Słońce, morze, ciepły wiatr… Po powrocie z wakacji czujesz się wypoczęta i pełna energii. Niestety dla Twoich włosów lato to ciężki czas. Wysokie temperatury i słona woda osłabiają łuski włosa, a kolor, który zafundowałaś sobie przed sezonem, kompletnie wyblakł i stracił blask. Jak dbać o włosy po lecie, żeby znów zachwycały wyglądem?
O czym przeczytasz w tym artykule:
- Nawilżanie włosów po lecie
- Pamiętaj o równowadze PEH
- Maski do włosów
- Olejowanie włosów
- Brak koloryzacji
- Rozpuszczanie włosów
- Podcięcie włosów po lecie
1. Włosy po lecie – po pierwsze nawilżaj
Włosy po letnich eskapadach stają się przesuszone i szorstkie. Musisz koniecznie zmienić to przed zimą, bo Twoje włosy czekają czapki i kaptury. Słabo nawilżone włosy są nieodporne na mechaniczne uszkodzenia i szybko się łamią. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dbać o włosy po lecie, nawilżenie to Twoje „pierwsze primo”.
Co robić, żeby skutecznie nawilżyć włosy? Przede wszystkim zwróć uwagę, jakiego szamponu i jakiej odzywki używasz. Kosmetyki do włosów po lecie powinny mieć w głównym składzie humektanty, czyli substancje o działaniu nawilżającym. Warto szukać na przykład wyciągu z aloesu, który nie tylko nawilży włosy, ale także dostarczy im masy składników odżywczych.
Po lecie unikaj natomiast szamponów, które mają takie składniki jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Te substancje co prawda wspomagają usuwanie zanieczyszczeń, ale jednocześnie mogą wysuszać włosy.
2. Zadbaj o równowagę PEH
Jeśli chcesz zadbać o włosy po lecie, zwróć uwagę, czy utrzymujesz włosy w równowadze PEH. Równowaga PEH polga na tym, że dostarczasz włosom odpowiedniej ilości zarówno humektantów, jak i emolientów oraz protein.
Dlaczego to takie ważne?
Samo pakowanie we włosy substancji nawilżających nie wystarczy. Zwłaszcza jeśli masz włosy wysokoporowate. Takie włosy pod wpływem dużej ilości odżywek nawilżających zaczynają się puszyć i elektryzować.
Pamiętaj, że humektanty dostarczą cząstek nawilżających. Żeby zatrzymać je w głębi włosa, potrzebujesz jeszcze emolientów, które otulają szczelnie łuski włosa. Dopiero to połączenie sprawi, że Twoje włosy po lecie odzyskają dobrą kondycję.
W utrzymaniu równowagi PEH pomoże specjalna metoda mycia włosów – metoda OMO. W tej metodzie nakładasz odżywkę nie tylko po myciu włosów, ale także przed. Pierwsza odżywka w metodzie OMO powinna zawierać dużo substancji nawilżających lub protein, a druga emolientów. W ten sposób masz pewność, że kompleksowo dbasz o włosy po lecie.
3. Sięgnij po maskę do włosów
Po lecie czasami przyda się Twoim włosom uderzeniowa dawka odżywienia. Dlatego w powakacyjnej pielęgnacji nie może zabraknąć masek do włosów. Maski są gęstsze niż zwykłe odzywki i wnikają głębiej w strukturę włosa, dzięki czemu regenerują mikrouszkodzenia spowodowane nadmiarem promieni UV czy ciepłym wiatrem.
Choć w sklepach dostaniesz wiele gotowych produktów, możesz z powodzeniem zrobić sama domowe maseczki nawilżające do włosów. I to z tego, co masz w kuchni – banana, jajek, oliwy czy awokado. Takie naturalne maski do włosów to gwarancje, że w składzie nie będzie w żadnych wypełniaczy, tylko same substancje aktywne!
4. Wypróbuj olejowanie włosów
Nigdy nie nakładałaś olejku na włosy? Koniec lata to dobry moment, żeby zacząć taką kurację. Olejowanie włosów może dać rewelacyjne efekty. Jednak ważne jest, żebyś dobrała odpowiedni olejek do typu włosów. Włosy wysokoporowate lubią m.in. olej arganowy, ze słodkich migdałów, z orzechów włoskich i lniany. Włosy niskoporowate – kokosowy bądź arachidowy.
Duże znaczenie ma też sposób, w jaki nakładasz olejek na włosy – na sucho czy na mokro. Zanim więc sięgniesz po tę metodę pielęgnacji włosów, przeczytaj instrukcję, jak zacząć olejować włosy.
Nie wiesz, jaki masz typ włosów? Możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że wykonasz domowy test na porowatość włosów.
5. Zrezygnuj z koloryzacji włosów
Tak. Wiemy, że ten sposób może być ciężki do realizacji. Ale farbowanie włosów to bardzo inwazyjny zabieg na włosy, który wysuszy je jeszcze bardziej. Dlatego lepiej nie farbuj włosów przez kolejne 2-3 miesiące.
Jeśli koniecznie chcesz zmienić kolor, zdecyduj się na ciemniejszy odcień, który nie będzie wymagał dużej ilości rozjaśniacza. Możesz też rozważyć tonowanie włosów, które tylko odświeży odcień i pomoże Ci „przetrwać” do kolejnego farbowania włosów.
6. Noś rozpuszczone włosy
Latem uwielbiamy wiązać włosy w kucyki, warkocze i koczki. Ale takie fryzury naciągają mieszki włosowe, co sprzyja wypadaniu włosów. Na dodatek wszelkie gumki, spinki i klamerki mogą łamać osłabione latem włosy. Dlatego po lecie jak najczęściej noś włosy rozpuszczone. One też zasługują na odrobinę relaksu ? A jeśli przeszkadzają Ci długie włosy, może czas na zmianę fryzury?
7. Zetnij (lub podetnij) włosy po lecie
Czasami radykalne rozwiązania są najlepsze. Jeśli Twoje włosy przez lato dostały mocno w kość, może warto rozważyć rewolucję. Idź do fryzjera i skróć włosy. Ale nie namawiamy Cię od razu do fryzury „na jeżyka”. Niekiedy wystarczy odrobinę skrócić włosy, a nawet podciąć tylko zniszczone końcówki. Włosy odzyskają zdrowy wygląd, a ich długość nie ucierpi.
Jak dbać o włosy po lecie – podsumowanie
Znasz już 7 sposobów, jak dbać o włosy po lecie:
- Nawilżanie.
- Równowaga PEH.
- Maski do włosów.
- Olejowanie włosów.
- Brak koloryzacji.
- Rozpuszczanie włosów.
- Podcięcie włosów.
Ale jest jeszcze jedna rzecz. Jeśli chcesz zadbać o kondycję włosów po lecie, musisz zacząć… przed latem. Dbaj regularnie o swoje włosy przez cały rok, a nie zaszkodzą im wakacyjne przygody.