Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

przez EcoAndWell
przetłuszczające się włosy jak sobie poradzić? pielegnacja

Postanowiłam dziś odpowiedzieć na pytanie jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów. Jest to jeden z najczęściej spotykanych włosowych problemów, a można go wyeliminować. Zobaczcie moje rady co zrobić z przetłuszczającymi się włosami.

Przetłuszczające się włosy – czyli jakie?

Wiele osób uważa, że kiedy po dwóch dniach muszą myć włosy to mają problem z przetłuszczaniem, jednak to nieprawda. Skóra głowy z natury produkuje łój i tego się nie powstrzyma. Normą jest, gdy np. myjemy głowę w poniedziałek rano i w środę rano musimy tę czynność powtórzyć. Kiedy jednak włosy nadają się do mycia w trakcie 24h możemy mówić, że mamy problem z przetłuszczaniem się włosów.

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

 • Używanie podczas każdego mycia szamponu z SLS (Sodium Laureth Sulfate) – jest to składnik mocno oczyszczający skórę głowy, znajdziecie go nawet w niektórych płynach do czyszczenia podłóg. Często stosowany, przez działanie silnie oczyszczające, powoduje przesuszenie skóry głowy, która „ratując sytuację” produkuje więcej sebum, co prowadzi do szybszego przetłuszczenia włosa.
 • Przegrzewanie skóry głowy, np.: częstymi gorącymi kąpielami, chodzeniem do sauny, suszenie suszarką z gorącym nawiewem, za długie trzymanie włosów pod turbanem.
 • Niedokładne mycie i spłukiwanie ze skalpu resztek kosmetyków.
 • Używanie mocno obciążających kosmetyków, szamponów z silikonami, olejami i dużą ilością niepotrzebnej chemii.
 • Zaburzenia hormonalne/łojotokowe zapalenie skóry (tutaj w grę wchodzi przede wszystkim wizyta u dermatologa).

Mimo, że czasem należy to leczyć dermatologicznie, to w większości przypadków wystarczy po prostu zmiana w pielęgnacji.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Oto kilka najważniejszych rad w pielęgnacji włosów przetłuszczających się:

 1. Szampon zawierający SLS używajcie raz na 4/5 myć. W pozostałe mycia używajcie szamponu łagodnego, bez tego składnika. Skóra głowy zostanie wtedy prawidłowo oczyszczona bez powodowania efektu przesuszenia czy podrażnień, a używany raz na jakiś czas mocniejszy szampon zmyje dokładnie wszystkie resztki kosmetyków i pozwoli na rozpoczęcie cyklu od nowa.
 2. Wyrzućcie wszystkie szampony z silikonami, które oblepiają włos (głównie z końcówką „methicone” w nazwie). Silikony nadają się tylko do zabezpieczenia końcówek, a nie do nakładania ich na skalp i całą długość. Zwróćcie też uwagę na ilość olei w składzie (nazwa z „oil”), bo jeśli jest ich więcej niż dwa, to wtedy szampon może obciążyć włosy.
 3. Myjcie włosy wtedy, kiedy tego potrzebują, nie chodźcie za długo w tłustych włosach, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi.
 4. Używajcie kosmetyków z ziołami w składzie i jak najbardziej naturalnych. Ziołowe odżywki/wcierki/płukanki sprawdzą się świetnie m.in. z kozieradki, mydlnicy lekarskiej, pokrzywy, skrzypu, szałwii, łopianu, czy mięty.
 5. Stosujcie raz na minimum 2 tygodnie peelingi, które skutecznie oczyszczają skórę głowy. Najlepsze w tym przypadku będą glinki, które przedłużają świeżość włosa.
 6. Praktykujcie 2-minutowy masaż skalpu przy każdym myciu, rozpoczynając od czoła kończąc na karku. Ta metoda skutecznie poprawia krążenie, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i redukuje nadprodukcję sebum.
 7. Ograniczcie używanie suchych szamponów do minimum, ponieważ przy częstym stosowaniu mogą przesuszyć włosy i spowodować łupież.
 8. Wbrew pozorom koniecznie stosujcie odżywki na długości (od ucha w dół, nie na skalp!). Te mocniej obciążające, albo wyeliminujcie, albo nakładajcie jakiś czas przed myciem na zwilżone włosy. To, że włosy się przetłuszczają nie oznacza, że nie potrzebują odżywienia.
 9. Nie upinajcie włosów we fryzury przylegające do skóry głowy. Postarajcie się unosić włosy od nasady tyle, ile tylko się da.

Przetłuszczanie się włosów jest naprawdę możliwe do wyleczenia, trzeba tylko być świadomym w pielęgnacji, cierpliwym i konsekwentnym :) Nie ma w tym nic trudnego, wystarczy zacząć zmiany już dziś! Jestem pewna, że w niedługim czasie zobaczycie efekty i potrzeba codziennego mycia wydłuży się do co najmniej dwóch dni :)

Autorka: wlosomaniaczki_be_natural

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej