Co należy wiedzieć o chorobie dwubiegunowej?

przez Materiał zewnętrzny
choroba dwubiegunowa objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa, która często nazywana jest w skrócie chorobą dwubiegunową lub po prostu CHAD, należy do zaburzeń nastroju. Niestety często mylona jest ze schizofrenią, borderline lub innymi zaburzeniami. Dlatego też, jeśli ktoś z twoich bliskich albo ty sam cierpisz na CHAD, powinieneś poznać ją jak najdokładniej.

CHAD: jakie są jej główne cechy?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, choroba afektywna dwubiegunowa jest zaliczana do szerokiej grupy zaburzeń nastroju. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów manii i epizodów depresji. Ze względu na to, iż występuje pod różnymi postaciami, które mogą zmieniać się w ciągu przebiegu choroby dwubiegunowej, bywa trudna do zdiagnozowania. W szczególności CHAD o nieklasycznym przebiegu może być łatwo pomylona z innymi jednostkami chorobowymi lub zaburzeniami, co prowadzi niekiedy do błędnej diagnozy i nieefektywnego leczenia.

Główne typy choroby afektywnej dwubiegunowej

Wyróżnienie właściwego typu choroby afektywnej dwubiegunowej jest kluczowe w celu jej prawidłowego leczenia. Dlatego warto wiedzieć, że w przypadku klasycznego przebiegu choroby, wyróżniamy dwa główne typy:

  • typ I, w którym przeplatające się okresy depresji wynoszą około 4-9 miesięcy, a okresy manii od 2 tygodni do 5 miesięcy; każdy z epizodów ma bardzo ciężki, czasem wręcz dramatyczny charakter; okresy depresji przeważają; występują remisje;
  • typ II, w którym okresy depresji są bardzo długie i ciężkie, podczas gdy manie są łagodniejsze lub też występują jako hipomanie i nie trwają dłużej niż 3 tygodnie; ten typ CHAD częściej przekształca się w chorobę z szybką zmianą faz; występują okresy remisji.

Choroba dwubiegunowa z szybką zmianą faz należy do nieklasycznych przebiegów. W tym przypadku cykliczna zmiana epizodów jest znacznie częstsza niż w przebiegu klasycznym (wyróżniamy nawet 4 albo więcej epizodów manii lub depresji w ciągu roku). Co więcej, zazwyczaj jeden epizod przechodzi bezpośrednio w drugi, okresy remisji nie występują wcale lub są bardzo krótkie.

Czym charakteryzują się epizody depresyjne?

Zazwyczaj w chorobie afektywnej dwubiegunowej przeważają objawy depresji. Okresy obniżenia nastroju są częstsze i dłuższe niż okresy manii, choć każdy z nich może prowadzić do poważnych problemów w życiu pacjenta.

Epizody depresyjne cechują się symptomami, które są charakterystyczne również dla klasycznej depresji. Możemy zaobserwować problemy ze snem, wyraźne obniżenie nastroju, pogorszenie samooceny, zmniejszony poziom energii i wolniejsze tempo wykonywania różnych aktywności, a także utratę zainteresowania i radości z czynności, które dawniej sprawiały radość.

Czym odznaczają się epizody manii?

Epizody manii, choć są zazwyczaj krótsze niż epizody depresyjne, mogą pociągać za sobą poważne skutki i często wymagają leczenia szpitalnego. W tym okresie można zaobserwować u osoby cierpiącej na chorobę afektywną dwubiegunową objawy takie jak podwyższenie samooceny, przekonanie o własnej wyższości, wzmożony napęd do działania, nastrój euforyczny, natłok myśli, wzrost aktywności, spadek potrzeby snu, a także zwiększoną tendencję do zachowań ryzykownych.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej