Jakie filtry do opalania znajdziesz w kosmetykach z ochroną UV?

przez Iza Maculkiewicz
Bezpieczny krem do opalania

Nasza skóra narażona jest na różne rodzaje promieniowania UV. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio chronić ją przed negatywnymi skutkami jego oddziaływania. Kosmetyki z filtrami SPF powinny być stosowane przez cały rok, zaś latem są konieczne, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i wygląd skóry. Sprawdź jakie filtry znajdziesz w kosmetykach z ochroną przeciwsłoneczną.

Czy wiesz, że nasza skóra narażona jest na promieniowanie UV przez cały rok, także w miesiące zimowe? Co gorsza, aktywny cały czas jest ten gorszy rodzaj promieniowania – UVA. Dlatego o stosowaniu produktów z filtrami należy pamiętać nie tylko latem, choć w tym okresie są one absolutnie niezbędne dla zdrowia i zachowania dobrej kondycji skóry. Trzeba mieć świadomość, że na naszą skórę oddziałują dwa rodzaje promieniowania UV – UVA i UVB

Promieniowanie UVA uznawane jest za najbardziej szkodliwe dla skóry. Nie wywołuje co prawda takich nieprzyjemności jak poparzenia, jednak ma dużo poważniejsze w skutkach konsekwencje. Sprzyja starzeniu się skóry, powstawaniu zmian nowotworowych i uszkadzaniu komórek. Ten rodzaj promieniowania aktywny jest przez cały rok, nawet jeśli słońce nie świeci mocno.

Promieniowanie UVB to dzięki niemu nasza skóra nabiera pięknego kolorytu, jednak bywa też zdradliwe. Dawkowane w zbyt dużej ilości powoduje przesuszenie, podrażnienie, a nawet poparzenie skóry. W efekcie jego działania na skórze mogą pojawiać się plamy i przebarwienia.

Co oznacza wartość SPF w kosmetykach ochronnych?

SPF, to z angielskiego Sun Protection Factor. Jest to współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym używany do oznaczenia kosmetyków ochronnych i innych produktów. Im wyższa jest jego wartość, tym lepsze zabezpieczenie przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na słońce. Co ciekawe, stopień ochrony nie różni się diametralnie w zależności od wysokości filtra SPF. W przybliżeniu SPF 15 blokuje około 93% promieniowania, SPF 30 do 95% zaś SPF50 około 98%. Nie ma jednak kosmetyku, który zapewniałby 100% ochronę. Tak więc wszelkie produkty SPF 50+ to raczej chwyt marketingowy.

Jak zapewnić sobie skuteczną ochronę przed słońcem?

Samo stosowanie kosmetyku z filtrem nie zapewnia pewnej ochrony przeciwsłonecznej. Jak możesz poprawić skuteczność kosmetyków z filtrami?

  • używaj wystarczającej ilości produktu – by filtr mógł działać skutecznie, należy aplikować go w określonej ilości. Zalecane jest stosowanie 2mg filtra na centymetr kwadratowy skóry. Oznacza to, że na twarz powinniśmy nakładać około 1,5 ml kremu z filtrem (pół łyżeczki od herbaty), zaś dwa razy tyle na obie ręce, nogi, plecy i klatkę piersiową,
  • powtarzaj aplikację – również ponowna aplikacja filtra wspomaga jego działanie. Dobrze jest powtarzać tę czynność co 2-3 godziny, zwłaszcza jeśli kąpiemy się w międzyczasie w wodzie,
  • chroń nie tylko twarz i ciało – zwłaszcza na silnym słońcu, nie zapominaj o ochronie włosów i ust. Te partie również są wystawione na działanie promieniowania UV, a jego skutki także odbijają się na ich wyglądzie. Usta mogą być spierzchnięte i podrażnione, włosy zaś przesuszone.

Jaki filtr UV wybrać?

W kosmetykach z ochroną przeciwsłoneczną znajdziemy dwa rodzaje filtrów: mineralne i chemiczne. Jakie są ich plusy i minusy?

  • filtry mineralne – są jak lustro, które odbija promienie słoneczne. Ich wielką zaletą jest bezpieczeństwo stosowania także u dzieci i alergików. Wiele z filtrów mineralnych, z uwagi na zawartość cynku, ma dość ciężką i bielącą konsystencję. Jednak ich formuły są coraz lepiej dopracowywane, lżejsze w konsystencji i przyjemniejsze w stosowaniu,
  • filtry chemiczne – w przeciwieństwie do mineralnych filtry chemiczne wnikają w naskórek, absorbując promienie słoneczne. Ich zaletą jest lekka konsystencja i szybkie wchłanianie, jednak mogą powodować podrażnienia i uczulenia.

Co ważne, oba te rodzaje filtrów są fotostabilne – w przeciwieństwie do w pełni naturalnych środków jak na przykład olejek z pestek malin.

Substancje przenikające – to może zaszkodzić!

Według nas warto zwrócić uwagę, by wybrany przez nas filtr nie zawierał tzw. przenikających substancji, które mogą wpływać na pracę naszego organizmu. Wśród nich można wymienić powszechnie używane, np.: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone-4, Octyl Methoxycinnamate, 4- Methylbenzylidene Camphor, Homosalate, Octyl Dimethyl PABA, Octocrylene.

Polecane kosmetyki z filtrem

Na koniec prezentujemy zestawienie produktów z ochroną przeciwsłoneczną z bezpiecznym składem:

  • Alphanova Sun krem SPF 15 – zabezpieczy Twoją skórę redukując ryzyko poparzeń słonecznych. Jego ekologiczny skład sprawia że jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska,
  • Clochee krem matujący SPF 50 – wyrównuje koloryt skóry, pielęgnuje i zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Ideał? Oj tak!,
  • Make Me Bio krem pod oczy z marakują SPF 25 – ochrona cienkiej i wrażliwej skóry wokół oczu jest latem szczególnie ważna. Jeśli nie chcesz przyspieszyć procesu powstawania zmarszczek w tej okolicy, lepiej się w niego uzbrój!,
  • Anwen mgiełka Summer Protect z filtrami UV – kosmetyk, który jednocześnie pielęgnuje i chroni włosy przed promieniowaniem UV, wiatrem i wpływem morskiej wody. Będzie dbała o twoje włosy na wszystkich frontach!

Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować kosmetyki do opalania i czy są one niezbędne w Twojej pielęgnacji, odpowiadamy bez wahania – tak! Gorąco namawiamy, by produkty z ochroną przeciwsłoneczną stosować przez cały rok. To nie tylko jeden ze sposobów na zachowanie pięknego i młodzieńczego wyglądu skóry, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej