Na zachodzie Ajurweda pozyskuje coraz to większe zainteresowanie, dlatego też warto jest przyjrzeć się dokładnie w jaki sposób możemy wykorzystać tę naturalną wiedzę, rozwijaną od 5-ciu tysięcy lat, w naszej codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała.
Poznajcie ajurwedyjską pielęgnację skóry!
Swoją przygodę warto zacząć od poznania, która energia – zwana doszą – dominuje w naszym ciele, abyśmy mogli jak najlepiej dopasować pielęgnację do naszego typu skóry. Ajurweda wylicza trzy kroki do pięknej i zdrowej cery, są nimi: oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie. Poniżej krótko o każdym z tych etapów i wskazówki czym się kierować w nich w pielęgnacji ajurwedyjskiej.
1. Oczyszczanie w zgodzie z zasadami ajurwedy
Nasza skóra codziennie pozbywa się milionów komórek, dlatego też bardzo istotne jest, aby usuwać martwy naskórek regularnie, ale w nieinwazyjny sposób. Wiele z nas używa często mydła do oczyszczania skóry, nie będąc świadomymi, że taka forma oczyszczania wysusza naszą skórę i zaburza nasze naturalne pH, co skutkuje często przesuszeniem skóry i nakładaniem dużej ilości zbyt ciężkich kremów, które nie przenikają do wnętrza skóry, a gromadzą się na jej powierzchni. Witajcie zapchane pory :(
Ajurweda zachęca do stosowania pasty-maseczki ziołowej zwanej – ubtan. Ubtan jest to sproszkowana mieszanka kwiatów, ziół i roślin używana jako maseczka lub peeling do oczyszczania skóry.
Rozpoczynając naszą przygodę z ajurwedyjską pielęgnacją skóry, bardzo dobrym rozwiązaniem są maseczki w proszku do zmieszania z wodą zawierające zmielone płatki kwiatów, zioła, rośliny, korzenie itd. Maseczki w proszku są korzystne, ze względu na ilość zawartych aktywnych składników, które aktywujemy po dodaniu wody. Tak zmieszany kosmetyk jest świeży i w bezpieczny sposób zadba o naszą skórę.
2 i 3. Odżywienie i nawilżenie skóry
Tradycyjnie w ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry do jej odżywienia stosuje się różnego rodzaju oleje roślinne, które są bezpieczne w użyciu. Popularnymi są: olej sezamowy, olej kokosowy lub olej jojoba.
Przykładowa codzienna pielęgnacja cery według ajurwedy:
- Przed nałożeniem maseczki należy przemyć twarz ciepłą wodą co sprawia, że martwy naskórek nasączony wodą będzie łatwiejszy do usunięcia.
- Mieszamy naszą maseczkę z wodą (w proporcji 2 łyżeczki proszku,4 łyżeczki wody) do uzyskania pasty i delikatnie nanosimy na twarz. Po 10-15 minutach ściągamy lub zmywamy maseczkę i przemywamy twarz wodą lub wodą różaną, aby nawodnić skórę.
- Kiedy nasza twarz jest nadal wilgotna, nanosimy na nią nasz ulubiony olej bazowy, aby zatrzymać nawilżenie w skórze. Olej działa jak tarcza, która nie pozwala skórze przesuszyć się. Bardzo fajną opcją jest olej jojoba, który swoją strukturą jest najbliższy do budowy naszego sebum, dlatego też używając go mamy mniejsze szanse na jakiekolwiek podrażnienie czy uczulenie.
Ajurweda i pielęgnacja ciała
Do oczyszczania ciała możemy sami wykonać swój własny ubtan na bazie mąki. Jak to zrobić?
Przepis na ubtan:
Zmieszaj mąkę z ciecierzycy z mlekiem i używaj jak peelingu podczas brania prysznica czy kąpieli. Następnie, aby odżywić i nawilżyć skórę wybierz olej z migdałów i dodaj do niego 1-2 kropelki olejku odpowiedniego do twojej doszy:
- dla suchej Vaty – użyj pomarańczy lub geranium
- dla wrażliwej Pitty – dodaj jaśminu lub drzewa sandałowego
- dla tłustej Kaphy – dobrą opcją będzie lawenda lub bergamotka
Tak przygotowaną mieszankę najlepiej podgrzać trzymając buteleczkę w ciepłej wodzie przez kilka minut, a następnie wykonać masaż całego ciała zwany abhyanga. Masaż wykonujemy idąc od głowy do palców u stóp.
Abhyanga zrównoważa energie panujące w naszym ciele, dodaje blasku skórze i rozluźnia spięte mięśnie. Nie bez przyczyny masaż w Aaurwedzie jest uważany za najbardziej skuteczny sposób na spowolnienie starzenia się skóry.
Ćwiczenia i sen
Maseczki i oleje to nie wszystko, ajurweda podkreśla wagę odpowiedniego odżywiania oraz snu do zachowania zdrowej skóry. Ważne jest, aby starać się iść spać przed północą i wstawać o regularnej godzinie codziennie.
Uprawianie jogi wspomaga cyrkulacje krwi, utrzymuje mięśnie w odpowiedniej formie i pomaga nauczyć się prawidłowo oddychać, co skutkuje lśniącą, zdrowszą skórą.
W idealnym świecie powinniśmy być prowadzeni przez profesjonalistę specjalizującego się w ajurwedyjskiej pielęgnacji ciała, jednak powyższe wskazówki są bezpiecznym wprowadzeniem do ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry i każdy może sprawdzić jak zachowa się nasze ciało.