Zdrowa i jędrna skóra przez cały rok – poznaj zasady pielęgnacji!

przez Materiał zewnętrzny
jędrna skóra pielęgnacja

Czy tego chcesz, czy nie wraz z wiekiem twoja skóra zacznie tracić elastyczność i zdrowy blask. To naturalny proces związany ze starzeniem się. Cieńsza staje się wówczas podskórna warstwa tłuszczu, a kolagen przestaje być stopniowo wytwarzany. Mimo że są to zmiany nieodwracalne, możesz je opóźnić, stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry już w młodym wieku.

Nawilżanie to podstawa!

Do tego, że skóra sucha i wrażliwa wymaga regularnego nawilżania, nie trzeba nikogo przekonywać. Zdziwienie może jednak wywołać wiadomość, że skóra tłusta również wymaga takich zabiegów pielęgnacyjnych. Nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum może stanowić reakcję obronną skóry. Gdy ta jest odwodniona, rolą tłustego filmu jest zapobieganie dalszej utracie wody. Sebum ma więc stworzyć ochronną warstwę, która utrudni przeznaskórkową utratę wilgoci.

Reasumując, zarówno skóra tłusta, normalna, sucha, jak i wrażliwa wymagają regularnego nawilżania. Wprowadź do codziennego, wieczornego rytuału zabiegi z wykorzystaniem intensywnie nawilżających i odżywiających preparatów. Idealnie sprawdzi się przy tym zadaniu emulsja lub balsam do ciała.

Możesz sięgnąć po kosmetyk zawierający mocznik w stężeniu 5–10%, który zatrzymuje cząsteczki wody w tkance. Silnie nawilżające właściwości mają też m.in.:

  • wyciąg z kwiatów japońskiej wiśni,
  • ekstrakt z nasion chia,
  • oleje roślinne (np. migdałowy, konopny, z awokado, makadamia, bawełniany, oliwa z oliwek),
  • ceramidy,
  • kwas hialuronowy,
  • l-arginina,
  • masła (np. shea, kakaowe).

Złuszczanie, które poprawia działanie preparatów nawilżających

Może się okazać, że mimo regularnego stosowania balsamów do ciała, twoja skóra nadal jest szorstka sucha i pozbawiona blasku. Może to wynikać z nieefektywnego przenikania w głąb tkanki składników aktywnych zawartych w aplikowanych preparatach. Aby to zmienić, zastosuj peeling do ciała. Złuszczysz w ten sposób zrogowaciały naskórek i pobudzisz krążenie krwi. Warto wybierać w szczególności te gruboziarniste (cukrowe i solne), której najintensywniej zadziałają ścierająco.

Dzięki temu nawilżające: balsam, emulsja czy krem szybciej się wchłoną. Natomiast za sprawą wzmożonego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych – składniki aktywne bez trudu będą penetrować skórę i efektywnie ją odbudowywać.

Dieta, czyli nawilżanie skóry od wewnątrz

Nie ma się co oszukiwać. Bez właściwie zbilansowanej diety i prawidłowego nawodnienia nie może być mowy o zdrowej i jędrnej skórze. Zadbaj o to, by każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody, czyli 30 ml na każdy kilogram masy ciała. 

A co dietą? Jeśli chcesz wspomóc organizm w odbudowie tkanek – zadbaj o to, aby w twoich codziennych posiłkach nie brakowało olejów roślinnych. Szczególnie wartościowy jest kolej konopny, ze względu na idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3, która wynosi 1 : 3. Innymi wartymi uwagi olejami są lniany, arachidowy i rzepakowy. Nie zapominaj też o serwowaniu posiłków z orzechami oraz tłustymi rybami. Jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską, sięgnij natomiast po tofu.

Aby zabezpieczyć skórę przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego, jedz więcej produktów zawierających w beta-karoten: marchew, papryka i dynia. Natomiast właściwości obronne skóry zwiększy likopen z pomidorów i różowych grejpfrutów. Ujędrnianiu sprzyjać będą minerały (miedź, chrom, cynk i potas), które znajdziesz m.in. w winogronach.

Źródła:

  1. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, s. 6–10.
  2. M. Olech, D. Sołdacka, Strażnicy pięknej skóry, „Beauty Forum” 2015, nr 1–2, s. 62–64.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej