3 cudowne domowe peelingi do ciała – solny, cukrowy i kawowy

przez EcoAndWell
składniki peelingu, przepis na domowy peeling solny, cukrowy, kawowy

Domowe peelingi do ciała, oparte na naturalnych składnikach będą miały prawie identyczny skład, jak gotowe kosmetyki. Są doskonałe, tanie, łatwe do zrobienia, a ich samodzielne wykonanie z pewnością będzie powodem do dumy. Wystarczy tylko połączyć składniki i od razu peeling można nakładać na umyte, wilgotne ciało. Poniżej podpowiadamy z czego je zrobić i jakie zalety będzie miał każdy z nich . Poznaj nasze przepisy na domowe peelingi: solny, cukrowy i kawowy.

Jakie są główne zadania peelingu ciała?

Peeling ciała to zabieg, którego absolutnie nie powinno się pomijać w rutynie pielęgnacyjnej. Dlaczego warto robić go regularnie? Oto korzyści jakie ze sobą niesie:

  • usuwa martwy naskórek, wygładza skórę;
  • wykonywany przy okazji masaż, ujędrnia i pobudza krążenie. Pamiętaj, aby zgodnie z zasadami masażu, zawsze zaczynać peeling od stóp i przesuwać się w kierunku serca;
  • oparty na naturalnych olejach, odżywia i nawilża skórę;
  • dodatek olejków eterycznych ma działanie aromaterapeutyczne. W zależności od wybranego zapachu może działać relaksująco, wyciszająco lub pobudzająco.

Przepisy na domowe peelingi do ciała

Zrobienie peelingu domowym sposobem jest bardzo proste i nie wymaga kupowania dodatkowych składników. Większość z tych, które wykorzystujemy w naszych przepisach masz z całą pewnością w kuchni i łazience. Podane w przepisach proporcje możesz modyfikować w zależności od upodobań. Możesz też wymiennie stosować oleje, które są bazą naszych peelingów. I tak zamiast oleju kokosowego, możesz wykorzystać arganowy, jojoba lub każdy inny, który ucieszy twoją skórę.

W zależności od grubości ziaren cukru i soli, użytych do przygotowania kosmetyku, otrzymasz peeling grubo lub drobnoziarnisty. Pierwszy z nich będzie mocniejszy. Jeśli peeling jest przeznaczony do delikatnej skóry, warto użyć produktów o drobnych ziarnach.

Na koniec zabiegu, peeling należy spłukać ciepłą wodą. Nie sięgaj już później po kosmetyki myjące. Warstwa, która pozostanie na skórze jest bogata w dobroczynne dla niej substancje. Czym dłużej na niej pozostanie, tym lepiej!

Domowy peeling cukrowy z olejem kokosowym

Składniki i sposób przygotowania:

  • 8 łyżeczek cukru brązowego lub trzcinowego,
  • 4 łyżeczki kosmetycznego oleju kokosowego,
  • 1 kapsułka witaminy E,

Peeling cukrowy jest bardzo szybki w wykonaniu i przede wszystkim niezwykle skuteczny.  Wystarczy tylko połączyć składniki i od razu kosmetyk można nakładać na oczyszczone i wilgotne ciało.

Zalety peelingu cukrowego:

  • drobinki cukru dokładnie usuwają martwy naskórek, pozostawiając skórę dokładnie oczyszczoną i jedwabiście gładką;
  • olej kokosowy doskonale nawilża i odżywia skórę. Często stosowany na rozstępy. Regularne stosowanie oleju sprawia, że, szczególnie świeże i jeszcze różowe rozstępy, szybko bledną;
  • witamina E – zwana” witaminą młodości” opóźnia efekty starzenia skóry. Nawilża, natłuszcza i regeneruje. Jest doskonała dla każdego rodzaju skóry, ze szczególnym przeznaczeniem dla skóry wrażliwej i delikatnej.

Przeczytaj także: 5 doskonałych przepisów na maski do włosów z olejem kokosowym

przepis na domowy peeling cukrowy z olejem kokosowym
Przepis na domowy peeling cukrowy z olejem kokosowym

Domowy peeling solny z olejem arganowym

Składniki i sposób przygotowania:

  • 6 łyżeczek soli do kąpieli np. karnalitowej z Morza Martwego Mokosh,
  • 2 łyżeczki oleju arganowego,
  • 3 krople pomarańczowego olejku eterycznego

Składniki łączymy w małej miseczce i delikatnie je przecieramy. Peeling nakładamy na wilgotną, wcześniej umytą skórę. Jak każdy peeling, zaczynamy od stóp i przesuwamy się ku górze. Po zakończeniu zabiegu, peeling solny można pozostawić na skórze przez kilka minut, aby wszystkie składniki odżywcze mogły się wchłonąć, a następnie spłukać ciepłą wodą. Peeling solny jest doskonały do pielęgnacji tych miejsc ciała, w których skóra szybko staje się twarda i szorstka: stóp, łokci, kolan.

Zalety peelingu solnego:

  • sól karnalitowa jest skutecznym antyoksydantem. Zmiękcza i regeneruje skórę, przywraca jej jędrność i elastyczność. Opróżnia efekty starzenia, zwalcza cellulit oraz niweluje działanie wolnych rodników;
  • olej arganowy – to czyste dobro dla skóry ciała. Posiada wysokie stężenie witaminy E, działa silnie odmładzająco, ujędrnia i odżywia. Olej arganowy ma wiele innych zastosowań. O tym jak świetnie poprawia kondycję włosów pisałyśmy tutaj: Jak stosować olejek arganowy na włosy, a tu inne zastosowania „płynnego złota Maroka”.
  • pomarańczowy olejek eteryczny – nada peelingowi wspaniały aromat, a przy tym zrelaksuje. Walczy z cellulitem, jednocześnie ujędrniając ciało.

Domowe peelingi solne nie powinny być stosowane przy jakichkolwiek podrażnieniach lub skaleczeniach na skórze.

Zobacz również: 7 przepisów na kosmetyki z truskawek, które łatwo zrobisz w domu. Jeden z nich, to przepis na truskawkowy peeling do ciała.

Domowy peeling kawowy z olejem jojoba

Składniki i sposób przygotowania:

  • 3 łyżki kawy (kawa naturalna, zmielona, zaparzona)
  • 2 łyżeczki ekologicznego oleju  jojoba
  • 2 krople olejku eterycznego lawendowego
  • opcjonalnie można dodać odrobinę soli, cukru lub miodu

Kawę należy zaparzyć w niewielkiej ilości wody, a po około 10 minutach ewentualnie odcedzić z jej nadmiaru. Zaparzona kawa uwolni więcej kofeiny, a  to dzięki niej peeling ten ma tak doskonałe właściwości antycellulitowe. Następnie należy połączyć wszystkie składniki i gotowe. Uważajcie jednak. Peeling kawowy delikatnie barwi skórę. Lepiej więc nie zakładać jasnych, obcisłych ubrań bezpośrednio po jego wykonaniu.

przepis na domowy peeling kawowy, srub do ciała z kawy
Przepis na domowy peeling z kawy

Zalety peelingu kawowego:

  • kawa – nawilża, ujędrnia, kofeina niweluje cellulit, złuszcza
  • olej jojoba – regeneruje, działa przeciwutleniająco, walczy z cellulitem
  • olejek eteryczny lawendowy – odpręża, relaksuje,  rozgrzewa, znieczula, koi

Peeling zmywamy letnią wodą. Zaleca się jego regularne stosowanie dwa razy w tygodniu. Działa już po pierwszym użyciu.

Przeczytaj także:

Więcej sposobów na gładką skórę

Co jeszcze warto robić, aby mieć gładka skórę?

  • co najmniej raz w tygodniu wykonuj masaż całego ciała szorstką rękawicą bądź gąbką,
  • nawilżaj skórę od wewnątrz pijąc codziennie co najmniej 2 l wody,
  • wyklucz z diety produkty wysoko przetworzone,
  • uprawiaj sport, albo przynajmniej więcej chodź.

A jeśli lubisz sama robić kosmetyki, mamy dla ciebie więcej inspiracji na >> pielęgnację DIY.

Innych zainteresowały również

3 komentarze

Peeling do suchych ust: przepisy warte wypróbowania 18 marca 2021 - 10:07

[…] 3 domowe peelingi do ciała: solny, cukrowy i kawowy […]

Odpowiedz
Teresa 13 września 2021 - 15:37

Gratuluję i zazdroszczę osobom, którym chce się robić peelingi samodzielnie. Próbowałam, ale to nie na moje nerwy :P Wolę gotowca z jak najbardziej naturalnymi składnikami – teraz na półce mam solny z Organique o zapachu pomarańcza i chilli – genialnie pachnie i cudownie rozgrzewa <3

Odpowiedz
Natalia 6 stycznia 2022 - 12:45

Teresa to 5 min roboty ale Ty leniwa

Odpowiedz

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej