To problem, który dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Sprawdź, czym jest zespół zaburzeń psychoruchowych i gdzie warto szukać pomocy. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje, dzięki czemu dobre zdrowie będzie w zasięgu ręki.
Zespół zaburzeń psychoruchowych – podstawowe informacje
To zaburzenia, które powodują hiperaktywność, impulsywność i deficyty uwagi. Pierwsze objawy mogą pojawić się już wieku 5 lat. Częściej ADHD występuje u chłopców. Ponadto zazwyczaj występują u nich objawy nadpobudliwości, natomiast dziewczynki zmagają się z zaburzeniami koncentracji. W dodatku niektóre symptomy pojawiają się również u dorosłych. Kluczowym aspektem będzie wybór sprawdzonego lekarza, który cieszy się uznaniem wśród pacjentów. Dzięki temu uzyskasz pewność trafnej diagnozy i właściwej terapii.
Gdzie warto szukać pomocy? Doskonałą propozycją będzie oferta Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Tutejsi eksperci mają wieloletnie doświadczenie w pomocy osobom z ADHD. W dodatku mogą wystawić zwolnienia lekarskie online. Jeżeli więc zależy Ci na sprawdzonych rozwiązaniach, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie.
Objawy ADHD
Dzieciom z ADHD zazwyczaj trudno skupić się na szczegółach oraz wielu ważnych sprawach. Bywają rozkojarzone, gubią przedmioty, nie pamiętając o miejscu, w którym je pozostawili. Bardzo często unikają czynności, które wymagają dużego skupienia. Niepokojącym objawem jest również porywczość, gdyż pacjenci bywają niecierpliwi i trudno im skupić uwagę. Pojawia się także skłonność do ryzyka przy braku świadomości konsekwencji.
U dzieci z zespołem zaburzeń psychoruchowych często dochodzi do bezcelowych ruchów. W dodatku trudno im pozostać w jednym miejscu. Kolejny symptom to potrzeba ciągłego mówienia. Podczas zabawy najmłodsi są bardzo głośni, a odpoczynek w ciszy to dla nich bardzo duży kłopot. Dochodzi również do problemów z kontynuacją rozpoczętych czynności.
Warto zaznaczyć, że dzisiejsza terapia jest bardzo skuteczna. Specjaliści z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic wykorzystują sprawdzone metody. Zdecydowanie warto im zaufać, aby móc cieszyć się doskonałym rozwojem swojego dziecka.
Przyczyny ADHD
Zwróć uwagę, że zespół zaburzeń psychoruchowych może mieć różne przyczyny. Natomiast każdy przypadek wymaga wsparcia specjalisty. Niekiedy za ADHD odpowiadają predyspozycje genetyczne, a czasami urazy w czasie ciąży, niedotlenienie dziecka przy porodzie czy niewielka waga urodzeniowa. Kolejna przyczyna to stosowanie używek przez ciężarną matkę. Alkohol, narkotyki czy papierosy wpływają na powstawanie wielu problemów – również na zespół zaburzeń psychoruchowych.
Wbrew niektórym opiniom do ADHD nie doprowadzają błędy wychowawcze. Należy jednak podkreślić, że zachowanie rodziców może decydować o ujawnieniu się problemów u dzieci narażonych na zaburzenia.