Kwasy na twarz to preparaty do zadań specjalnych, gdy nasza cera potrzebuje uderzeniowej dawki pielęgnacji. Jeśli jednak uważałaś na lekcjach chemii, wiesz, że kwasy to substancje, które potrafią „narozrabiać”. I choć w kosmetyce używamy kwasów o stosunkowo łagodnym działaniu, to i tak jest to jeden z najmocniejszych zabiegów, jaki możemy zaserwować naszej twarzy. Co więc warto wiedzieć o kwasach na twarz?
Czego dowiesz się z artykułu:
- Jak działają kwasy na twarz?
- Jakie są rodzaje kwasów na twarz?
- Czy kwas hialuronowy to kwas?
- Czy stosować kwasy w domu?
- Jak nakładać kwasy na twarz?
- Kiedy wybrać się na kwasy do kosmetyczki?
- Kiedy nie można stosować kwasów?
Jak działają kwasy na twarz?
Kwasy stosowane w kosmetyce to substancje, które wnikają w wiązania między komórkami naskórka i je rozpuszczają. Martwy naskórek ulega złuszczeniu, odsłaniając nową, świeżą warstwę. To właśnie dzięki złuszczającym właściwościom kwasów możemy głęboko oczyścić skórę twarzy i przygotować ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych tak, żeby substancje aktywne zadziałały z pełną siłą.
Kwasy złuszczające pobudzają także skórę do procesów naprawczych, czyli produkcji kolagenu i elastyny.
Kwasy kosmetyczne w zależności od ich stężenia i rodzaju substancji mają odmienne właściwości. Jedne przede wszystkim nawilżają, inne rozjaśniają cerę, a jeszcze inne działają antybakteryjnie. Dzięki temu kwasy wspierają pielęgnację każdego rodzaju cery – trądzikowej i łojotokowej, suchej, z przebarwieniami czy dojrzałej.
Jeśli nie wiesz, jaki kwas będzie najlepszy dla Ciebie, przeczytaj artykuł Jaki kwas dla jakiej skóry? Przewodnik dla początkujących
Jakie są rodzaje kwasów na twarz?
Kwasy używane w kosmetyce to przede wszystkim hydroksykwasy. Wśród nich wyróżniamy:
Alfa-hydroksykwasy (AHA)
To najpopularniejsze kwasy używane w kosmetyce. Działają na powierzchni skóry, dlatego doskonale niwelują drobne zmarszczki, wygładzają i rozjaśniają twarz. Alfa-hydroksykwasem jest kwas glikolowy, mlekowy, szikimowy oraz kwasy owocowe (np. winogoronowy czy cytrynowy).
Beta-hydroksykwasy (BHA)
Ich działanie jest intensywniejsze – potrafią głęboko wniknąć w pory skóry i oczyścić je z nadmiaru sebum. W kosmetyce używanym kwasem z tej grupy jest kwas salicylowy.
Poli-hydroksykwasy (PHA)
Te kwasy działają podobnie jak kwasy AHA, jednak są od nich delikatniejsze i nie powodują podrażnień czy łuszczenia się skóry. W pielęgnacji używany jest glukonolakton oraz kwas laktobionowy.
W kosmetyce wykorzystujemy także kwasy, które nie są hydrokwasami – kwas kojowy, fitowy czy azelainowy.
Czy kwas hialuronowy to kwas?
Z chemicznego punktu widzenia tak, ale nie działa on złuszczająco, tylko dba o nawilżenie skóry. I to w fenomenalnie. Cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać 1000 razy więcej wody, niż sama waży. Dzięki temu zatrzymuje wilgoć w skórze i potrafi uratować nawet bardzo przesuszoną skórę.
Czy można stosować kwasy na twarz w domowej pielęgnacji?
Jak najbardziej tak. Możesz używać regularnie preparatów myjących z dodatkiem kwasów, żeby dokładnie oczyścić twarz.
Kwasy owocowe to także częsty składnik toników oraz kremów. Stężenie kwasów w tych kosmetykach jest dość niskie, więc możesz właśnie od nich zacząć przygodę z kwasami.
Jeśli upewnisz się, że dany kwas nie powoduje u Ciebie podrażnień, możesz zacząć stosować serum, gdzie stężenia kwasów są wyższe. Możesz stosować je jeden lub dwa razy w tygodniu, a potem zwiększyć częstotliwość.
Jak nakładać kwasy na twarz?
Jeśli chcesz oczyścić skórę kwasem, umyj twarz delikatnym środkiem i pozwól skórze wyschnąć. Następnie nałóż preparat na strefę T i na czoło, a następnie rozprowadź go od nosa w bok na policzki i brodę. Po chwili zmyj letnią wodą. Na koniec zastosuj delikatny krem nawilżający, który uspokoi skórę.
Kwasy najlepiej jest stosować wieczorem, ponieważ skóra nie jest wtedy wystawiona na działanie słońca i może wchłonąć składniki kremów na noc.
Kiedy wybrać się na kwasy do kosmetyczki?
Preparaty z kwasami do stopowania w domu mają niskie stężenie kwasów, więc na wyniki kuracji musisz poczekać co najmniej miesiąc. Jeśli chcesz zadziałać szybciej, lub Twoja skóra ma poważne problemy, wybierz się na zabieg do gabinetu kosmetycznego.
Profesjonalne preparaty z kwasami mogą osiągać stężenie nawet do 70 procent, więc taka kuracja musi przebiegać pod okiem specjalisty, który dobierze konkretny kwas i będzie czuwał nad przebiegiem zabiegu.
W gabinecie kosmetycznym możesz spotkać wiele rodzajów zabiegów w oparciu o kwasy. Kwasy z grupy AHA są używane powierzchniowo, żeby oczyścić cerę.
Jeśli dokuczają Ci spore przebarwienia czy zmarszczki, możesz zdecydować się na bardziej agresywny zabieg, np. kwasem glikolowym, który sięga głębszych warstw skóry, a łuszczenie skóry jest bardzo intensywne. Dlatego po takim zabiegi skóra potrzebuje około 2 tygodni na pełną regenerację.
Kiedy nie można używać kwasów?
Jeśli masz cerę wrażliwą, używaj kwasów bardzo ostrożnie – najlepiej korzystaj z nich tylko w gabinecie kosmetycznym.
Przeciwskazaniami do stosowania kwasów są także: alergie, choroby skórne, ranki na twarzy, a także ciąża i okres karmienia piersią.
Kwasy kosmetyczne mogą naprawdę zdziałać cuda dla Twojej cery. Ważne, żeby stosować je w przemyślany sposób.