Cera delikatna: jak o nią dbać? 7 złotych zasad pielęgnacji

przez EcoAndWell
cera delikatna zasady pielęgnacji

Cera delikatna jest dość kapryśna i bywa trudna w pielęgnacji: ciężko przewidzieć, co jej zaszkodzi. Gdy jednak będziesz trzymać się kilku zasad dotyczących pielęgnacji cery delikatnej, zmniejszysz jej skłonność do podrażnień i znacząco poprawisz jej stan. Dowiedz się, po czym poznać, że masz wrażliwą skórę i jak zalecają ją pielęgnować eksperci.

Podrażnienia skórne to nagminny problem. Są one typowe dla delikatnej skóry. Reaguje ona mocno na stosowanie różnych kosmetyków – szczególnie tych, które mają składniki alergenne, lub silnie oddziałują na naskórek (inwazyjne peelingi, kwasy, retinol). 

Bardzo dobrze wyjaśnia to Dr Anita Sturnham, lekarz rodzinny specjalizujący się w dermatologii: „Termin ten jest zwykle używany do opisania tego, jak czuje się Twoja skóra, gdy używasz na niej produktów do pielęgnacji. Objawy takie jak pieczenie, mrowienie, kłucie, zaczerwienienie, suchość i łuszczenie mogą być związane z wrażliwością delikatnej skóry”.

Cera delikatna – jaki to rodzaj skóry?

Wiemy zatem, że delikatna cera to ta, którą można podrażnić kosmetykami. Okazuje się, że wiele osób cierpi obecnie na nadwrażliwość na określony składnik kosmetyczny. Inaczej mówiąc, skóra w pewnym momencie uwrażliwia się na określoną substancję. Fakt ten nie powinien nikogo zaskakiwać, jeśli weźmiemy pod uwagę wszechobecne na rynku kosmetyki z silnymi kwasami lub np. te o wysokim stężeniu retinolu. Bywa jednak, że podrażniona skóra to stały problem, a nie tylko efekt źle dobranych kosmetyków. Wtedy samo odstawienie produktu nie pomoże, a stworzenie rutyny pielęgnacyjnej może być nie lada wyzwaniem. Z taką delikatną, skłonną do podrażnień skórą zmaga się coraz więcej osób. 

„Ostatnie badania wykazały, że nawet 50% populacji twierdzi, że ma wrażliwą skórę, przy czym kobiety są nieco bardziej podatne niż mężczyźni” – mówi dr Anita Sturnham.

Czy mam cerę delikatną i wrażliwą? 

Po czym poznać, że masz delikatną cerę? Jeśli często odczuwasz na swojej skórze dyskomfort, uczucie tzw. ściągnięcia, czyli silne napięcie skóry, któremu często towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie, oznacza to, że masz skórę delikatną. Czasami towarzyszą jej nawet wypryski powstałe w wyniku podrażnienia. Ta przypadłość skóry może być dziedziczona genetycznie, jednak często wynika z innych dolegliwości skórnych: osoby z egzemą, trądzikiem różowatym lub innymi stanami zapalnymi skóry są również podatne na jej nadwrażliwość.

Cera delikatna: 7 złotych zasad pielęgnacji

„Kiedy masz wrażliwą skórę, niezależnie od przyczyny, kluczowymi problemami są dysfunkcja bariery ochronnej skóry i podwyższony stan zapalny” – mówi dr Sturnham. „Tak więc strategia leczenia wrażliwej skóry powinna opierać się na ochronie bariery, jednocześnie nawilżając i uspokajając skórę”. Oto kluczowe zasady; pielęgnacji delikatnej cery.

cera delikatna pielęgnacja
Wybieraj proste składy

1. Wybieraj proste składy 

Zacznij od pielęgnacyjnego minimalizmu – wybieraj kosmetyki o krótkim, przejrzystym składzie i delikatnych recepturach. Inne produkty dodawaj dopiero wtedy, gdy Twoja skóra powróci do równowagi i będzie na to gotowa.

2. Unikaj kosmetyków, które mocno się pienią

Kiedy masz wrażliwą skórę to właśnie pieniące się formuły kosmetyków bywają najbardziej drażniące. Często mają bardziej zasadowe pH niż skóra, co oznacza, że ​​zaburzają jej równowagę hydro-lipidową i sprawiają, że cera staje się bardziej podatna na podrażnienia.

3. Uważaj na kwasy w domowej pielęgnacji

Częstą przyczyną wrażliwości skóry jest nadużywanie w domowej pielęgnacji kosmetyków opartych o kwasy (konkretnie glikolowe). Dlatego w przypadku delikatnej skóry lepiej pozostawić zabiegi z kawasami w rękach kosmetyczki. W domu sprawdzić się mogą kosmetyki, które zawierają kwas salicylowy w maksymalnym stężeniu 2%.

4. Nawilżaj skórę 

Nawilżenie ma kluczowe znaczenie dla wrażliwej skóry, dlatego wybierz lekki krem nawilżający, najlepiej bezolejowy, na bazie wody, który nie zadziała komedogennie i nie zatyka porów skóry.

5. Unikaj substancji zapachowych w kosmetykach 

Składniki odpowiedzialne za zapach kosmetyków są niestety często silnymi alergenami. Delikatnej skórze mogą szkodzić nie tylko zapachy syntetyczne ale też naturalne, np. olejki eteryczne. Choć sprawiają, że aplikacja staje się przyjemniejsza, to niestety bywają nieodpowiednie dla delikatnej i wrażliwej skóry. Oczywiście nie wszystkie olejki eteryczne powodują podrażnienia, ale wiele z nich może, np. mięta i lawenda.

6. Wzmocnij barierę ochronną cery delikatnej

Wspomóż swoją cerę dawką wzmacniającego, nawilżającego serum, które warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Skóra delikatna z pewnością polubi takie składniki jak: ceramidy, niacynamid, skwalan i kwas hialuronowy.

7. Zawsze stosuj filtr przeciwsłoneczny i przeciw niebieskiemu światłu

Czy wiesz, że codzienne stosowanie dobrego kremu z filtrem jest złotą zasadą pielęgnacji każdej, w tym delikatnej skóry? Filtr SPF z faktorem 30, jest ważny aby chronić skórę i zapobiegać dalszym stanom zapalnym. W najnowszych badaniach naukowcy wskazują również na niebieskie światło (HEVL), emitowane przez słońce, jako przyczynę stresu oksydacyjnego skóry. Dlatego też dobry krem powinien posiadać zarówno filtr SPF, jak i HEVL.

Czego nie lubi skóra delikatna?

Czynniki egzogenne

Cerze delikatnej szkodzą czynniki zewnętrzne (tzw. czynniki egzogenne), do których należą: zbyt inwazyjne składniki kosmetyków oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, nagłe zmiany temperatury).

Czynniki endogenne

Do tego dochodzą czynniki endogenne, czyli związane z funkcjonowaniem organizmu, np. reakcje na składniki diety. Właśnie dlatego cera delikatna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście na wiele aspektów w pielęgnacji delikatnej cery masz wpływ.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej