Jak dbać o kręcone włosy? O falach, lokach i sprężynkach

przez EcoAndWell
jak dbać o włosy kręcone

Każda posiadaczka kręconych włosów wie, jakim utrapieniem potrafi być ich codzienna pielęgnacja. Zatem, jak dbać o kręcone włosy? Niezależnie od tego, czy układają się w delikatne fale, czy możesz poszczycić się bujnym afro, każde loki potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Ale jak dobrać odpowiednią pielęgnację, skoro typów loków jest tyle co ludzi o kręconych włosach? Nic się nie martw, posiadanie kręconych włosów nie jest przekleństwem zmuszającym do zmiany całego stylu życia. Wystarczy zrozumieć jaki wpływ na skręt loków ma porowatość włosów, typ skrętu oraz używane produkty.

Postaramy się obalić kilka mitów, które narosły wokół tematu pielęgnacji kręconych włosów oraz pomóc zrozumieć czym tak naprawdę są loki oraz jak skutecznie o nie zadbać.

Dlaczego włosy się kręcą?

Rozwiejmy pierwszy mit – włosy proste i kręcone to takie same włosy. Różnią się one kształtem, ale z chemicznego punktu widzenia są identyczne. Kręcone włosy swój skręt zawdzięczają kształtowi mieszka włosowego. U osób z prostymi włosami występują mieszki włosowe o okrągłym kształcie, prostopadłe do skóry głowy – dzięki temu rosnący włos nie wykrzywia się, oraz zostaje równomiernie pokryty kreatyną – substancją, z której zbudowane są ludzkie włosy.

Jaka jest różnica w przypadku osób z kręconymi włosami? Osoby takie mają mieszki włosowe w kształcie litery „U” albo „C”. Taki kształt mieszka włosowego powoduje, że włos podczas wzrostu jest formowany w odpowiedni kształt. Dodatkowo posiadaczki i posiadacze kręconych włosów często mają mieszki włosowe ustawione pod kątem do skóry głowy. Powoduje to gromadzenie się kreatyny na jednej części włosa, co jeszcze bardziej wzmacnia skręt. Czynnikiem decydującym o kształcie mieszków włosowych jest w dużej mierze genetyka.

Różne rodzaje loków

Aby dobrze dobrać pielęgnację dla kręconych włosów warto najpierw zastanowić się jakie rodzaje loków posiadamy. Jedna osoba może mieć równocześnie kilka różnych rodzajów skrętu, w różnych partiach głowy. Utrudnia to dobór odpowiednich kosmetyków, ale również może to wyjaśnić, dlaczego używane wcześniej specyfiki nie działały zgodnie z oczekiwaniami.

krecone wlosy

Klasyfikacja włosów kręconych

Podstawowa klasyfikacja loków utworzona przez Andre Walker’a i stale rozwijana przez różne grupy zainteresowane dbaniem o kręcone włosy, dzieli loki na cztery kategorie, w których mogą występować różne grubości włosa. Kategoria 2 to fale, 3 – loki, a 4 to mocno zwarte sprężynki. Wewnątrz tych typów skrętu rozróżniamy teksturę włosa: cienkie, średnie oraz grube, oznaczone literami A, B oraz C. Dla przykładu, osoba o średniej grubości włosa i delikatnym skręcie opisze swoje włosy jako 2B. Jeżeli jednak jej włosy bliżej szyi kręcą się mocniej i do tego są cieńsze można stwierdzić, że w tym obszarze jej włosy opisywane są jako 3A.

Pamiętaj, że twoja klasyfikacja nie gwarantuje idealnie dobranej pielęgnacji – jest to jedynie pewien punkt odniesienia od którego warto zacząć. Na wygląd Twoich włosów wpływa również ich porowatość, zdrowie skóry głowy, a nawet dieta.

Czy skręt loków może zmieniać się w trakcie życia?

Tak, skręt loków może się zmieniać, szczególnie pod wpływem hormonów – ciąży, menopauzy, przyjmowania leków, dorastania. Również zmiany w obrębie mieszków włosowych będą wpływały na kształt włosów. Szczególnym okresem jest okres siwienia. Podczas gdy włosy tracą melaninę, która nadaje im kolor, mieszki włosowe zaczynają produkować coraz mniej sebum co sprawia, że włosy stają się mniej giętkie i nie układają się tak samo jak wcześniej. Również zniszczenie włosów zbyt agresywną stylizacją z użyciem wysokich temperatur może trwale odkształcić loki. Jednak w tym przypadku wystarczy ściąć uszkodzoną część włosa, aby odzyskać dawny kształt. Pamiętajmy, że włosy które widzimy nie są żywe – nie mają one zdolności do regeneracji.

Porowatość włosów

Porowatość włosów opisuje jak łuski włosa wchłaniają oraz przechowują płyn. Włosy niskoporowate mają silnie zamknięte łuski. Bardzo wolno wchłaniają one płyny (wodę, kosmetyki) ale również bardzo wolno ją wypuszczają, dzięki czemu rzadko są przesuszone lub niesforne. Włosy wysokoporowate mają silnie otwarte łuski. Takie włosy natychmiast wchłaniają produkty, ale równie szybko tracą wodę. Dodatkowo w przypadku wilgotnego powietrza mogą stawać się niemożliwe do okiełznania, ponieważ wchłaniają wodę z otoczenia. Kręcone włosy zdecydowanie częściej skłaniają się w stronę wysokiej porowatości, ponieważ skręt wymusza otwarcie łusek włosa.

Aby sprawdzić porowatość włosa wystarczy prosty test: napełnij szklankę wodą a następnie umieść w niej włos. Jeżeli włos pływa po powierzchni – jest to włos niskoporowaty. Jeżeli włos zatonął bardzo szybko najprawdopodobniej jest to włos o wysokiej porowatości.

Szczegóły znajdziesz w tym artykule: Domowy test na porowatość włosów – jak zrobić go szybko i pewnie.

Jak dbać o kręcone włosy?

Oto najważniejsze zasady, aby dobrze dbać o kręcone włosy:

  • Po pierwsze delikatność. Kręcone włosy są bardziej łamliwe, dlatego należy czesać je uważnie i delikatnie.
  • Unikajmy szamponów zawierających silne detergenty. Wysuszają one włosy i podnoszą łuski co powoduje jeszcze większą utratę wody. Sporo osób preferuje mycie włosów odżywką, lub odżywką z dodatkiem szamponu.
  • Kręcone włosy powinno się bardzo głęboko odżywiać. Nie zapominaj o dobroczynnym działaniu maseł – kakaowego oraz shea. Pomagają one zamknąć wodę wewnątrz włosa i spowolnić jej ucieczkę.
  • Jeśli chcesz wejść poziom wyżej warto zainwestować w jedwabną poduszkę lub spać w specjalnym czepku.

Obecnie na rynku jest pełno produktów do pielęgnacji włosów, jednak nie wszystkie spełnią potrzeby kręconych włosów. Aby ułatwić Ci wybór i pomóc w znalezieniu „tego jedynego” mamy dla Ciebie listę naszych ulubieńców. Te kosmetyki świetnie sprawdzają się nawet na niesfornych włosach o silnym skręcie:

Innych zainteresowały również

1 komentarz

Zawszenaturalnie 6 sierpnia 2021 - 11:51

Artykuł idealnie dla mnie. Mam kręcone włosy i nie mogę sobie z nimi poradzić. Na pewno skorzystam z jakiegoś produktu, który został tutaj wymieniony. Może w końcu coś mi pomoże, bo na razie moje włosy są suche i nic nie mogę z tym zrobić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej