Tonizowanie cery to chyba najczęściej pomijana przez nas część zabiegów pielęgnacyjnych… Codziennie używamy żelu do mycia twarzy, czasem stosujemy peeling, nie zapominamy o kremie nawilżającym czy odmładzającym serum, ale tonik do twarzy…?
Nierzadko uważamy go wręcz za zbędny, bo w zasadzie dlaczego warto używać toniku skoro od razu nie widzimy efektów jego działania? Stąd też nawet, gdy mamy go w swej kosmetyczce, zwykle leży w niej zapomniany. Jednak to, co pozostaje niezauważalne dla oczu, nasz organizm potrafi odnotować bez większego problemu.
Znaczenie ma zarówno to, czy w ogóle sięgasz po ten kosmetyk, a jeśli tak, czy wybrałaś odpowiedni dla cery i czy prawidłowo go używasz. O tym jednak w drugiej części artykułu. Teraz skoncentrujmy się na tym dlaczego tonik to must have rytuału pielęgnacyjnego.
- Tonik do twarzy przekonaj się, że warto
- Tonik – kiedy używać?
- Jak dobrać odpowiedni tonik do twarzy?
- Tonik do twarzy czy płyn micelarny?
- Tonik do twarzy dla mężczyzn
Tonik do twarzy – przekonaj się, że warto
Oto 5 powodów, dla których tonik do twarzy nie powinien być pomijany w naszych porannych i wieczornych rytuałach
1. Tonik to ważny etap w oczyszczaniu cery
Dzięki swojej formule, tonik skutecznie usuwa wszelkie pozostałości makijażu, chemikaliów z kranówki (takich jak chlor) oraz resztki wcześniej stosowanych produktów do oczyszczania skóry.
2. Tonik przywraca skórze odpowiednie pH
Bardzo łatwo jest zachwiać naturalne pH skóry przy myciu, wprowadzając je na wyższy poziom niż optymalne 5,5. Bez znaczenia jest tu forma kosmetyku, którego używasz do oczyszczania: żel, mleczko, czy mydło. Tonik do twarzy pomaga przywrócić równowagę pH. Dzięki temu wzmacnia odporność cery na negatywne czynniki zewnętrzne jak zanieczyszczone powietrze czy niemile widziane zarazki.
Zobacz także: W jakiej kolejności stosować kosmetyki do pielęgnacji twarzy?
3. Tonik zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z pozostałych kosmetyków
Kiedy skóra jest delikatnie nawilżona tonikiem, substancje odżywcze zawarte w kremach i serum łatwiej przenikają do jej głębszych warstw. Właśnie dlatego warto stosować tonik przed nałożeniem innych produktów pielęgnacyjnych.
Zabieg ten jest szczególnie ważny, jeśli w kolejnym kroku aplikujesz kosmetyk z kwasem hialuronowym. Substancja ta ma niezwykłą zdolność wiązania cząsteczek wody. Nakładając serum z kwasem hialuronowym na zwilżoną tonikiem skórę, zapewniasz kwasowi potrzebną ilość H2O.
4. Tonik może poprawić jędrność skóry
W zależności od swoich składników, tonik może pobudzić mikrokrążenie. W efekcie skóra będzie bardziej napieta, gładka i promienna. Uczucie odświeżenia gwarantowane!
5. Tonik to dodatkowa dawka nawodnienia
Klimatyzowane i centralnie ogrzewane pomieszczenia, smog, mocne słońce – to czynniki, które sprawiają, że skóra traci wilgoć. Naturalny tonik do twarzy świetnie wesprze ją w odzyskaniu optymalnego poziomu nawilżenia!
Mam nadzieję, że rozumiesz i doceniasz jak ważny jest to kosmetyk w pielęgnacji twarzy. Przejdźmy więc do następnego „poziomu wtajemniczenia” – kiedy używać toniku.
Tonik – kiedy używać?
Tonik do twarzy powinno się stosować po każdorazowym oczyszczaniu twarzy, a więc rano, wieczorem, jak i w środku dnia. Samo stosowanie toniku do twarzy jest niezwykle proste. Wystarczy wylać niewielką ilość płynu na bawełniany wacik i dokładnie przemyć nim skórę twarzy oraz dekoltu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup produktu w postaci mgiełki, spryskujemy nią skórę i czekamy chwilę, aż składniki aktywne toniku się wchłoną, a następnie przecieramy twarz chusteczką lub wacikiem, by zapobiec niepotrzebnemu „wyciąganiu” wody ze skóry.
Oto kilka prostych zasad, o których należy pamiętać podczas aplikacji toniku.
- Wieczorna pielęgnacja – jej pierwszym i podstawowym krokiem jest staranne i dokładne wykonanie demakijażu. Następnie należy umyć twarz żelem, pianką lub olejkiem. Kosmetyki myjące zmieniają pH skóry,właśnie dlatego kolejnym krokiem wieczornej pielęgnacji jest użycie toniku, który nie tylko pomoże usunąć pozostałości makijażu i sebum, ale przede wszystkim przywróci skórze kwasowy odczyn i przygotuje do nałożenia kolejnych kosmetyków.
- Pielęgnacja o poranku – wydawać by się mogło, że rano wystarczy przemyć twarz delikatną pianką lub żelem i spokojnie można zabrać się do robienia makijażu. Nic bardziej mylnego. Dzięki zastosowaniu toniku zyskamy pewność, że składniki aktywne kremu lepiej się wchłoną, a sam make up będzie trzymał się o wiele dłużej.
- W ciągu dnia – po tonik możemy sięgać w każdej chwili, kiedy chcemy odświeżyć lub dodatkowo nawilżyć skórę. Jeżeli jednak nie planujemy zmywać wcześniej makijażu, warto sięgnąć po tonik w mgiełce.
Jak dobrać odpowiedni tonik do twarzy?
Wybór odpowiedniego toniku powinien być uzależniony przede wszystkim od jednego kryterium – typu cery. Każdy z nich potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji, a co za tym idzie innych składników aktywnych. Jak dobrać odpowiedni produkt do swojego rodzaju skóry? To nic trudnego – szukaj składników, które najlepiej zadbają o twoja skórę:
- cera z niedoskonałościami – skup się na tym, by produkt miał jak najwięcej składników oczyszczających, które pomogą walczyć z trądzikiem. Mogą to być: zielona glinka, szałwia, oczar lub nagietek.
- cera tłusta – wybierz tonik z dodatkiem wyciągu z białej wierzby, babki lancetowatej, ogórka. Pomogą one usunąć nadmiar sebum i martwych komórek naskórka.
- cera sucha – zwróć uwagę na obecność w składzie witaminy C, róży czy lawendy, które zapewnią skórze nawilżenie.
- cera wrażliwa – sprawdzą się takie składniki jak: aloes, melisa, nagietek, które złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.
Przykładowo:
- dla skóry przesuszonej idealny będzie tonik nawilżający Medeine lub tonik Uoga Uoga z różą i jeżyną,
- dla skóry z przebarwieniami, dobrym wyborem może okazać się tonik Kivvi z linii Ribes Nigrum Linea,
- dla skóry dojrzałej warto wybrać tonik o właściwościach antyoksydacyjnych, np. marki Clochee.
W każdym przypadku, wiedząc po co tonik znajduje się w rytuale pielęgnacyjnym, polecamy ci wybór kosmetyku opartego o naturalne składniki, bez alkoholu, barwników i substancji zapachowych, które mogłyby źle wpłynąć na skórę.
Zobacz również: Naturalny tonik z kawasami: jaki wybrać? Do jakiej cery będzie dobry?
Tonik do twarzy czy płyn micelarny?
Tonik i płyn micelarny to nie są kosmetyki, których można używać zamiennie. Każdy z nich ma zupełnie inne zadanie. Głównym zadaniem toników do twarzy jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH po oczyszczaniu i przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu cera nie jest narażona na przesuszenia i działanie bakterii. Z kolei płyn micelarny zawiera micele, czyli składniki, które są odpowiedzialne za usunięcie z twarzy resztek makijażu oraz sebum. Dlatego właśnie nie powinno się stosować tych kosmetyków zamiennie i pamiętać o każdym z nich podczas codziennej pielęgnacji.
Tonik do twarzy dla mężczyzn
Z dobrodziejstw toniku do twarzy powinni korzystać również mężczyźni, ponieważ ich skóra po oczyszczeniu również potrzebuje tonizowania, by odzyskać odpowiednią równowagę. Nie jest to niestety produkt dostępny w ofercie wielu marek. mamy dla was jednak kilka propozycji, które z pewnością zasługują na uwagę:
- Pan Drwal Tonik antybakteryjny Original – jest to wygodny w użyciu tonik w mgiełce. jego składniki odżywcze zapobiegają utracie wody z naskórka, pielęgnują zarost i działają przeciwbakteryjnie.
- Baxter of California Męski tonik do twarzy ziołowo – miętowy- czyli tonik w klasycznej formie, który pomaga zapewnić skórze panów kompleksową pielęgnację. Zawarte w nim substancje działają odżywczo, nawilżająco, łagodząco i regulująco, a dodatkowo zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.
- Lale Hydrolat męski – stanowi on alternatywę dla toników. Skład oparty o 4 wody kwiatowe, które z pewnością będę służyć męskiej skórze.
Mamy nadzieję, że przekonałyśmy cię dlaczego warto używać toniku do twarzy. Pamiętaj żeby stosować go regularnie, a wybierając kieruj się przede wszystkim tym, jaki główny efekt chcesz osiągnąć.
Alternatywą do toników są hydrolaty. Różni je głównie skład, przy czym skład toników jest bardziej złożony. Dowiedz się więcej o właściwościach hydrolatów.