczmarczyk, Arkadiusz Ciołkowski
2 komentarze
Mam włosy blond i od dłuższego czasu kusi mnie Cassia, ale jeszcze nie odważyłam się spróbować ;)
Ja po kilku tygodniach stosowania henny do włosów, jestem pod wrażeniem rezultatów i ogólnego doświadczenia z tym naturalnym środkiem do farbowania włosów. Pierwszym zauważalnym aspektem jest naturalność koloru. Henna nadała moim włosom głęboki, ciepły odcień, który wygląda bardzo naturalnie. Zależało mi na subtelnej zmianie koloru, i henna spełniła moje oczekiwania, jednocześnie nie uszkadzając moich włosów.