Jak dbać o tatuaż? – wszystko co musisz wiedzieć

przez EcoAndWell
jak dbać o tatuaż, rękaw tatuowany

Bez wątpienia, piękny tatuaż o niezwykłych kształtach i kolorze jest marzeniem wielu osób. Jeśli chcesz, aby dobrze się prezentował przez długie lata, warto wiedzieć jak przygotować swoją skórę do tatuowania, jak dbać o tatuaż, jakie są etapy jego gojenia. Oto kompletny przewodnik od przygotowania skóry, przez gojenie do codziennej pielęgnacji tatuażu. Co robić, aby nie wyblakł i jakich kosmetyków do tatuażu używać.

Jak przygotować skórę na tatuaż?

Przygotowując się do wykonania trwałego malunku na skórze, należy rozpocząć intensywne nawilżanie skóry. Pamiętaj, że na nawilżenie wpływa zarówno pielęgnacja, jak i picie odpowiedniej ilości wody. Najlepiej zaopatrzyć się w bardzo dobry balsam nawilżający i wcierać go minimum 2 razy dziennie oraz wypijać minimum 2 litry wody.

Na kilka dni przed planowanym wykonaniem tatuażu należy ograniczyć używki (alkohol, kawa, napoje energetyzujące) oraz leki przeciwbólowe, które mogą rozrzedzać krew. Warto pamiętać również o unikaniu opalania skóry. Jak wiadomo, najlepsze efekty można osiągnąć na jaśniejszej skórze, a świeża opalenizna jest przeciwskazaniem do tatuowania. Jeżeli tatuaż będzie wykonywany w miejscu owłosionym, należy pozbyć się włosów za pomocą maszynki jednorazowej, najlepiej dzień przed planowaną wizytą u tatuatora.

jak dbać o nowy tatuaż
Jak dbać o nowy tatuaż: pierwszy krok to dezynfekcja

Jak dbać o nowy tatuaż?

Właściwa pielęgnacja tatuażu jest szalenie istotna dla jego wyglądu oraz gojenia się skóry. To właśnie dzięki niej możliwa jest szybsza regeneracja skóry i wspaniały wygląd rysunku.

Pierwszy krok pielęgnacyjny należy do tatuatora, którego zadaniem jest zdezynfekowanie skóry, usunięcie resztek wazeliny i tuszu oraz zakrycie miejsca folią samoprzylepną w celu jego ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych.

Po upływie 3-4 godzin należy zdjąć foliowy opatrunek i przemyć miejsce letnią wodą z dodatkiem specjalistycznego kosmetyku do oczyszczania tatuażu. Następnie ranę należy delikatnie osuszyć poprzez przyłożenie ręcznika papierowego bez pocierania skóry.

Przez pierwsze kilka dni miejsce warto przemywać nawet 3 razy dziennie, a po każdym myciu wcierać w skórę poddaną zabiegowi krem do tatuażu, który posiada w swoim składzie witaminy przyśpieszające regenerację naskórka.

Najlepiej, aby skóra w miejscu wykonania tatuażu mogła oddychać. Dzięki temu proces gojenia się będzie przebiegał dużo szybciej. Jeśli jednak wymagane jest założenie ubrania, które ociera tatuaż czy też rana musi być zakryta podczas snu, należy zakładać na nią specjalistyczną folię ochronną.

Czego unikać mając nowy tatuaż?

Kiedy skórę zdobi już wymarzony rysunek, największym zmartwieniem zaczyna być gojenie się skóry. Oto czego należy unikać, aby proces ten był szybki i bezproblemowy:

  • kąpieli w basenie i wannie (najlepiej brać szybki prysznic) ze względu na bakterie bytujące w basenach, chlor, który może wypłukać kolor tatuażu, ale także dlatego, iż długie moczenie rany znacząco wydłuża czas gojenia się;
  • nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż wpływa to na zwiększoną produkcję potu, który utrudnia gojenie się rany;
  • alkoholu, który rozrzedza krew;
  • solarium i sauny;
  • promieniowania słonecznego;
  • zakrywania świeżej rany ubraniami (w razie konieczności założenia ubrań należy przyklejać folię ochronną). 

Etapy gojenia się tatuażu

Kwestia gojenia się tatuażu jest indywidualna i zależy od wielu czynników, a szczególnie od zdolności do regeneracji skóry oraz stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Generalnie możemy podzielić ją na cztery etapy:

  • Etap 1: Powstawanie stanu zapalnego skóry i gojenie. Na tym etapie powstaje widoczna opuchlizna, a skóra ma widoczne siniaki. Czasami może pojawić się również osłabienie i zmęczenie oraz podwyższona temperatura. Etap pierwszy najczęściej trwa do kilku tygodni podczas, których konieczne jest wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Etap 2: Regeneracja skóry. Etap ten trwa około 14 dni. Pojawia się swędzenie i napięcie skóry. To również czas na odpadnięcie strupków. Nie należy drapać skóry ani ich odrywać, gdyż może to źle wpłynąć na wygląd tatuażu.
  • Etap 3: Bliznowacenie. Podczas tego etapu następuje łuszczenie się naskórka i pojawienie się nowej, zdrowej warstwy skóry. Etap ten trwa najczęściej około 14 dni.
  • Etap 4. Zagojenie się tatuażu. Po około 4 tygodniach następuje całkowite zagojenie się rany. Kolor tatuażu staje się już normalny. Brak jest strupów i innych śladów po tatuowaniu.
tatuowanie

Jak dbać o tatuaż żeby nie wyblakł?

Wykonanie tatuażu jest inwestycją na długie lata, aby jednak zachować jego piękny wygląd i kolor, należy poświęcić czas na jego pielęgnacje. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy świeci słońce i jest dość gorąco. Najważniejsza z wszystkich zabiegów jest ochrona przed promieniowaniem UV czyli smarowanie rysunku kremem z wysokim filtrem. Dla zachowania głębi koloru naszego tatuażu, warto przez cały rok nawilżać skórę nim pokrytą. To zasada obowiązująca nie tylko przy świeżym wzorze. Zaraz po kąpieli sięgaj po dobry krem, balsam lub masło do tatuażu, które są wzbogacone w substancję mające wpływ na jego wygląd.   

Jak dbać o tatuaż z henny?

Tatuaże z henny są bardzo popularnym sposobem przyozdobienia ciała. Robione są za pomocą naturalnego barwnika roślinnego, którego używa się do hennowania włosów. Trwałość tatuażu z henny wynosi nawet 3 tygodnie. Jednakże jest ona w dużej mierze zależna od narażenia go na działanie wody, która może wypłukiwać kolor. Należy również chronić miejsce wykonywania tatuażu przed promieniami słonecznymi oraz nie stosować peelingów, które ścierają naskórek. Najlepiej przed jego wykonaniem i podczas jego noszenia pamiętać o sumiennym nawilżaniu skóry, gdyż sucha skóra sprawia, że tatuaż z henny szybciej blaknie.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu? – polecamy

Podczas pielęgnacji tatuażu, warto postawić na kosmetyki dostosowane do skóry poddanej temu zabiegowi. Kompleksowo wpływają na jej stan oraz utrzymują pożądany kontrast i nasycenie barw. Dlatego jest to świetny sposób na idealny tatuaż przez długie lata. Jakich kosmetyków do tatuażu używać? Oto ich główne kategorie:

  • Mydło do tatuażu – służy dokładnemu oczyszczaniu skóry, odkażeniu rany oraz dostarczeniu jej środków pielęgnacyjnych. 
  • Żel oczyszczający – tak jak mydło służy odkażaniu rany i czyszczeniu oraz wpływa na jej proces regeneracji. 
  • Balsam do tatuażu – jego zadaniem jest nawilżanie skóry oraz dostarczanie cennych składników wspomagających regenerację. 
  • Krem do tatuażu – nawilża i regeneruje oraz łagodzi świąd skóry, szczególnie w fazie jej regeneracji.
  • Masło do tatuażu – to bardzo gęsta masa, która w swoim składzie zawiera olejki roślinne i inne naturalne substancje, wspomagające regenerację skóry. Maksymalnie nawilża oraz oddziałuje pozytywnie na trwałość tatuażu. 

Polecane kosmetyki do pielęgnacji tatuaży:

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej