Zawiść – czym jest i jak się objawia? Jak radzić sobie z ludzką zawiścią?

przez Materiał zewnętrzny
zazrdrość zawiść

Zawiść jest destrukcyjnym uczuciem i w przeciwieństwie do zazdrości zawsze ma negatywne znaczenie. Bardzo często uczucie to powstaje nieświadomie. Sprawdź, jak możesz sobie poradzić z zawiścią.

Zazdrość a zawiść

Pomiędzy zazdrością a zawiścią przebiega cienka granica, a oba te stany bardzo często są ze sobą mylone. W przeciwieństwie do zazdrości zawiść jest uczuciem o wiele bardziej intensywnym i zawsze ma znaczenie negatywne. Wywołuje ją frustracja, poczucie niższości i żal. Zazdrość natomiast rodzi rozdrażnienie, smutek, ale też może być motywacją i krokiem do samorozwoju. Jeśli ktoś żywi zawiść wobec danej osoby, deprecjonuje wszystko, czego ona się podejmie i odbiera temu jakąkolwiek wartość. Uczucie to odnosi się zarówno do cech charakteru, jak i wyglądu, życia prywatnego, towarzyskiego i zawodowego.

Skutki odczuwania zawiści

Zawiść ma destrukcyjny wpływ nie tylko na ofiarę tego uczucia, lecz także kondycję psychiczną osoby, która żywi to uczucie. Przede wszystkim poważnie osłabia pewność siebie i zaniża samoocenę, uniemożliwiając rozwój. Prowadzi do permanentnej złości, smutku i nienawiści, co jest powodem nasilającego się i długotrwałego stresu.

Zawiść ludzka – jak sobie z nią radzić?

Walka z zawiścią jest trudna, jednak możliwa. Jeśli zawiść wymierzona jest w nas, kluczowe jest ograniczenie kontaktu z osobą, która ponosi odpowiedzialność za pogorszenie jakości naszego życia psychicznego. Natomiast jeśli to my jesteśmy jej źródłem, kluczowe jest przyznanie się do negatywnych emocji i próba ich wyeliminowania przy pomocy specjalnych technik lub specjalisty.

Czujesz zawiść wobec znajomych, członków rodziny lub współpracowników? Zastanów się, co jest przyczyną Twoich negatywnych emocji i co zaniża Twoją samoocenę. Jeśli przyczyną jest powodzenie innych, pomyśl, co możesz zrobić, aby poprawić własną sytuację. Zasięgnij opinii osób, które osiągnęły sukces i rozmowę z nimi potraktuj jako cenną wskazówkę i naukę. Nie porównuj swojej sytuacji do innych. Jeśli Twoja zawiść wynika z własnych niepowodzeń, zastanów się, co jest ich przyczyną. Zaangażuj się w nowe projekty i działania. Dostrzegaj ich pozytywne aspekty, które możesz przełożyć na własną sytuację. Jeśli masz problem z agresją i złością, poradź się specjalisty, jak nad nimi panować. Wskazówki ekspertów i porady zdrowotne poruszające problematykę zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym zawiść ludzką, znajdziesz w serwisie o zdrowiu fizycznym i psychicznym Welbi.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej