Właściwości buraków i przepis na sok

przez Iza Maculkiewicz
Świeży burak

Zdrowa pielęgnacja to nie tylko kosmetyki. A bez zdrowej diety nawet najlepszy krem nie zdziała cudów. Dlatego dzisiaj o super warzywie, które powinno znaleźć się na twoim talerzu szczególnie jeśli masz skórę naczynkową. Wiecie, jak wiele witamin kryją w sobie buraki, jak je przygotować i kto obowiązkowo powinien zamieścić je w jadłospisie?

Jakie składniki odżywcze posiadają buraki?

Buraki są istną kopalnią minerałów, witamin i innych substancji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu bogactwu lista właściwości buraków jest bardzo długa: są doskonałe w walce z wirusami, wzmacniają organizm, zwiększają naszą odporność, łagodzą wszelkie dolegliwości towarzyszące okresowi menopauzy, zapobiegają anemii, zmniejszają ryzyko powstania osteoporozy i wiele więcej. Mają zaledwie 38 kcal w 100g, a przy tym są bogate w:

  • witaminy A, B1, B2, B3, B4, B6, B12 i C,
  • pierwiastki: żelazo, potas, wapń, fosfor, miedź, magnez, chlor, fluor, bor, cynk, lit i sporadycznie występujące w warzywach rubid i cez,
  • kwas fliowy (duuuużo kwasu foliowego), bioflawonidy, karoten, betaninę,
  • błonnik.

Ale uwaga: buraki mają wysoki indeks glikemiczny (IG=64) i nie są polecane chorym na cukrzycę.

Buraki na odkwaszenie i oczyszczenie organizmu (detoks)

Jedzenie buraków pomaga oczyścić organizm z toksyn, metali ciężkich, kwasu moczowego i nadmiaru cholesterolu. Warzywo ma też właściwości zasadotwórcze. Warto je włączyć do diety, jeśli obfituje ona w zakwaszające organizm mięsa, pieczywo i słodycze. Kwaśne środowisko tworzy bowiem idealne warunki do rozwoju chorób w tym raka i osteoporozy.

Buraki dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko

Sok z buraka szczególnie polecany jest kobietom w ciąży. To naturalne źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny do właściwego rozwoju płodu. Burak ma też właściwości detoksykujące. Warto więc pić go regularnie, już planując ciążę, dla lepszego przygotowania organizmu.

Buraki dla urody

Do właściwości buraków obowiązkowo musimy dodać ich działanie upiększające. Korzeń buraka jest bogaty w witaminę C, a także witaminy A, B1 i betakaroten, które dbają o wzrok oraz pomagają zachować młody wygląd i poprawią kondycję skóry, włosów i paznokci. Warzywo zawiera sporą dawkę rutyny. Z tego względu świetnie wspiera pielęgnację skóry naczynkowej. (Zobacz krem BioIQ dobry do skóry naczynkowej).

Buraki na depresję i stres

Buraki zawierają potas, żelazo, witaminy A, C, kobalt, mangan, witaminy z grupy B takie jak B1, B2, B3, B5 i B6. To wspaniały zestaw antydepresyjny, który zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, działa kojąco i niweluje stres.

Buraki a nowotwory

Buraki stanowią też naturalny suplement przeciwnonotworowy. Zawarta w nich betanina to antyoksydant, który chroni przed działaniem wolnych rodników.

Buraki na nadciśnienie

Kolejna z właściwości buraków jest związana z ciśnieniem krwi. Sok z buraka jest często stosowany przy problemach z nadciśnieniem i niedociśnieniem, a to dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu. Ale uwaga, osoby o niskim ciśnieniu powinny pić sok z buraka wieczorem. Może on bowiem powodować u nich senność.

Jak jeść buraki: gotowane czy surowe?

Często sięgamy po buraki w okresie przedświątecznym, pragnąc przyrządzić bożonarodzeniowy barszcz lub wielkanocną ćwikłę z chrzanem. W ciągu roku rzadziej goszczą w kuchni, sporadycznie robimy z nich sałatki czy soki. A szkoda, bo właśnie surowe buraki (także sok) mają najwięcej wartościowych składników. Część z tych substancji tracimy, poddając buraki obróbce termicznej. Kiedy jednak musimy, warto je gotować w skórkach, albo jeszcze lepiej upiec. Wyjątkiem są zupy, bo w tym przypadku to wszystko, co odda burak, trafia do wywaru.

Jakie odmiany buraka są najlepsze?

Najbardziej polecane są odmiany Burak Opolski i Czerwona Kula. Korzenie powinny być średniej wielkości – około 8 cm średnicy. Jeśli po przekrojeniu wyraźnie widać jaśniejsze kręgi, oznacza to, że warzywo ma większą zawartość błonnika i będzie ciężej strawne.

A oto nasz przepis na zdrowy, pyszny i oczyszczający sok:

  • 3 średnie buraki,
  • 2 jabłka,
  • 1 marchewka,
  • 1 pomarańcza,
  • 2- 3 cm korzenia imbiru,
  • sok z ½ cytryny,

Sposób przyrządzenia:

Buraki i korzeń imbiru myjemy i obieramy ze skórki. Jabłka i marchewkę myjemy i kroimy w kawałki. Obraną pomarańczę dzielimy na części. Wszystkie składniki wrzucamy do sokowirówki (jeśli nie masz sokowirówki można zblendować składniki i przecedzić powstały przecier na sitku). Do wyciśniętego soku dolewamy sok z cytryny i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 30 min.

Po tym czasie sok jest łagodniejszy i łatwiejszy w trawieniu. Na zdrowie!!!

Udało nam się namówić kogoś na buraki?

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej