Maseczka z miodu i kurkumy – zrób ją i pożegnaj przebarwienia

przez EcoAndWell
maseczka z miodu i kurkumy, domowa maseczka na przebarwienia

No tak. Po lecie znów pojawiają się na Twojej twarzy te brązowe plamy. Pędzisz wiec do drogerii po kosmetyki rozjaśniające cerę. I wydajesz fortunę. Tymczasem sama możesz przygotować w domu prostą, tanią (i skuteczną!) terapię. Oto maseczka z miodu i kurkumy, która nie tylko zlikwiduje przebarwienia, ale też oczyści, odżywi i nawilży Twoją cerę.

O czym przeczytasz w tym artykule:

Domowa maseczka z miodu i kurkumy – działanie

Cera, którą dręczą przebarwienia, często jest wrażliwa. I to nie tylko na słońce. Przebarwienia mogą powstać w miejscach zaatakowanych przez zmiany trądzikowe, wypryski bądź egzemę. To często także reakcja na leki (zwłaszcza hormonalne).

Jeśli masz delikatną cerę, na której szybko pojawiają się brązowe plamy, użyj właśnie maseczki DIY z miodu i kurkumy. Jej składniki nie tylko nie powodują podrażnień, ale także pomogą Ci zwalczyć istniejące stany zapalne.

Dlaczego maseczka z miodu i z kurkumy jest skuteczna?

Działanie miodu

Główny składnik maseczki – miód – jest naturalnym antyseptykiem i humektantem. Potrafi wniknąć głęboko w pory skóry i oczyścić je z bakterii, które powodują zaczerwienienia i wypryski. Natomiast cukry i woda zawarte w miodzie pomagają związać wilgoć w naskórku. Miód wzmacnia także regenerację skóry dzięki witaminom i minerałom.

Natomiast działanie rozjaśniające miodu bierze się zawartości kwasu jabłkowego.

Użyj scukrzonego miodu, a zapewnisz skórze delikatny peeling, który przyspieszy złuszczenie obumarłego i przebarwionego naskórka.

Zobacz także nasz artykuł: Maseczki z miodu: 5 przepisów DIY, które zdziałają cuda dla skóry

Działanie kurkumy

Ten pomarańczowy proszek od wieków jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. To naturalny antyoksydant. Kurkumina zawarta w kurkumie zwalcza wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się skóry. Reguluje także pracę gruczołów łojowych (coś dla cery trądzikowej!) oraz działa antybakteryjnie.

Kurkumina pomaga także zmniejszyć nadmierną produkcję melaniny. To dlatego właśnie kurkuma rozjaśnia przebarwienia i pomaga przywrócić jednolity koloryt skóry.

Kurkuma to mocny barwnik. Gdy stosujesz maseczkę z kurkumy, zabezpiecz dobrze ubranie przed pobrudzeniem. Na ręce nałóż rękawiczki, żeby nie zabarwić paznokci. A jeśli po zastosowaniu maseczki zobaczysz na swojej skórze żółtawy odcień, zmyj go mleczkiem lub oliwką.

Maseczka z miodu i kurkumy – dodatki

Chcesz podbić działanie domowej maseczki z miodu i kurkumy? Dodaj do niej odrobinę octu jabłkowego oraz soku z cytryny. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli masz cerę tłustą lub naczynkową.

Sok z cytryny zawiera naturalne kwasy AHA i BHA, które delikatnie złuszczają i rozjaśniają naskórek. Cytryna reguluje też pH skóry, odblokowuje i ściąga pory oraz normuje wydzielanie sebum.

jak zrobić maseczkę z miodu i kurkumy, przepis na maseczkę z miodem i kurkumą, maseczka z miodu i kurkumy

Ocet jabłkowy zawiera oczywiście kwas jabłkowy, a ten – jak już wiesz – likwiduje nierówny koloryt cery. Ocet jabłkowy zmniejsza i łagodzi zaczerwienie i wzmacnia naczynka krwionośne. Poza tym ma mnóstwo witamin i minerałów.

Maseczka z miodu i kurkumy – przepis

Przepis na domową maseczkę z miodu i kurkumy jest niezwykle prosty:

  1. Wymieszaj łyżeczkę miodu z łyżeczką kurkumy.
  2. Wyciśnij sok z 1/2 cytryny i dodaj go do mieszanki. (Zamiennie możesz użyć 1 łyżeczki octu jabłkowego).
  3. Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 20 minut.
  4. Zmyj maseczkę letnią wodą.

Maseczka DIY z miodu i kurkumy – postaw na organiczne składniki

Domowe maseczki są skuteczne, ale warto zwrócić uwagę na jakość składników, z jakich je przyrządzamy. Czy przygotowujesz maseczkę z miodu i kurkumy, czy maseczkę z płatków owsianych, maseczkę z awokado czy maseczkę typowo nawilżającą, najlepiej sięgnij po organiczne produkty.

Takie ekologiczne produkty powstają bez użycia środków drażniących skórę, takich jak nawozy sztuczne czy pestycydy. Możesz je więc stosować w domowych maseczkach bez obawy, że wywołają reakcje alergiczną.

Pamiętaj jednak, że każdy kosmetyk – czy to DIY czy gotowy – warto zawsze przetestować na małym fragmencie skóry (najlepiej za uszami) i sprawdzić, czy nie podrażniają Twojej cery.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej