Cztery popularne diety niskowęglowodanowe – czy warto je stosować?

przez Materiał zewnętrzny
diety niskowęglowodanowe

Jak przekonują twórcy i zwolennicy diet niskowęglowodanowych to właśnie węglowodany są głównym “winowajcą” problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jadłospis z uwzględnieniem wyższej podaży białek i tłuszczów ma wspomóc proces odchudzania, dając w niektórych przypadkach spektakularne efekty. Na czym polegają popularne diety niskowęglowodanowe? Czy taki sposób odchudzania jest zdrowy?

Dieta ketogeniczna 

Jedną z najpopularniejszych diet niskowęglowodanowych jest dieta ketogeniczna, zwana w skrócie dietą keto. Ten program żywieniowy polega na wysokim spożyciu tłuszczu, niewielkim spożyciu węglowodanów i podaży białka na poziomie wyznaczonym przez normy. W diecie keto je się tłusto, gdyż jadłospis uwzględnia zarówno tłuste ryby oraz oleje roślinne, jak i czerwone mięso czy podroby. W menu znajdują się również nieskrobiowe warzywa, jaja, sery, orzechy i nasiona. Regularne jedzenie produktów wysokotłuszczowych ma na celu wprowadzić organizm w stan ketozy. Dzięki temu organizm pobiera energię z ciał ketonowych (produktów metabolizmu tłuszczu), a nie glukozy, powstającej na skutek metabolizmu węglowodanów. W ten sposób dieta keto ma przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej.

Dieta paleo 

Dieta paleolityczna nawiązuje do sposobu odżywiania naszych dalekich przodków. W paleolicie dominował model łowcy-zbieracza. Współczesna dieta paleo została nieco zmodyfikowana, aby pasować do dzisiejszych realiów. W jadłospisie wciąż jednak znajdziemy produkty, które jedli nasi przodkowie: przede wszystkim mięso, ryby, warzywa korzeniowe i bulwiaste, owoce czy orzechy. Dieta paleo wyklucza praktycznie wszystkie produkty zbożowe, warzywa strączkowe, a także mleko i przetwory mleczne.

Dieta South Beach 

Dieta Plaż Południowych jest dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Jej największą zaletą jest wyeliminowanie z jadłospisu żywności wysoko przetworzonej i znaczne ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Jadłospis diety South Beach zakłada również niewielką podaż węglowodanów (szczególnie w pierwszej fazie programu). Menu bazuje na niskotłuszczowym nabiale i źródłach zdrowego tłuszczu – rybach, orzechach, pestkach, nasionach i olejach roślinnych. W diecie South Beach dozwolone jest także chude mięso.

Dieta Dukana 

Dieta Dukana to popularny program wysokobiałkowy. Składa się z czterech etapów, a w niektórych fazach można jeść tylko produkty wysokobiałkowe. Zarówno węglowodany, jak i tłuszcze zostały znacznie ograniczone. Dieta Dukana budzi wiele kontrowersji w świecie dietetycznym z uwagi na to, że jest dietą monotonną i niedoborową.

Czy diety niskowęglowodanowe są zdrowe? 

Długotrwałe stosowanie diet niskowęglowodanowych zaburza pracę całego organizmu. Zdrowa dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych we właściwych proporcjach. Zaburzenie tych proporcji nie tylko powoduje niedobory pokarmowe, ale również skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami – osłabieniem, ciągłym zmęczeniem, migrenami itp.

Diety wysokotłuszczowe są niebezpieczne szczególnie dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia. Z kolei zbyt wysoka podaż białka w diecie obciąża nerki i wątrobę. Zanim rozpoczniesz przygodę z kolejną dietą odchudzającą, skorzystaj z konsultacji dietetycznej. Szukasz zdrowszej alternatywy dla popularnych diet? Zerknij na stronę https://www.maczfit.pl/olsztyn, gdzie znajdziesz pyszne i zdrowe diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej