Olejek z oregano – naturalny sposób na piękną skórę, zdrowe włosy i dobry nastrój

przez EcoAndWell
olejek oregano w kosmetykach, olejek oregano przepis na maseczke

Bez tej przyprawy nie może się obyć pizza czy grecka sałatka. Nadaje potrawom wyjątkowy, śródziemnomorski aromat i smak. Ale oregano to nie tylko przepis na kuchenny sukces. Możesz także wykorzystać to zioło jako kosmetyk. Czy warto sięgnąć po olejek z oregano?

O czym przeczytasz w artykule:

Olejek z oregano – właściwości

Oregano to roślina, która nosi wiele nazw. Określana jest też jako lebiodka pospolita lub dziki majeranek. Ze względu na swój charakterystyczny zapach olejek z oregano to częsty składnik relaksujących olejków eterycznych. Jednak oregano to także źródło wielu cennych związków leczniczych:

  • Karwakrol – ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  • Timol – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
  • Kwas rozmarynowy – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwwirusowe.

Taki skład powoduje, że olejek z oregano był od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej na nieżyt żołądka, zatrucia czy skurcze mięśni, a także jako preparat odkażający i konserwujący.

Na co pomaga olejek z oregano w kosmetyce

Olejek z oregano w kosmetyce pomaga przede wszystkim w pielęgnacji cery trądzikowej. Antybakteryjne działanie olejku z oregano (1) łagodzi stany zapalne oraz zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. Olejek z oregano może także służyć skórze z objawami egzemy i łuszczycy.

Olejek z oregano jest też wykorzystywany w preparatach anty-aging. Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które przyśpieszają wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Jeśli masz problem z cellulitem, także możesz sięgnąć po olejek z oregano. Pobudza on krążenie krwi i usuwa toksyny z organizmu.

Olejek z oregano przysłuży się także włosom i skórze głowy. Płukanki z dodatkiem olejku z oregano działają przeciwgrzybiczo, więc zwalczają łupież.

Olejek z oregano – jak stosować

Olejek z oregano sprzedawany w buteleczkach to silenie skoncentrowany preparat, dlatego należy go stosować ostrożnie.

Jeśli chcesz użyć oleju z oregano, pamiętaj, że nie powinno się go używać w nierozcieńczonej formie. Najlepiej zmieszaj kilka kropli olejku z oregano z olejkiem bazowym, który minimalizuje ryzyko podrażnień. Takim olejkiem bazowym może być np. olejek jojoba lub olejek migdałowy. Olejek z oregano możesz też dodać do kremów, balsamów czy odżywek, żeby wzmocnić ich działanie.

Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na domowe maseczki i płukanki z dodatkiem olejku z oregano.

Domowe kosmetyki z olejkiem z oregano – przepisy

Maseczka z olejkiem z oregano i miodem

Ta maseczka jest doskonała dla osób z trądzikiem. Wystarczy, że wymieszasz łyżeczkę miodu z 2-3 kroplami olejku z oregano i nałożysz na twarz. Maseczkę pozostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz wodą.

Maseczka z olejkiem z oregano i jogurtem

Maseczka dla osób z suchą skórą. Wymieszaj łyżkę stołową jogurtu z 2-3 kroplami olejku z oregano i nałóż na twarz. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz wodą.

Płukanka wzmacniająca włosy z olejkiem z oregano

Wymieszaj łyżkę stołową płynnego mydła z 3 kroplami olejku z oregano i wmasuj w wilgotne włosy. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.

Płukanka z olejkiem z oregano na łupież:

2-3 krople olejku z oregano wymieszaj z 1/4 szklanki wody destylowanej oraz 1 łyżeczką octu jabłkowego. Płukankę przelej do butelki z atomizerem. Po umyciu włosów spryskuj nią skórę głowy i wmasuj. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

Uwaga: zanim zaaplikujesz domowy kosmetyk z powyższych przepisów z olejkiem oregano, sprawdź czy nie wywołuje on na twojej skórze reakcji alergicznej.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej