Dieta na niestrawność i problemy jelitowe

przez Materiał zewnętrzny
dieta na niestrawność, lekka dieta

Szybkie tempo dnia codziennego sprawia, że w celu zaspokojenia głodu coraz częściej korzysta się z gotowych produktów, spożywa je w pośpiechu i nie zwraca uwagi na zawarte w nich wartości odżywcze. Odpowiednia dieta i higiena jedzenia potrafią uwolnić od nieprzyjemnych problemów jelitowych i niestrawności.

Dieta na niestrawność i problemy jelitowe

Problemy jelitowe i niestrawność to hasła, pod którymi kryje się wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty czy zgaga to tylko niektóre z konsekwencji braku zachowania odpowiednich proporcji i składników spożywanych posiłków. Na pojawienie się dyskomfortu wpływa ponadto niewłaściwa higiena jedzenia. Pośpiech, łapczywe jedzenie, brak popijania czy połykanie dużych kęsów znacznie obciążają układ trawienny. 

Zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu tego typu problemów pomocne jest zastosowanie diety lekkostrawnej i zredukowanie porcji. Na dietę lekkostrawną składają się produkty o niskiej zawartości tłuszczu i błonnika. W ochronie przed wystąpieniem dolegliwości oraz w ich zwalczaniu istotną rolę odgrywają również probiotyki, o których zwykle się zapomina, dopóki nie pojawią się problemy jelitowe i niestrawność. Więcej informacji na temat właściwości probiotyków i ich znaczenia w codziennej diecie: https://sklep.medme.pl/bez-recepty/problemy-ukladu-pokarmowego/probiotyki,k737

Po jakie produkty sięgać w przypadku problemów jelitowych i niestrawności?

W ramach profilaktyki oraz w walce z nieprzyjemnymi objawami warto sięgać m.in. po: pszenne pieczywo, chude mięso i wędliny (np. drób, schab), ryby (jak najczęściej), owoce (m.in. jabłka, truskawki, banany, pomarańcze) i warzywa (dojrzałe, obrane ze skórki), drobne kasze (jęczmienna, kuskus, manna), ryż i makarony, jajka (ugotowane na twardo lub w formie omletu, jajecznicy), mleko i produkty mleczne (kefiry, maślanki, białe chude sery, jogurty), napary ziołowe (z mięty, rumianku), soki owocowe i lekkie zupy. W trakcie stosowania diety lekkostrawnej powinno się wykorzystywać jak najmniejszą ilość tłuszczów, jednak gdy jest taka konieczność, należy użyć zdrowych tłuszczów roślinnych, np. oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego.

Jakie potrawy i produkty mogą wywołać problemy?

Mimo że zwykle zaleca się spożywanie produktów mlecznych, warzyw i owoców oraz zup, nie wszystkie z nich są dla nas zdrowe. Należy powstrzymać się od konsumowania m.in. warzyw marynowanych, wzdymających (cebula, kapusta, kalafior, por), nasion strączkowych (fasola, groch) oraz ich kiszonek. Najlepiej unikać spożywania gruszek, śliwek, czereśni, a także wszelkich owoców niedojrzałych. Zaleca się również wyeliminowanie z diety tłustych mięs, potraw smażonych, żółtych, topionych i pleśniowych serów, razowego pieczywa oraz grubych kasz. Ponadto trzeba zwracać szczególną uwagę na przyprawy, ponieważ niewskazane jest używanie ostrych dodatków, takich jak musztarda, ocet, pieprz czy papryka. Dla własnego dobra lepiej zastąpić je nieco łagodniejszymi, np. lubczykiem, rozmarynem, majerankiem, sokiem z cytryny lub cynamonem. Jeśli chodzi o sól, nie ma przeciwwskazań do jej spożywania, ale warto pamiętać o umiarze. 

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej