Olejek z rokitnika na twarz i włosy – jak wykorzystać go w domowych kosmetykach

przez EcoAndWell
olejek z rokitnika do pielegnacji skóry i włosów

Olejek z rokitnika jest jednym z najbardziej wartościowych olejków roślinnych. Prozdrowotne właściwości rokitnika wykorzystywano już w starożytności, by poprawić kondycję skóry i włosów, a także dodawano go do potraw. Jak działa olejek z rokitnika i jak stosować go w domowej pielęgnacji?

Czego dowiesz się z artykułu:

Olejek z rokitnika – bomba składników odżywczych

Olej z rokitnika pozyskuje się z owoców i nasion rokitnika syberyjskiego (nazywany jest także syberyjskim ananasem). Owoce rokitnika mają silnie pomarańczowy kolor, który zawdzięczają dużej ilości beta karotenu, czyli pierwotnej postaci witaminy A. Oprócz witaminy A w oleju z rokitnika znajdziemy:

  • Kwasy omega,
  • witaminy C, E i z grupy B,
  • falowonidy,
  • fitosterole,
  • związki fenolowe.

Taki skład sprawia, że olej z rokitnika działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie – opóźnia efekty starzenia, jest alternatywą dla retinolu, wzmacnia procesy regeneracyjne komórek i przyśpiesza gojenie się mikrouszkodzeń skóry. Olej z rokitnika wyrównuje także koloryt i rozjaśnia przebarwienia.

Lubisz domowe maseczki? Sprawdź ten przepis na maseczkę z kurkumą rozjaśniającą przebarwienia.

Olejek z rokitnika – jak stosować go w pielęgnacji twarzy

Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, (potwierdzone w badaniach) olej z rokitnika doskonale sprawdzi się w przypadku skóry suchej, podrażnionej i trądzikowej, a także jako składnik zabiegów anty-aging. Regularnie smaruj twarz olejkiem z rokitnika, a na pewno zauważysz, że skóra staje się bardziej elastyczna, zmarszczki płytsze, a przebarwienia mniej widoczne.

Uwaga! Olejek z rokitnika stosowany bezpośrednio na twarz może zabarwić ją na żółto. Dlatego nałóż go na twarz, odczekaj ok. 2 h, a następnie zmyj ciepłą wodą z dodatkiem kosmetyku, którego używasz do oczyszczania twarzy.

Olejek z rokitnika możesz także łączyć z innymi naturalnymi olejkami do twarzy, np. z olejkiem pestek malin, opuncji figowej czy z olejkiem jojoba. Nie wahaj się także dodać odrobiny olejku rokitnikowego do kremu, jakiego na co dzień używasz.

Olejek z rokitnika – jak go użyć w pielęgnacji włosów

Olejek rokitnikowy przyniesie poprawę przede wszystkim włosom suchym, szorstkim, z rozdwajającym się końcówkami. Można go wykorzystać podczas rytuału olejowania włosów samodzielnie lub w mieszance różnych olejków (np. olejkiem arganowym).

Olejek z rokitnika możesz także połączyć z balsamem czy maską do włosów. Zwróć jednak uwagę, czy taka mieszanka za bardzo nie obciąża Twoich włosów.

Domowe kosmetyki z olejkiem z rokitnika – jak zrobić

Maseczka na twarz z olejkiem z rokitnika i miodem

olejek z rokitnika i miód, składniki maseczki na twarz

Składniki:

  • 2 łyżki olejku z rokitnika
  • 1 łyżka miodu

Sposób przygotowania:

Wymieszaj olejek z rokitnika z miodem, a następnie nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Maseczka z olejkiem z rokitnika i miodem nawilża i odżywia skórę, a także łagodzi podrażnienia i zmniejsza widoczność porów. Stosuj ją raz w tygodniu.

Serum na twarz z olejkiem z rokitnika i witaminą E

Składniki:

  • 1 łyżka olejku z rokitnika
  • 1 kapsułka witaminy E

Sposób przygotowania:

Wyciśnij zawartość kapsułki z witaminą E do olejku z rokitnika i dokładnie wymieszaj. Następnie nanieś kilka kropel domowego serum na twarz i delikatnie wmasuj. Możesz stosować serum na dzień lub na noc.

Maseczka na włosy z olejkiem z rokitnika i jajkiem

Składniki:

  • 2 łyżki olejku z rokitnika
  • 1 jajko
  • 1 łyżka miodu

Sposób przygotowania:

Wymieszaj olejek z rokitnika z jajkiem i miodem, aż powstanie jednolita masa. Następnie nałóż maseczkę na wilgotne włosy, skupiając się na końcówkach. Pozostaw na 30 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą i umyj włosy szamponem.

Maseczka z olejkiem z rokitnika i jajkiem to doskonałe rozwiązanie dla osób ze zniszczonymi włosami. Olejek z rokitnika dostarcza składników odżywczych, wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich wzrost, a jajko i miód odżywiają i nawilżają włosy, dodając im blasku i elastyczności.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej