Kiedy nie możesz pójść do kosmetyczki – domowe SPA

przez EcoAndWell
domowe spa, nakładanie maseczki na twarz

Wszyscy utknęliśmy w domu (a przynajmniej powinniśmy), a profesjonalny zabieg u kosmetyczki stał się luksusem, który trzeba odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie znaczy to jednak, że nie możemy dobrze zadbać o swoją cerę. Według nas nawet powinnyśmy, dając sobie w ten sposób namiastkę normalności w czasach pod znakiem koronawirusa. Świat zewnętrzny dostarcza nam raczej lęków, poczucia niepokoju i niepewności. Zgodzicie się więc, że przyda nam się chwila relaksu w domowym SPA.

Jak zrobić domowe SPA?

Trudno naśladować wprawne ruchy dłoni swojej kosmetyczki, zrobić idealny masaż twarzy, wypełnić łazienkę zapachem aromateraupetycznych olejków i relaksującymi dźwiękami. Kilka z tych rzeczy może ci się jednak udać wyczarować, a na pewno warto spróbować. Jedno jest pewne – odtwarzając SPA w domowym zaciszu możesz poprawić kondycję swojej skóry i swój nastrój. O kilka wskazówek do naszego planu poprosiłyśmy Renatę Małysz – kosmetologa, szkoleniowca, właścicielkę Szkoły Sukcesu, prowadzącą szkolenia dla kosmetyczek i kosmetologów. Nalej więc szklankę wody z cytryną lub zrób detoksykującą herbatę i zaczynamy!

Domowe SPA: krok 1 – oczyszczanie

Pielęgnację, zarówno poranną, jak i wieczorną zawsze zaczynamy od oczyszczania cery. A ponieważ wygląda na to, że możesz poświęcić na nią więcej czasu niż zazwyczaj, swoje domowe SPA zacznij od dwuetapowego mycia twarzy. Najpierw użyj olejku myjącego, który dokładnie rozpuści zanieczyszczenia i makijaż (o ile w domu go nakładasz), nie naruszając przy tym warstwy ochronnej skóry. Nie spiesz się i dokładnie rozmasuj olejek. Następnie użyj żelu lub pianki do twarzy, który zmyje olejek i oczyści pory. Spłucz kosmetyk muślinową ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie.

Zobacz też: Dwuetapowe oczyszczanie twarzy czyli koreańska metoda na piękna cerę oraz Jak wybrać olejek do mycia twarzy i demakijażu

Rada eksperta: kosmetolog Renaty Małysz

Zaczynaj od demakijażu oczu i ust. W drugim kroku usuń makijaż z twarzy, szyi i dekoltu. Osobiście lubię żele, które tworzą piankę, dokładnie zmywają makijaż i zanieczyszczenia.  Po oczyszczeniu twarz spłukujemy wodą z kranu lub przegotowaną.

Domowe SPA: krok 2 – peeling

Po dokładnym oczyszczeniu nadszedł czas na peeling twarzy. Dzięki niemu usuniesz martwy naskórek i przygotujesz skórę do dalszych zabiegów, zapewniając lepsze wchłanianie kosmetyków, po które sięgniesz za chwilę. W zależności od rodzaju skóry możesz wybrać peeling mechaniczny, enzymatyczny (ten rodzaj szczególnie poleca nam kosmetolog Renata Małysz), maskę peel-off… Jeśli masz wątpliwości, jaki rodzaj peelingu wybrać << zajrzyj do naszego artykułu.

Kilka ulubionych produktów redaktorek EcoAndWell to Kremowy peeling do twarzy z papają Orientany, przeciwstarzeniowy Peeling z kwasem kwiatowym Uoga Uoga czy enzymatyczny peeling Shy Deer. Jeśli wolisz peelingi mechaniczne warte uwagi są np. Peeling Poranna kawa Organic Shop i Delikatny peeling Make Me Bio. Formuły oparte o enzymy mają z kolei Owocowy peeling Biocosmetics i wyjątkowy Cytrynowy peeling enzymatyczny Mizon. Ostatni z nich zawiera ekstrakt z owoców papai, z zielonej herbaty, aloesu i wiele innych, które rozjaśniają przebarwienia i łagodzą podrażnienia.

Uważaj, aby nie przesadzić na tym etapie, ponieważ jest jeszcze wiele do zrobienia. Nadmierna eksfoliacja może podrażnić skórę i uszkodzić jej ochronną barierę lipidową. A przecież nie o to nam chodzi.

