Farbowanie włosów henną – 3 kroki do pięknego koloru

przez Iza Maculkiewicz
farbowanie włosów henną - efekt hennowania

Uzyskanie pięknego koloru, zgodnego z oczekiwaniami z użyciem henny wydaje ci się trudne? Nic bardziej mylnego! Warto jednak wiedzieć jak farbować włosy henną, aby osiągnąć pożądany rezultat. Przygotowałyśmy dla ciebie kompleksowy przewodnik po hennowaniu: o tym co zrobić przed, jak nakładać i jak dbać o włosy po, aby farbowanie włosów henną dało oczekiwany efekt.

Co to jest henna?

Henna roślinna jest preparatem przygotowywanym z pędów i liści lawsonii bezbronnej. Zerwane części rośliny rozdrabnia się, gotuje, a następnie suszy. W ten sposób powstaje proszek, który po połączeniu z wodą używany jest do koloryzacji. Ma on mało przyjemny kolor i zapach, ale zawiera wiele składników pielęgnujących.

Kilkaset pokoleń nie może się mylić. Osiem tysięcy lat tradycji farbowania włosów henną to najlepsza rekomendacja jednego z najstarszych kosmetyków świata. Korzystanie z właściwości barwiących liści lawsonii może stać się wyborem, za który nasze włosy pięknie nam podziękują. Stanie się tak, jednak jeśli uważnie przeprowadzisz cały rytuał farbowania henną. W przeciwnym razie efekt może być daleki od oczekiwanego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o hennie, różnicach między chną, indigo i cassią ,polecamy ten artykuł: Co to jest henna? Wszystko co powinnaś wiedzieć zanim ją kupisz.

Farbowanie włosów henną – zalety

Jeśli zdecydujesz się na użycie henny do farbowania włosów, możesz liczyć na trzy niezawodne skutki:

  • zwiększenie objętości włosów,
  • naturalny połysk,
  • kolor, którego odcień zawsze będzie w pewnym stopniu niespodzianką (na szczęście, dzięki dwóm pierwszym punktom niemal zawsze pozytywną).

Farbowanie włosów henną nie tylko nadaje kolor, ale też wzmacnia i chroni pasma przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wilgoci. Dzieje się to jednak nie poprzez otulanie włosów, lecz przez regenerację ich uszkodzeń. Podczas hennowania cząsteczki barwnika pochodzącego z lawsonii (rośliny, z której produkowana jest henna) wnikają do włosa. Tam, łączą się z włóknami białka budującego włos – keratyną (1). Nadają włosom inny odcień i wypełniają ubytki tego ważnego dla zdrowia włosów budulca. Efekty są widoczne już po pierwszej aplikacji.

Farbowanie włosów henną w 3. krokach

Chcąc cieszyć się zachwycającym efektem farbowania włosów henną, powinnaś sumiennie wykonać 3 kroki, które szczegółowo opisujemy poniżej.

Krok pierwszy: Jak przygotować włosy do farbowania henną?

Nie wystarczy umyć włosy, musisz zafundować im prawdziwy detox. Zanim w Twoich rękach pojawi się preparat z henną lub samodzielnie przygotowana mieszanka, powinnaś starannie oczyścić swoje włosy. Najlepiej użyć do tego celu kosmetyków z katalogu zaufanej marki, proponującej naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry. Henna to nazwa pochodząca z języka arabskiego, więc warto poszukać wskazówek na Wschodzie. Osobiście polecamy kosmetyki Khadi i właśnie na nich będziemy bazować ten poradnik.

Jeśli zdecydujesz się na umycie głowy szamponem popularnej marki z sieciowych drogerii i dodasz do tego podobną odżywkę, możesz szczelnie otulić włos nieprzebytą barierą sztucznych substancji np. silikonów, które mogą prowadzić do tego, że henna będzie się „zsuwać” z włosów. Nawet jeśli na opakowaniu pojawia się sakramentalny napis „nie zawiera silikonów”, jest ryzyko, że dodano do niego inną, opracowaną w laboratorium substancję, posiadającą podobne właściwości.

Aby efekt po nałożeniu henny był taki, jakiego oczekujesz, silikony i podobne substancje, pozostałości kosmetyków do stylizacji itp. muszą zostać usunięte bardzo dokładnie. Producent henny – Khadi – posiada w katalogu naturalne kosmetyki do oczyszczania włosów. Wytworzone na bazie skutecznych i tradycyjnych roślin, na przykład shikakai (acacia concinna), wodnego hyzopu brahmi (bacoppa monniera) czy reethy (spindus mukkorosi), pomogą przygotować włosy przed użyciem ziołowej farby. Możesz sięgnąć po puder do mycia głowy lub szampon z Amlą Khadi, który przy okazji zadziała na włosy wzmacniająco.

Krok drugi: Farbowanie włosów henną Khadi

Gotowy preparat lub mieszankę z henny w proszku nakłada się na włosy bardzo prosto. Nie może być inaczej, skoro używanie tego środka jest bezpieczne i zabieg można powtarzać zawsze, gdy efekt kolorystyczny zużyje się po kolejnych myciach. Kosmetyki z henną zazwyczaj zawierają domieszkę innych barwników. Najważniejsze przed użyciem pozostaje sprawdzenie, czy są to składniki naturalne, czyli np. henna z indygo czy jatrofą (jatropha glandulifera), którą zawierają prawdziwe orientalne mieszanki. Należy natomiast wystrzegać się sproszkowanej wersji z dodatkiem barwników chemicznych, które są dalekie od tego tradycyjnego, naturalnego kosmetyku.

Jak hennować? Jak często?

  • Do pierwszego farbowania włosów henną Khadi możesz od razu użyć jednego z dostępnych kolorów, który ma być docelowym.
  • Jeśli jednak zmiana ma być radykalna, twój wyjściowy kolor jest jasny lub masz dużo siwych włosów, przygotuj je, nakładając czystą hennę (ten zabieg nazywa się prepigmentacją).
  • Po około 7 dniach hennowanie warto powtórzyć, szczególnie jeśli twoje włosy są nadal jasne i wymagają powtórzenia pigmentacji lub chcesz, aby odcień stał się głębszy, bardziej żywy.
  • Po około 3-4 tygodniach warto nałożyć wybrany odcień henny raz jeszcze. Teraz nabierze on pełni intensywności i trwałości.

Ważne zasady w hennowaniu

W całym procesie pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Przed hennowaniem zabezpiecz dłonie rękawiczkami, bo henna barwi również skórę.
  • Nie rozczesuj włosów kiedy są pokryte ziołową papką. Niczego dobrego nie osiągniesz, a tylko niepotrzebnie doprowadzisz do uszkodzeń mechanicznych.
  • Hennę Khadi po nałożeniu spłucz jedynie wodą, bez dodatku kosmetyków myjących. Przez kolejne 24-48 godzin nie używaj odżywek i kosmetyków do stylizacji. W tym czasie od aplikacji barwniki nadal będą „pracować”, a unikając nakładania na włosy innych substancji, umożliwisz im, osiągniecie pełnej intensywności.
  • Przy kolejnych myciach włosów woda może mieć pomarańczowy odcień. To całkiem naturalne i nie jest to powód do zmartwień.
  • Pomiędzy kolejnymi farbowaniami, używaj naturalnych kosmetyków do włosów: szamponu bez silikonu, dobrej odżywki i olejów do włosów (więcej o tym poniżej).

Pamiętaj, że końcowy efekt farbowania henną nigdy nie będzie taki sam w przypadku dwóch różnych osób, gdyż zależy od naturalnej pigmentacji włosa.

Jeśli nie lubisz niespodzianek i wolisz wiedzieć, jaki kolor będziesz nosić przez najbliższe tygodnie, dokonaj próby na niewielkim skrawku fryzury. O kolorze zdecyduje najbliższa doba lub dwie, podczas których henna wciąż będzie pracować nad barwą twoich włosów.

Krok trzeci: Jak dbać o włosy po nałożeniu henny?

To trzeci krok, ale dla uzyskania oczekiwanych efektów, być może kluczowy. Przed pierwszym myciem po hennowaniu, użyj olejku do włosów! Dzięki niemu pigment henny utrwali się na włosach. Najlepiej zaopatrzyć się w olejek do włosów Khadi z amlą (emblica officialis), bhringaraj (eclipta alba) lub brahmi, które w tradycji orientalnej służyły do używania wraz z henną od tysięcy lat. To prawdziwy wielopak zdrowia dla włosów, pochodzący wprost z natury.

Jak nałożyć olejek? Na wilgotne dłonie wylej kilka kropli olejku, rozetrzyj je. Dzięki temu kosmetyk rozgrzeje się i łatwiej wniknie we włosy. Przeciągnij dłońmi po włosach od nasady aż po końcówki. Im dłużej pozostawisz olejek na włosach, tym lepiej, jednak zrób to nie krócej niż na pół godziny przed myciem. Śmiało możesz zostawić preparat na całą noc, a głowę umyć rano. By móc dłużej cieszyć się promiennym kolorem henny, powtarzaj ten rytuał przed każdym umyciem głowy. Dopiero gdy będziesz przygotowywać się do kolejnej aplikacji, pomiń ten krok – włosy muszą być gotowe na przyjęcie następnej porcji barwnika.

Zobacz też: 14 naturalnych olejków do pielęgnacji ciała i włosów

Najczęstsze pytania o farbowanie włosów henną

Jak często farbować włosy henną?

Pytaniem, które się nasuwa, jest co ile farbować włosy henną? Cóż, zależy to od tego, jak kolor zachowuje się na twoich włosach. To naturalny produkt, możesz więc mieć pewność, że z kolejną koloryzacją nie dostarczasz do organizmu dawki szkodliwych substancji. Dużo zależy także od tego, jak dbasz o włosy i swój nowy kolor pomiędzy kolejnym hennowaniem.

Weź również pod uwagę, że częstsze farbowanie włosów henną prowadzi do pogłębienia koloru. Jeśli po pierwszym zabiegu Twoja fryzura miała odcień rudo-pomarańczowy, po kilku kolejnych może stać się kasztanowobrązowa.

Jakie są wady farbowania włosów henną?

Mimo, że do hennowania wykorzystuje się naturalne właściwości roślin, farbowanie włosów henną ma też kilka wad, o których warto pamiętać. Najczęściej wymieniane to: czasochłonność procesu koloryzacji oraz trudny do przewidzenia w 100% efekt końcowy, którego nie można „odfarbować”. Jeśli masz wątpliwości, czy henna będzie najlepszym rozwiązaniem, rozważ użycie naturalnej farby do włosów.

Czym lepiej farbować włosy: henną czy farbą naturalną?

Sięgając po kosmetyk, który poza czystą henną zawiera inne składniki jak np. oleje roślinne czy neem, masz do czynienia z roślinną farbą do włosów. Oryginalna, czysta henna nie ma bowiem żadnych dodatków. Przyjęło się jednak nazywać henną gotowe mieszanki na bazie tego składnika.

Naturalne farby do włosów, których pojawia się coraz więcej na rynku, nie zawierają agresywnych substancji chemicznych, które mogą podrażniać skalp oraz wysuszać włosy. Takie produkty są wolne od amoniaku, rezorcyny, PTD, SLS czy parabenów i dlatego mogą być polecane osobom z wrażliwą skórą głowy. W ich składzie znajdziesz za to organiczne ekstrakty oraz oleje roślinne np. proteiny pszenicy, proteiny soi, wyciągi z owoców, jojoby czy słonecznika.

Czy hennowanie niszczy włosy?

Nie, wręcz odwrotnie. Dzięki właściwościom lawsonii, z której robi się hennę, działa ona na włosy regenerująco. Hennowanie to dobry sposób na uzupełnienie ubytków w keratynie włosów, ich wzmocnieniu i pogrubieniu.

Czy można farbować włosy po hennie?

Tak, henna nie jest przeciwskazaniem do farbowania. Trzeba jednak uważać. Nie powinno się rozjaśniać włosów po indygo (lub hennie z domieszką indygo). Jest bowiem spore ryzyko, że uzyskany odcień będzie zielony. Przyciemnienie włosów nie powinno być problematyczne. Najbezpieczniej koloryzację po hennie zrobić u fryzjera, który rozumie jak różne barwniki wzajemnie na siebie oddziałują.

Czy farbowanie włosów henną pokryje siwe włosy?

Tak, czysta henna pokryje siwe włosy, nadając im jasno rudy odcień. Jeśli zależy ci na ciemniejszym kolorze, warto zrobić hennowanie dwuetapowe. W pierwszym kroku hennuje się włosy czystą henną. Na tak uzyskaną bazę, w drugim kroku, nakłada się czyste indygo lub katam albo ich mieszanki z henną. Indygo daje efekt zimnych, niebieskawych odcieni, katam natomiast pozwala uzyskać tony fioletowo-purpurowe.

Czy henna wysusza włosy?

Efekt suchych włosów po hennowaniu, to częste zjawisko. Jeśli zabieg wykonałaś prawidłowo, powinien on minąć kolejnego dnia po farbowaniu henną, a włosy staną się błyszczące i miękkie. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji po koloryzacji (pisałyśmy o tym powyżej w 3. kroku farbowania włosów henną)!

Czy hennę można zamrażać?

Tak, przygotowaną w nadmiarze papkę z czystej henny można zamrozić i wykorzystać np. do hennowania odrostów. Hennę warto zamrażać w foremkach lub woreczkach do robienia kostek lodu. Znacznie łatwiej (i bez bałaganu :)) możesz rozmrozić potrzebną ci porcję. Uwaga! Nie zamraża się natomiast indygo oraz mieszanek barwników.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik odpowiedział na większość twoich pytań i pomoże ci cieszyć się z pomocą henny, kolorem marzeń.

Bibliografia

(1) https://thegreenchemist.com/why-henna-hair-dye-is-great-and-how-best-apply-it/

Innych zainteresowały również

1 komentarz

monikaaa 22 października 2021 - 09:24

jak farbuję włosy dodaję 2 krople oleju z nasion konopi do farby i dokładnie mieszam przed nałożeniem jej na włosy. Niesamowicie chroni to przed uszkodzeniami … mam to sprawdzone musicie tego spróbować!! olej konopny editt kupiłam w Konopnej Farmacji w Poznaniu 30ml za 29,00 zł bardzo wydajny, mam już 3 miesiąc – bez problemu mozna zamówić online – dodaję go myciu na włosy znacznie poprawił kondycję moich wiecznie zniszczonych końcówek, nie puszą mi się tak bardzo. Nie używam go regularnie, bo z systematycznością miewam problemy, ale myślę, że jeśli ktoś będzie asertywny, to jeszcze więcej zdziała :) Poza tym używam go do twarzy na wieczór. Wchłania się długo, ale z niego nie zrezygnuję nigdy. Wszystko podrażniało moją skórę, nic nie pomagało na zaczerwienienia. Skórę miałam suchą, a czasem czułam, że otarcie skóry o poduszkę już mi ją przeciera i to było niemile uczucie. Odkąd używam tego oleju ediit na szczęście tego problemu nie mam :)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej