Co to jest olej bazowy? Dlaczego musisz o nim pamiętać używając olejków eterycznych?

przez EcoAndWell
olej bazowy z olejkiem eterycznym

Olejki eteryczne mogą działać aromaterapeutycznie – pomyśl tylko o ile przyjemniejszy jest masaż kiedy wykorzystasz do niego kilka kropli olejku lawendowego albo ylang-ylang. Mogą także uzupełniać pielęgnację skóry – np. olejek z drzewa herbacianego w kuracjach przeciwtrądzikowych. Jednakże, olejki eteryczne stosowane na skórę w czystej postaci, mogą działać drażniąco. To dlatego zawsze powinien im towarzyszyć olej bazowy.

Co to jest olej bazowy?

Olej bazowy to olej roślinny najczęściej tłoczony na zimno. Tłoczy się go z makuch, orzechów lub nasion, a w niektórych przypadkach – jak oliwa z oliwek i rokitnik – wyciskany jest z całego owocu. Taki zimnotłoczony olej zawiera zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i mnóstwo cennych dla skóry witamin. Może być stosowany w pielęgnacji w czystej postaci lub w połączeniu z innymi składnikami. Jest niezbędny do przygotowania mieszanki do OCM oraz do rozcieńczania olejków eterycznych.

Dlaczego olejki eteryczne wymagają oleju bazowego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Otóż: zapewniają dodatkową barierę ochronną dla skóry. Wiele olejków eterycznych może bowiem powodować nieprzyjemną reakcję na skórze kiedy mają z nią kontakt w czystej postaci. Olejek bazowy sprawia, że eteryczny ma mniejsze stężenie i rzadziej wywołuje niepożądane zaczerwienienia, swędzenie czy wysypkę.

Olejkami eterycznymi, które bezwzględnie wymagają użycia oleju bazowego przed aplikacją na skórę są m.in.: cynamonowy, z tymianku, z oregano, trawy cytrynowej, mięty pieprzowej i laurowy.

Jeśli jednak po użyciu oleju wystąpi zaczerwienienie lub wysypka, przed dalszym użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Jaki olej bazowy wybrać?

Oto kilka popularnych olei bazowych, które pomogą Ci uniknąć niepotrzebnych podrażnień. Każdy z nich możesz łączyć z wybranym olejkiem eterycznym. Dzięki nim będziesz mogła ze spokojną głową korzystać z jego terapeutycznych właściwości.

10 olei bazowych, które wzbogacają pielęgnację olejkami eterycznymi

1. Olej kokosowy

olej bazowy kokosowy
Olej bazowy – kokosowy

Kupisz tutaj: Olej bazowy – kokosowy Nacomi

Olej kokosowy ma reputację oleju dobrego na wszystko. Rzeczywiście, sprawdza się przy różnych potrzebach pielęgnacyjnych: poczynając od włosów i skóry, a skończywszy na higienie jamy ustnej. Czy jest to olej, który pasuje każdemu? To sprawa dyskusyjna. Jeśli jednak jesteś jego zwolenniczką, śmiało możesz wykorzystywać go jako olej bazowy.

2. Oliwa z oliwek

Hiper-nawilżająca oliwa z oliwek jest ulubionym środkiem do pielęgnacji skóry dla wielu osób. Jeśli jednak twoja skóra ma skłonność do trądziku, wybierz inny olej. Często słyszymy opinię, że oliwa powoduje zatykanie porów.

3. Olej migdałowy

olej bazowy olejek migdałowy
Olej bazowy: migdałowy

Kupisz tutaj: Olejek migdałowy

Olejek migdałowy skutecznie ujarzmia puszące się włosy. Jego zastosowanie wykracza jednak poza panowanie nad fryzurą. To także doskonały olej bazowy, który możesz stosować z korzyścią dla skóry. Szczególnie polecamy go do masażu skóry z rozstępami.

4. Olej arganowy

olej bazowy, arganowy olej
Olej bazowy: arganowy Nutridome

Kupisz tutaj: Olej arganowy Nutridome

Olejek arganowy pozyskuje się z pestek owoców rosnących na drzewach arganowych. Nazywany jest „płynnym złotem Maroka”. Jest to nazwa w pełni uzasadniona. Olej arganowy jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry. Szczególnie polecamy go jeśli ma być olejem bazowym do zabiegów na twarz.

Jeśli lubisz olej arganowy, sprawdź jak jeszcze możesz go wykorzystać:

  1. Jak stosować olej arganowy w pielęgnacji włosów?
  2. Odmładzające właściwości oleju arganowego
  3. Wzmocnij brwi i rzęsy olejem arganowym

5. Olej jojoba

olej bazowy, olejek jojoba
Olej bazowy: jojoba

Kupisz tutaj: Olej jojoba bio Dr T&J

Olejek jojoba jest ulubionym kosmetykiem do masaży. Na pewno warto po niego sięgnąć robiąc domowe SPA. Łącząc go z wybranym olejkiem eterycznym stworzysz zabieg o właściwościach nawilżających, odżywiający i zmiękczający skórę. Ten olejek bazowy polecamy szczególnie jeśli masz delikatną skórę.

6. Olej z dzikiej róży

Kupisz tutaj: Olej z dzikiej róży Nacomi

Pomimo swojej botanicznej nazwy olej z dzikiej róży nie jest wytwarzany z kwiatów. Produkuje się go z nasionek, które tworzą się  gdy płatki opadną. Jest to olej bazowy wyjątkowo bogaty w witaminę A. Warto o nim pamiętać, jeśli chcesz spróbować czegoś innego.

7. Olej z awokado

Kupisz tutaj: Olej z awokado Nacomi

Jeśli uwielbiasz awokado, dlaczego nie spróbować go również w pielęgnacji? Zafunduj skórze wyjątkowy zabieg. Połącz wszystkie odmładzające skórę kwasy tłuszczowe pochodzące z awokado z ulubionymi olejkami eterycznymi. Efekt na pewno cię zadowoli.

8. Olej z pestek winogron

Kupisz tutaj: Olej z pestek winogron Nacomi

Olej z pestek winogron jest pełen przeciwutleniaczy. Dzięki temu jest doskonałą bazą dla regenerującej maski do twarzy. Połącz glinkę, dodaj odrobinę oleju z pestek winogron, kilka kropelek olejku z lawendy, drzewa sandałowego lub kadzidłowca i ciesz się ich odmładzającymi właściwościami.

9. Olej z rokitnika

Kupisz tutaj: Olej z rokitnika Mohani

Olej z rokitnika to bogactwo fitosteroli i flawonoidów, którym zawdzięcza działanie przeciwzmarszczkowe i regenerujące. Doskonale sprawdzi się do zabiegów nawilżających, a zawarty w nim naturalny barwnik poprawi przy okazji koloryt skóry.

10. Olej z pestek malin

Kupisz tutaj: Olej z pestek malin Nature Queen

To jeden z najbardziej wszechstronnych olei. Jego lekka, aksamitna konsystencja czyni z niego faworyta w pielęgnacji twarzy. Nie zatyka porów, nawilża i, tak jak pozostałe oleje bazowe z naszej listy, ma wiele cennych dla skóry składników.

Jak używać oleju bazowego?

Mając już wybrany olej bazowy, czas zacząć używać go z olejkami eterycznymi. Jak prawidłowo łączyć te oleje? Najlepszą praktyką jest rozcieńczenie olejku eterycznego w oleju bazowym. Stężenie, którego potrzebujesz, zależy od zastosowania. Tworząc olejek do ciała przyjmuje się, że olejki eteryczne powinny stanowić max 5% całej mieszanki.

Pamiętaj, że olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia nawet rozcieńczone. W takim wypadku lepiej jest je odstawić, albo, po ustąpieniu podrażnień, przetestować inne.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej