Zwilżasz włosy, nakładasz szampon, płuczesz, nakładasz odżywkę i gotowe? Jeśli tak wygląda zazwyczaj u Ciebie mycie włosów, czas na prawdziwy game changer. Oto metoda OMO. Już tłumaczymy co to takiego i dlaczego warto ją stosować.
O czym przeczytasz w artykule:
- Metoda OMO – na czym polega?
- Mycie włosów metodą OMO – jak działa?
- Jak myć włosy metodą OMO – instrukcja krok po kroku
- Metoda OMO – jakich kosmetyków użyć?
- Czy metoda OMO jest dla wszystkich?
Metoda OMO – na czym polega?
Metoda OMO to specjalny rytuał mycia włosów: Odżywka – Mycie – Odżywka. Znaczy to tyle, że myjesz włosy w 3 etapach:
- Najpierw nakładasz odżywkę, która nawilży twoje włosy.
- Potem myjesz włosy szamponem.
- Po myciu znów nakładasz odżywkę – najlepiej emolientową, która odżywi Twoje włosy.
Jak widzisz, metoda OMO dodaje do tradycyjnego sposobu mycia włosów dodatkowy element, jakim jest nałożenie odżywki PRZED myciem włosów. I ta jedna zmiana sprawia, że metoda OMO potrafi przynieść rewelacyjne efekty.
Mycie włosów metodą OMO – jak działa?
Co daje w metodzie OMO nałożenie odżywki przed myciem włosów?
Jeśli myjesz włosy pokryte odżywką, chronisz je przed działaniem syntetycznych substancji, jakie może zawierać szampon.
Takie składniki jak: SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate) mogą wysuszać włosy i powodować łamliwość, a także podrażniać skórę głowy. Odżywka nałożona przed myciem zabezpieczy strukturę włosa przed ich niepożądanym działaniem.
Jednak metoda OMO ma też inną zaletę – odżywka nałożona przed myciem powoduje, że szampon bardziej równomiernie rozprowadza się po włosach. W efekcie składniki aktywne szamponu działają mocniej i Twoje włosy są lepiej oczyszczone. A to z kolei powoduje, że także odżywka nałożona po myciu silniej wnika we włosy.
Jednym słowem metoda OMO powoduje, że Twoje włosy otrzymuję zdecydowanie więcej nawilżenia i substancji odżywczych, a więc są mocne, gładkie i sprężyste.
Jak myć włosy metodą OMO – instrukcja krok po kroku
Krok 1 – Odżywka
Najpierw zwilż włosy letnią wodą, a następnie rozprowadź odżywkę po włosach. Pamiętaj jednak, żeby nakładać odżywkę tak, żeby nie dotykała skóry głowy.
Jeśli chcesz, możesz wczesać preparat we włosy za pomocą grzebienia z bardzo grubymi ząbkami. To pomoże Ci równomiernie rozprowadzić odżywkę.
Teraz zostaw odżywkę na kilka/kilkanaście minut – niech jej składniki szczelnie otoczą łuski włosów.
Uwaga! Nie spłukuj odżywki przed nałożeniem szamponu.
Krok 2 – Mycie
Teraz umyj włosy szamponem. Nałóż go na skórę głowy i wykonaj delikatny masaż.
Zwróć uwagę, żeby nie wcierać szamponu we włosy, a tylko w skalp. Ugniatanie czy pocieranie włosów podczas mycia może je połamać, splątać i utrudnić rozczesywanie.
Z brudem i odżywkę nałożoną przed myciem świetnie poradzi sobie sama piana, która spłynie po włosach podczas spłukiwania.
Krok 3 – Odżywka
Pora na odżywkę po myciu. Rozprowadź ją podobnie jak tę przed – tylko na połowie długości włosów, aby nie dotknęła skóry głowy. Pozostaw odżywkę na kilka chwil, żeby składniki aktywne wniknęły w strukturę włosa.
Na końcu spłucz włosy letnią wodą. A jeśli chcesz mocno domknąć łuski włosów – użyj pod koniec zupełnie zimnej wody.
Po całym rytuale OMO możesz dodatkowo wmasować w końcówki włosów olejek lub serum, które wygładzą włosy i zabezpieczą je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Pamiętaj, że mycie włosów to nie tylko nakładanie odżywki i szamponu. Ważne jest też to, jak wycierasz włosy, jak je rozczesujesz i jak je suszysz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł 6 kroków poprawnego mycia włosów.
Metoda OMO – jakich kosmetyków użyć?
Żeby metoda OMO przyniosła efekty, zwróć uwagę, jakich kosmetyków używasz w poszczególnych etapach mycia włosów. Powinny one dostarczyć włosom wszystkich potrzebnych składników, aby zachować równowagę między odpowiednim nawilżeniem, natłuszczeniem i odżywieniem włosa (równowaga PEH).
Pierwsza odżywka (przed myciem) powinna być lekka i zawierać dużo substancji nawilżających (humektantów) oraz protein, które wzmacniają strukturę włosa. Sprawdzą się odżywki, które mają w składzie:
- Wyciąg z aloesu, glicerynę, panthenol i kwas hialuronowy – to substancje nawilżające.
- Kolagen, keratynę, pszenicę, owies – to substancje proteinowe.
Druga odżywka (po myciu) powinna być bogata w emolienty, czyli substancje, które powlekają włos i domykają jego łuski. W ten sposób humektanty i proteiny „nie uciekają” z włosa i na długo utrzymują ich nawilżenie i elastyczność.
Na tym etapie szukaj odżywek, które mają w swoim składzie:
- naturalne oleje roślinne (np. arganowy),
- naturalne masła roślinne (np. shea),
- lanolinę,
- alkohole tłuszczowe (np. Cetearyl Alcohol).
Jeśli po myciu włosów metodą OMO, nakładasz jeszcze olejek, sprawdź, jakie oleje polecamy dla włosów wysokoporowatych.
Tutaj znajdziesz duży wybór odżywek proteinowych, odżywek emolientowych oraz odżywek humektantowych.
Czy metoda OMO jest dla wszystkich?
W pielęgnacji skóry i włosów nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się u wszystkich. Tak samo jest z metodą OMO.
Metoda OMO sprawdza się przede wszystkim u osób, które mają włosy wysokoporowate. Ten typ włosów najszybciej traci wilgoć, staje się mało elastyczny i łamliwy. Dlatego, jeśli rozpoznajesz u siebie włosy wysokoporowate, nie wahaj się i sięgnij po metodę OMO.
Osoby z włosami średnioporowatymi także będą zadowolone. Metoda OMO pozwoli im utrzymać równowagę PEH, żeby łuski włosa bardziej się nie otwarły.
Jeśli masz włosy niskoporowate, metoda OMO to pewne ryzyko. Duża ilość preparatów może przeciążyć Twoje delikatne, cienkie włosy i spowodować, że szybciej będą się przetłuszczać i stracą (i tak już nie za dużą) objętość.
Pamiętaj jednak, że każdy włos reaguje inaczej. Więc nawet jeśli masz włosy niskoporowate, możesz wypróbować metodę OMO. Poszukaj po prostu bardzo lekkich preparatów przeznaczonych do włosów cienkich i delikatnych.
A jeśli właśnie zastanawiasz się, czym jest porowatość włosów i jak to sprawdzić, zajrzyj do artykułu Domowy test na porowatość włosów – jak zrobić go szybko i pewnie.