Ćwiczenia na klatkę piersiową. Co warto wiedzieć o efektywnym treningu?

przez Materiał zewnętrzny
ćwiczenia na klatkę piersiową, pompki

Trening klatki piersiowej może być bardziej lub mniej intensywny. Odpowiednie ćwiczenia na klatkę piersiową możesz wykonywać na specjalistycznych przyrządach lub w domu. Bardzo ważne jest jednak to, aby takie działania były możliwie najbardziej efektywne. Co robić, aby zapewnić sobie piękny wygląd mięśni klatki piersiowej?

Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową są najlepsze? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, rodzaju treningu, dostępności sprzętu i innych czynników. Warto przy tym mieć świadomości co do tego, czemu warto trenować klatkę piersiową. Wreszcie: przydatne z pewnością będą wskazówki, które uczynią trening bardziej efektywnym. 

Czemu warto ćwiczyć klatkę piersiową?

Czemu warto? Najczęściej na pierwszy plan wysuwa się atrakcyjność wizualna. Zwłaszcza mężczyznom zależy na tym, by prezentować się niczym gladiator lub przypominać profesjonalnego sportowca. Okazuje się jednak, że na ładne wyrzeźbienie klatki piersiowej warto zwracać uwagę z powodu wzrostu tężyzny fizycznej. Górne partie ciała są o wiele silniejsze, co może dać wiele korzyści.

Ćwiczenia klatki piersiowej ze sprzętem

Jakie ćwiczenia klatki piersiowej warto wykorzystywać wtedy, gdy dysponuje się specjalistycznym sprzętem lub mając niektóre przyrządy w domu? Do najpopularniejszych należą:

  • Wyciskanie sztangi na ławeczce. Jest to najczęściej wybierane ćwiczenie, które poza klatką piersiową angażuje także inne mięśnie. Przydaje się do ćwiczenia siły, wytrzymałości i budowanie masy.
  • Ćwiczenia z wykorzystaniem hantli. Można z nich korzystać przy wykorzystaniu ławeczki lub nawet piłki.
  • Ćwiczenia z wykorzystaniem gumy oporowej. Mogą zastąpić sztangę. Nadają się też np. do treningu nóg.

Ćwiczenia na klatkę piersiową w domu

Doskonałe ćwiczenia na klatkę piersiową można wykonywać także bez specjalistycznego sprzętu. Ich zaletą jest oczywiście to, że mogą być robione wszędzie i praktycznie bez żadnych nakładów finansowych. Najczęściej do treningu klatki piersiowej wykorzystuje się różne rodzaje pompek. Będą to więc:

  • pompki klasyczne;
  • pompki szerokie;
  • pompki na podwyższeniu.

Nie tylko pompki mogą dać tu dobre rezultaty. Popularne są też rozpiętki z butelkami wody lub dipy na sofie (lub ławce).

Przydatne wskazówki do ćwiczeń na klatkę piersiową

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem ćwiczeń na klatkę piersiową? Oczywiście bardzo ważne jest przygotowanie do wysiłku fizycznego tak, aby nie skończył się on bolesną i nierzadko ciężką kontuzją.

Bardzo ważne jest także to, aby obciążenia zwiększać stopniowo. Nie należy zaczynać od najwyższych wartości, bo również to może skutkować trudnościami ze zdrowiem i dawać nie dość dobre efekty. W każdej serii ćwiczeń ważne jest skorzystanie z określonej liczby powtórzeń tak, aby nie była ani zbyt duża, ani też zbyt mała. Najczęściej jest to od 5 do 15 powtórzeń. Jednocześnie konieczne są okresy regeneracji, która także jest niezbędna dla mięśni. Powinny wynosić od 48 do 72 godzin w przypadku szczególnie ciężkich ćwiczeń.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej