Cera mieszana to najbardziej popularny typ cery. Nie jest łatwa w pielęgnacji: charakteryzuje się partiami cery tłustej oraz suchej. Każda z nich wymaga innego podejścia. W pielęgnacji cery mieszanej należy skupić się przede wszystkim na dwóch aspektach – normalizacji wydzielania sebum oraz optymalnym nawilżeniu. Nie bez znaczenia jest właściwy dobór kosmetyków. Krok po kroku opowiemy o całej pielęgnacji i pomożemy wam z wyborem najlepszych toników, żeli, kremów…
- Czym charakteryzuje się cera mieszana?
- Jak dbać o cerę mieszaną? – plan pielęgnacji
- Czym myć cerę mieszaną?
- Jaki tonik do cery mieszanej?
- Dobry krem do cery mieszanej
- Jaki peeling do cery mieszanej?
- Maski do cery mieszanej
Czym charakteryzuje się cera mieszana?
Cera mieszana łączy w sobie cechy różnych typów skóry – suchej i tłustej. Tłuste obszary twarzy – zazwyczaj jest to strefa T, czyli broda, nos i czoło – nieestetycznie się świecą oraz mają skłonność do tworzenia się zmian trądzikowych. Natomiast pozostałe partie skóry mają skłonność do przesuszenia, podrażnienia, łuszczenia się oraz pękania.
Jeśli zastanawiasz się czemu zawdzięczasz cerę mieszaną, z dużą dawką prawdopodobieństwa będą to geny. Na nie oczywiście nie mamy wpływu… Jest jednak kilka innych czynników: stres, zanieczyszczenie środowiska czy hormony, które mogą mieć równie dużą wagę. Do tej listy dołączamy źle dobrane kosmetyki, które zamiast poprawiać, pogarszają sytuację.
Jak dbać o cerę mieszaną? – plan pielęgnacji
Stworzenie idealnej rutyny pielęgnacyjnej cery mieszanej wymaga równoczesnego zaradzenia zgoła innym problemom. Musisz zaakceptować fakt, że na jednej twarzy masz dwa rodzaje cery i nauczyć się dbać o nie równocześnie. W jednej części twarzy będzie to nadmierne przetłuszczanie, w pozostałych uczucie ściągnięcia i podrażnienia. Może się okazać, że wypracowanie modelowej pielęgnacji zajmie ci trochę czasu i będziesz musiała przetestować więcej niż jeden produkt. Warto jednak próbować, a my postaramy się podpowiedzieć kilka kosmetyków, które powinny spełnić swoje zadanie.
Jeśli masz cerę mieszaną, podstawowy rytuał pielęgnacyjny powinien wyglądać następująco:
- 2 razy dziennie, rano i wieczorem – mycie twarzy żelem,
- 2 razy dziennie, rano i wieczorem – tonizacja cery,
- 2 razy dziennie, rano i wieczorem – aplikacja kremu nawilżającego lub wieczorem kosmetyk regulujący wydzielanie sebum,
- 1 raz w tygodniu peeling,
- 1 – 2 razy w tygodniu – maseczka odżywiająca i nawilżająca.
Czym myć cerę mieszaną?
W pielęgnacji cery mieszanej sprawdzą się łagodne żele i pianki do mycia twarzy. Według nas warto wyszukać takie, które mają dobry, naturalny skład i nie będą podrażniać cery (szczególnie suchych partii twarzy). Wyjątkowo cenne surowce w kosmetykach do mycia cery mieszanej to witamina E, aloes, olejek lawendowy, ekstrakty z ziół, np. z rumianku, rozmarynu, czy kwasy owocowe, np. jabłkowy, cytrynowy.
Poranną pielęgnację bezwzględnie rozpoczynaj od oczyszczenia twarzy. Dzięki temu usuniesz nadmiar sebum, który zgromadził się na skórze przez noc. Wieczorem możesz rozbudować rytuał i pokusić się o dwuetapowe oczyszczanie cery. Najpierw za pomocą olejku usuń makijaż, pozostałości kremu z filtrem (liczymy na to, że pamiętasz o jego nałożeniu) i brud, który się zebrał na twarzy. W drugim kroku sięgnij po żel czy piankę, których używasz rano. Warto pamiętać, że dokładne zmywanie makijażu jest kluczową kwestią. Zaniedbanie tego kroku może prowadzić do zapchania ujść gruczołów łojowych i powstawania zmian trądzikowych.
Kosmetyki do oczyszczania cery mieszanej – polecamy
- Clochee Łagodna pianka do mycia twarzy
- Phenome Oczyszczająco-regulujący żel do mycia twarzy
- Babo Delikatny żel do mycia twarzy
- Nacomi Olejek do demakijażu cery mieszanej
- Polny warkocz Regulujący olejek do mycia twarzy z olejem konopnym
Jaki tonik do cery mieszanej?
W przypadku cery mieszanej wybierz tonik, który wyrówna pH skóry, ale także będzie działał nawilżająco. Dobrym wyborem będzie tonik z dodatkiem kwasu hialuronowego. Warto natomiast unikać preparatów, które zawierają alkohol. Ten bowiem może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia cery, co nie jest dobre ani dla suchych, ani dla tłustych partii twarzy. Do strefy T warto co jakiś czas zastosować tonik z kwasem salicylowym lub glikolowym, który oczyści pory i usunie martwy naskórek.
Zamiast toniku możesz sięgnąć po hydrolat. W pielęgnacji cery mieszanej świetnie sprawdzi się hydrolat z liści laurowych, róży damasceńskiej, gorzkiej pomarańczy, czy zielonej herbaty.
Toniki i hydrolaty do cery mieszanej – polecamy
- Duetus Tonik do cery mieszanej
- Postbiotyczny tonik łagodzący Alkemie
- Hydrolat z zielonej herbaty Ajeden
- Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy Nature Queen
Dobry krem do cery mieszanej
Wybór kremu dla cery mieszanej nie jest łatwy. Z jednej strony zależy nam bowiem na regulacji wydzielania sebum (ograniczenia go), z drugiej na pielęgnacji skóry suchej. Postaw na kremy nawilżające – lżejszy na dzień i bogatszy w składniki odżywcze na noc. Krem nawilżający na dzień powinien mieć lekką konsystencję, np. w postaci żelu, który nie blokuje porów i szybko się wchłania.
Posiadaczki cery mieszanej powinny także unikać ciężkich podkładów i zastąpić je lekkimi kremami BB. Takie produkty zawierają dodatkowo filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W ciągu dnia obszary, na których cera będzie się świecić można przypudrować lub korzystać z bibułek matujących.
Na noc krem powinien być bardziej treściwy i odżywczy, a także regulujący pracę gruczołów łojowych. Specjaliści zalecają jednak, aby preparaty ograniczające wydzielanie sebum nakładać jedynie na tłuste partie cery. Dobrze jeśli taki kosmetyk zawiera w składzie kwasy owocowe lub retinol, które nie tylko oczyszczają cerę, ale także wykazują działanie przeciwzmarszczkowe.
Kremy do cery mieszanej – polecamy
- Melo Krem normalizujący
- Kozmetics Daily Face Mousse Krem do twarzy dla cery tłustej i mieszanej Marakuja i Ogórek
- Make Me Bio Krem Aqua Light do cery tłustej i mieszanej
- Antyoksydacyjny krem nawilżający Polemika
- Duetus Krem na noc do cery mieszanej
Jaki peeling do cery mieszanej?
Regularny peeling skóry jest zawsze dobrym pomysłem. Nie przesadzaj jednak ani z częstotliwością, ani intensywnością. Wykonanie peelingu 1-2 razy w tygodniu będzie optymalne. Jeśli masz cerę mieszaną, będzie dla niej znacznie lepiej jeśli sięgniesz po peeling enzymatyczny. W strefie T ewentualnie możesz wykorzystać drobnoziarnistą wersję kosmetyku złuszczającego albo maskę peel-off.
Peeling poprawia mikrokrążenie w skórze, wpływa na produkcję włókien kolagenowych, a także zmniejsza ilość zaskórników i wyprysków. Pomoże ci uporać ci się z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Peelingom poświęciłyśmy osobny artykuł, którego przeczytanie serdecznie ci polecamy: 10 peelingów do twarzy godnych uwagi.
Peelingi do cery mieszanej – polecamy
- Clochee Delikatny peeling enzymatyczny
- one. two. free! Peeling enzymatyczny Radiance
- Melo Peeling enzymatyczny
- Maska peel-off Nawilżenie Nutridome
Maski do cery mieszanej
Cera mieszana kocha multimasking. Co to takiego? Ponieważ różne partie twarzy mają różne potrzeby pielęgnacyjne nie ma sensu nakładać jednej maseczki na całą cerę. Na tym właśnie polega ten zabieg. W strefie T zawsze zdają egzamin maseczki oparte na glinkach, np. żółtej lub zielonej. Tego typu maseczka skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych i pozwala pozbyć się zaskórników. Oprócz tego wykazuje działanie nawilżające. Na suche obszary można zastosować białą glinkę lub maseczkę silnie nawilżającą i łagodzącą podrażnienia.
Maski do cery mieszanej – polecamy
- Duetus Maska do cery mieszanej z glinki zielonej z olejem z konopi
- Tołpa Strefa T enzymatyczna maska z glinkami
- Jowae Oczyszczająca maska z glinką kaolin
- Asoa Maska z glinką niebieska do cery tłustej i mieszanej
- Nacomi nawilżająca maska algowa Oliwka
- Ajeden Maseczka kojąco-wyciszająca do cery suchej
Właściwa pielęgnacja skóry pozwoli cieszyć się jej zdrowym i młodym wyglądem przez długi czas. Warto obserwować swoją cerę i reagować na jej potrzeby. Nie ma co z nią walczyć, znacznie lepiej jest ją zaakceptować i pokochać.