Badania krwi, zarówno te podstawowe, jak i rozszerzone, udzielają informacji na temat stanu zdrowia pacjenta oraz funkcjonowania poszczególnych organów. ALT, nazywane również ALAT i GPT, to próby wątrobowe, a więc badanie, na podstawie którego diagnozowane są choroby wątroby.
- Badanie krwi w diagnostyce chorób wątroby
- Badania krwi – normy ALT
- Podstawowe badania krwi w kierunku chorób wątroby. Jak przebiega leczenie?
Za podstawowe badanie krwi uznaje się morfologię, jednak diagnostyka chorób tarczycy czy wątroby wymaga wykonania dodatkowych badań krwi. Robi się je nie tylko w przypadku podejrzenia wystąpienia stanu chorobowego, ale również profilaktycznie, szczególnie u osób, u których występuje podwyższone ryzyko zachorowania.
Badanie krwi w diagnostyce chorób wątroby
Badania krwi wykonywane w diagnostyce stanu wątroby nazywa się próbami wątrobowymi. ALT jest jednym z nich; dotyczy oznaczenia poziomu aminotrasferazy alaninowej, a więc enzymu, który znajduje się w komórkach wątroby. Jeśli te ulegają zniszczeniu, poziom ALT we krwi wzrasta. Regularne badania serologiczne w kierunku chorób wątroby pozwalają na wczesne wykrycie wielu schorzeń, a co za tym idzie, na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.
Aby wykonać próby wątrobowe, należy udać się w godzinach porannych do laboratorium na pobranie krwi. Pacjent powinien być na czczo, a więc od ostatniego posiłku nie może minąć mniej niż 12 godzin. Pobieranie krwi odbywa się z żyły łokciowej. Wskazaniem do badania są wszystkie niepokojące stany, mogące mieć związek z uszkodzeniem wątroby. Pomiaru dokonuje się również u osób, u których występują silne bóle brzucha, wymioty, nudności i wzdęcia, a także u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną.
Badania krwi – normy ALT
Wyniki badania ALT powinien ocenić lekarz prowadzący, jednak każdorazowo na wydruku z wynikami, pacjent może odczytać, czy oznaczona wartość ALT mieści się w dopuszczalnych normach dla osób zdrowych. Przyjmuje się, że w przypadku mężczyzn norma wynosi do 30 IU/l, a u kobiet do 19 IU/l. Jednak wyników ALT nie interpretuje się indywidualnie, ale zawsze w odniesieniu do AST, a więc drugiej próby wątrobowej. Ich wzajemny stosunek daje pełen obraz diagnostyczny i może być predyktorem do wykonania kolejnych badań lub skierowania pacjenta na specjalistyczne leczenie hepatologiczne.
Podstawowe badania krwi w kierunku chorób wątroby. Jak przebiega leczenie?
Wykonanie w punkcie pobrań prób wątrobowych dla wielu osób oznacza początek trudnej, długiej drogi do odzyskania zdrowia. Odpowiednia interpretacja wyników ALT pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa określić na jaką chorobę cierpi pacjent. Jeśli norma została przekroczona maksymalnie pięciokrotnie, pacjent może przechodzić wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C albo ostre, wirusowe zapalenie wątroby typu A-E. taki wynik może oznaczać również stłuszczenie wątroby, uszkodzenie hepatocytów, chorobę Wilsona i hemochromatozę. Przekroczenie normy więcej niż pięć razy oznacza często marskość wątroby, uszkodzenie przez alkohol, zawał serca, hemolizę, miopatię lub jedną z chorób tarczycy. Sposób leczenia zależy więc od wykrytej jednostki chorobowej, a tych, jak widać, jest bardzo dużo.
Ilość informacji, jaką można pozyskać z prostego testu, wskazuje jednoznacznie, że warto wykonać badania krwi nie tylko wtedy, kiedy pacjent odczuwa dolegliwości, ale również profilaktycznie. Badania podstawowe z badaniakrwi.pl, takie jak pomiar glukozy, oznaczenie poziomu płytek krwi, profil lipidowy czy hormony płciowe, mogą pomóc w podjęciu szybkich i skutecznych działań leczniczych.