Domowe SPA: krok 3 – maska

Maska powinna być możliwie najbardziej dopasowana do bieżących potrzeb skóry. Jeśli twoja cera nadmiernie się przetłuszcza kosmetolog Renata Małysz poleca kosmetyki na bazie glinki: „glinka oczyszcza, matuje, zawiera sole wapnia, magnezu, fosforu, selenu, cynku, wiąże toksyny”. Kiedy skóra jest odwodniona, wybierz do domowego SPA maseczkę nawilżającą np. wzbogaconą o wodę kokosową lub kwas hialuronowy. Zależy ci na rozświetleniu cery – poszukaj kosmetyku bogatego w witaminę C, np. z camu camu. Te z nas, które regularnie nakładają maseczki, mogą potwierdzić, że wielu problemom z cerą z jakimi się borykamy, da się skutecznie zaradzić właśnie z pomocą „maskingu”.

W przypadku skóry tłustej dwie z naszych ulubionych maseczek to domowa z zielonej glinki oraz maska antybakteryjna z miodli indyjskiej (neem) Himalaja. Jeśli twoim głównym celem jest nawilżenie, wypróbuj maseczkę DYI z płatków owsianych. Z gotowych produktów polecamy maseczkę SOS Hydra Madary, dedykowaną skórze odwodnionej, która natychmiast zmniejsza napięcie skóry i przynosi upragnione uczucie komfortu. Kolejną doskonałą opcją jest intensywnie nawilżająca maska Sukin na bazie naturalnych ekstraktów i maseł. Przeciwstarzeniowo idealnie sprawdzają się Liftingujący koktajl do twarzy Nacomi lub jedna z naszych ulubionych masek w płachcie Mizon.

Rada kosmetolog Renaty Małysz:

Pamiętaj! W pielęgnacji nie zapominaj o swojej szyi i dekolcie

Jeśli lubisz domowe kosmetyki, na przebarwienia polecamy Ci ten przepis: Maseczka z kurkumy i miodu.

Kosmetyki do domowego SPA

Domowe SPA krok 4: parówka

Ten krok być może cię zaskoczył. Jeśli jednak w czasie, gdy masz maseczkę na twarzy, twoja skóra będzie ciepła, składniki kosmetyku lepiej się wchłoną. Staromodna miseczka z gorącą wodą i kawałkami pomarańczy zwiększy skuteczność twojego domowego SPA. Nalej wody do miski, pochyl nad nią głowę, przykryj ją ręcznikiem i pomyśl z radością o tym, jak składniki aktywne wnikają w twoją skórę.

Domowe SPA: krok 5 – nawilżenie i masaż

Po maseczce przyszedł czas na ulubione serum i krem. Celem jest dogłębne nawilżenie skóry, co wydaje nam się szczególnie ważne zważywszy na to, ile czasu spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu. Wśród naszych ulubionych serum nawilżających szczególnie polecamy Water Volum Ex First Essence Mizon, które także regeneruje i przeciwdziała starzeniu się skóry. Inną doskonałą opcją jest, oparte na ajurwedysjskiej recepturze, serum Orientany z brahmi i kwasem hialuronowym. Po serum nałóż warstwę ulubionego kremu nawilżającego. W naszym przypadku najpewniej byłyby to obecnie Lekki krem głęboko nawilżający Madara lub nawilżająco-liftingujący krem Mizon.

Nasze domowe SPA powinien zwieńczyć masaż twarzy. Połączenie kosmetyków nawilżających z masażem to świetne rozwiązanie. Z jednej strony poprawiamy krążenie, z drugiej dostarczamy cerze cennych składników. Zacznij od brody i przesuwaj się ku górze. Nie zapomnij o płatkach uszu i nozdrzach. chcemy przecież, aby nasze SPA było możliwie najbardziej profesjonalne. Do masażu możesz wykorzystać roller lub płytkę gua sha jeśli masz je pod ręką.

Atmosfera SPA w domu

Nie zaniedbuj tworzenia i cieszenia się atmosferą swojego domowego SPA. Jeśli masz, wykorzystaj dyfuzor olejków eterycznych, zapal zapachową świecę i włącz muzykę w stylu zen. Cały rytuał możesz wykonać podczas kąpieli w wannie z dodatkiem soli, która dodatkowo odpręży ciało. Otocz się ciepłem, relaksem i zapomnij na chwilę o świecie poza ścianami twojej łazienki.

Wszystkie produkty przedstawione w artykule są niezależnie wybierane przez redakcję. Jednakże jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków zamieszczonych w tekście, możemy otrzymać od naszych partnerów prowizję.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej