Sposób na naturalne barwienie jajek – jak zrobić kolorowe pisanki?

przez EcoAndWell
naturalne barwniki do pisanek wielkanocnych

Gotowanie jajek w łupinach cebuli to najbardziej tradycyjny sposób na naturalne barwienie jajek. Nie widzimy jednak powodu dlaczego nasze pisanki miałyby być tylko w jednym kolorze. W końcu, Wielkanoc to najbardziej radosne Święta i zasługuje na wielobarwną oprawę.

Domowe sposoby na barwienie jajek

W internecie pełno jest przepisów na naturalne barwniki do pisanek. Cóż, niektóre z nich nie działają, albo efekt jest daleki od oczekiwanego. Możemy powiedzieć, że napar z hibiskusa nigdy nie pozwolił nam na uzyskanie pięknego różowego koloru… Dlatego, po eksperymentach ze wszystkim – od marchwi po sok winogronowy – opracowałyśmy listę przepisów na naturalne barwniki do jajek, które naprawdę dają piękne kolory. Poniższych domowych receptur możecie być pewni. Testujemy je od kilku Wielkanocy.

Naturalne barwniki do jajek – jakie kolory uzyskasz?

Pełny przepis, krok po kroku, na barwienie pisanek podamy na końcu. Obejmuje on sposób przygotowania jajek i instrukcję ich farbowania. Zacznijmy od przygotowania barwników. Wykorzystamy w nich tylko składniki powszechnie dostępne o tej porze roku.

Barwienie jajek na różowo

Potrzebujesz: 2 szklanki obranych, startych buraków, 2 szklanki wody, 1-2 łyżki białego octu

Farbowanie pisanek na pomarańczowo

Potrzebujesz: 2 szklanki suchych łupin z cebuli, wodę (powinna zakryć łupiny), 1-2 łyżki octu

Barwienie jajek na żółto

Potrzebujesz: 2 szklanki wody, 1 łyżkę kurkumy, 2 łyżki octu
Przepis z kurkumą pomaga uzyskać żywy żółty kolor na białych jajach i głęboko złoty na brązowych. Delikatnie żółty kolor możesz też wyczarować dzięki mocno parzonej herbacie rumiankowej.

Farbowanie jajek na zielono lub niebiesko

Potrzebujesz: 2 szklanki posiekanej czerwonej (modrej) kapusty, wystarczającą ilość wody do jej zakrycia, 1-2 łyżki octu
Przy użycia tego domowego barwnika brązowe jajka zmienią kolor na zielony, a białe na niebieski.

Fioletowy barwnik do jajek wielkanocnych

Potrzebujesz: 1-2 szklanki domowego kwasu buraczanego – tyle, ile potrzeba na pokrycie jaj.
Podczas korzystania z kwasu buraczanego nie jest wymagane dodatkowe przygotowanie barwnika. Kwas jest już „gotowcem” i możesz od razu zanurzyć w nim jajka zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak przygotować naturalny barwnik do jajek?

Chcą przygotować barwnik do pisanek, zagotuj wybrany składnik (buraki, kapustę, kurkumę…) w odpowiedniej ilości wody. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 15-60 minut, aż do uzyskania pożądanego koloru. Pamiętaj, że jajka będą o kilka odcieni jaśniejsze, więc lepiej poczekać, aż woda nabierze głębokiego odcienia. Zdejmij wywar z ognia i pozostaw, aby ostygł do temperatury pokojowej. Ostudzony barwnik przecedź do słoików lub miseczek, w których możesz zanurzać później jajka. Do każdego pojemnika dodaj 1-2 łyżki octu.

Barwienie jajek w 3-ech krokach

  1. Przygotuj barwniki zgodnie z powyższą instrukcją
  2. Ugotuj jajka i ostudź je do temperatury pokojowej. Z naszego doświadczenia wynika, że warto umyć jajka naturalnym mydełkiem, aby całkowicie je odtłuścić. Oleje bowiem uniemożliwiają skuteczne przyleganie naturalnych barwników do skorupy jaja.
  3. Zanurz jajka w barwniku i włóż je do lodówki. Pozwól im się moczyć aż do osiągnięcia pożądanego koloru (my zostawiamy je na noc). Kiedy będą gotowe, wyjmij je z barwnika i osusz. Jajka barwione naturalnie mają matowe wykończenie. Jeśli chcesz dodać odrobinę połysku, przetrzyj je kroplą oliwy lub oleju kokosowego.

Pamiętaj, że inny kolor uzyskasz na jajkach brązowych, a inny na białych. Poeksperymentuj też z jajkami przepiórczymi. W kolorowych skorupkach prezentują się wyjątkowo radośnie.

Jeśli przy okazji przedświątecznej krzątaniny znajdziesz chwilę czasu dla siebie, zobacz jak urządzić domowe SPA, aby pomimo zmęczenia wyglądać promiennie. A kiedy już będzie po Wielkanocy, zainspiruj się naszymi pomysłami jak wrócić do równowagi po Świętach.

A tymczasem, jeśli masz inny sprawdzony sposób na kolorowe pisanki, dopisz go w komentarzu!

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej