Równowaga PEH – przewodnik mycia włosów dla początkujących

przez EcoAndWell
równowaga peh

Na pewno wiesz, że pełnowartościowy posiłek to trochę białka, trochę węglowodanów, odrobina tłuszczów i solidna porcja witamin i minerałów. Wtedy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich składników, które utrzymują go w świetnej kondycji. Czy wiesz, że podobnie jest z… myciem włosów? Taka przemyślana dieta dla włosów podczas mycia to równowaga PEH.  

O czym przeczytasz w artykule:

Równowaga PEH – co to takiego

Żeby Twoje włosy były zdrowe, potrzebują 3 grup składników:

Proteiny

To białka, które budują strukturę włosa. To one odpowiadają za regenerację uszkodzeń, nadają włosom objętość i jedwabisty połysk.

W kosmetykach do włosów wykorzystywane są proteiny:

  • pochodzenia roślinnego – z soi, owsa, ryżu, kukurydzy,
  • pochodzenia zwierzęcego – z mleka, jedwabiu, keratyny, elastyny, kolagenu.

Emolienty

To substancje, które chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Działają okluzyjnie – osiadają na powierzchni włosów i tworzą warstwę, która nabłyszcza włosy, nadaje im elastyczność. Sprawia też, że Twoje włosy się nie elektryzują.

Rolę emolientów w szamponach i odżywkach do włosów pełnią zazwyczaj:

  • olej kokosowy,
  • olejek arganowy,
  • masło shea,
  • silikony, wazelina, lanolina, wosk pszczeli.

Humektanty

To substancje nawilżające włosy. Mają właściwości higroskopijne, czyli potrafią zatrzymać wilgoć w komórkach, które budują strukturę włosa. Dzięki nim włosy są gładkie i miękkie.

Jeśli chcesz nawilżyć włosy, szukaj w składzie szamponu i odżywki takich składników jak:

  • aloes,
  • gliceryna,
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy,
  • miód,
  • glikol propylenowy.

Cała sztuka w pielęgnacji włosów polega na tym, aby utrzymać balans pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Rytuał mycia włosów powinien dostarczać włosom dokładnie takiej ilości tych elementów, jakiej Twoje włosy potrzebują.

Jak myć włosy, żeby utrzymać równowagę PEH?

Mycie włosów to podstawa zachowania równowagi PEH. Dobór szamponu i odżywki, kolejność nakładania kosmetyków, ich dawkowanie – to wszystko decyduje o tym, czy po myciu Twoje włosy będą zachwycały wyglądem.

Jak więc należy myć włosy, żeby utrzymać równowagę PEH? Przede wszystkim stosuj podstawowe zasady poprawnego mycia włosów. A oprócz tego:

  • Stosuj naprzemiennie mycie humaktantowe, emolientowe i proteinowe – w ten sposób dostarczysz włosom wszystkich tych substancji.   
  • Kosmetyki nawilżające stosuj maksymalnie 2 razy w tygodniu.
  • Proteinowanie urządzaj swoim włosom raz w tygodniu. Pamiętaj, żeby najpierw mocno nawilżyć włosy.
  • Mycie kończ zawsze nałożeniem emolientów, żeby zatrzymać we włosie substancje nawilżające i proteiny.

W zachowaniu równowagi PEH pomoże Ci także metoda mycia włosów zwana OMO.

Metoda OMO – droga do równowagi PEH

Metoda OMO to nic innego jak nieco bardziej rozbudowany rytuał mycia włosów. W metodzie OMO nakładasz odżywkę nie tylko po myciu włosów, ale także przed myciem.

Po co?

Pierwsza odżywka (przed myciem) odpowiedzialna jest za nawilżenie włosów oraz dostarczenie protein. Druga odżywka (po myciu) to emolienty, które domykają łuski włosa. W ten sposób dostarczasz włosom całej triady PEH.

(W innym artykule piszemy dokładną instrukcję, jak myć włosy metodą OMO).

Metodę OMO możesz jeszcze uzupełnić na samym końcu olejowaniem włosów. O ile taki zabieg służy Twoim włosom. Jeśli tak, to tutaj znajdziesz listę świetnych olejków dla włosów wysokoporowatych.

Bez względu na to, czy myjesz włosy klasyczną metodą czy metodą OMO, obowiązuje jeszcze jedna – najważniejsza – zasada równowagi PEH. Uważnie obserwuj, jak Twoje włosy reagują na różne kosmetyki i zabiegi. Dobry plan pielęgnacji włosów to nie ten zaczerpnięty z internetu, ale opracowany specjalnie pod potrzeby Twoich włosów. Może wcale nie potrzebujesz proteinowania? A może przesadzasz z nawilżaniem?

Podpowiadamy, jak to rozpoznać.

Równowaga PEH – co za dużo, to niezdrowo

Jeśli zauważysz, że po myciu Twoje włosy są oklapnięte, a już po paru chwilach wyglądają na przetłuszczone, to znak, że dostarczasz włosom za dużo emolientów. Twoje włosy nie są w stanie unieść zbyt grubej warstwy okluzyjnej i tracą objętość.

Gdy po myciu Twoje włosy przypominają stóg siana – są szorstkie, sztywne i matowe – ogranicz kosmetyki z proteinami. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem odżywki z proteinami porządnie nawilżyć włosy, a po jej zastosowaniu nałożyć środek z emolientami, który domknie łuski i zapobiegnie nadmiernemu puszeniu się włosów.

Puszenie się włosów – a jednocześnie brak objętości – to sygnał, że Twoje włosy mają za dużo humektantów i są zbyt nawilżone. Ogranicz substancje nawilżające w kosmetykach i używaj odżywek z większą ilością emolientów.

Równowaga PEH a porowatość włosów

Jeśli chcesz dobrać właściwe proporcje protein, humektantów i emolientów, pomoże Ci jeszcze jedna rzecz – wiedza, jaką porowatość mają Twoje włosy.

Osoby z włosami niskoporowatymi zazwyczaj mogą używać śmiało preparatów z proteinami. Jednak emolienty często pozbawiają je objętości.

Właściciele włosów średnioporowatych także nie muszą unikać protein, ale nie mogą przesadzić z nawilżaniem, bo wtedy ich włosy się puszą i elektryzują.

Włosy wysokoporowate lubią bardzo proteiny i emolienty, które wygładzają ich strukturę. Humektanty przy tym rodzaju włosów trzeba stosować ostrożnie.

Jaką porowatość mają Twoje włosy? Możesz to sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy… test na porowatość ze szklanką wody.

Równowaga PEH – czy warto?

Nawet jeśli bardzo lubimy marchewki, nie możemy ich jeść bez przerwy, bo nasz organizm szybko odczuje deficyt innych substancji odżywczych. Pielęgnacja włosów także nie może opierać się tylko na nawilżaniu albo tylko na proteinach. Obserwuj uważnie swoje włosy, żeby wiedzieć, czego im akurat brakuje, a czego mają w nadmiarze. Pamiętaj o właściwej kolejności nakładania protein, humektantów i emolientów. Wypróbuj metodę OMO.

Twoje włosy odwdzięczą Ci się zdrowym blaskiem.

Do utrzymania prawidłowej równowagi PEH włosów polecamy odżywki Anwen oraz Stars.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej