Dziś już każdy wie, jak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W naszej diecie powinny znaleźć się zarówno węglowodany (cukry), tłuszcze, jak i białka. Największe kontrowersje budzą te pierwsze. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy ich unikać? Na to i inne pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Cukier w owocach – jeść czy nie?
Węglowodany są niezbędne dla odpowiedniej pracy całego organizmu człowieka. Cukry podzielić możemy na proste i złożone. Podział ten zależy od szybkości z jaką wchłaniane zostają przez nasz organizm. W dobrze zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce zarówno dla jednych, jak i dla drugich.
Doskonałym źródłem węglowodanów jest ryż, wszelkiego rodzaju kasze, makarony, a także warzywa i owoce. Szczególnie duże kontrowersje budzą te ostatnie. Wiele osób ma wątpliwości czy w ogóle powinno się jeść owoce. Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Są one doskonałym źródłem nie tylko węglowodanów, ale także błonnika, antyoksydantów i flawonoidów, które oddziałują na wolne rodniki (powstające na przykład podczas wszelkiego rodzaju stanów zapalnych). Za wyjątkową słodycz owoców odpowiedzialna jest zawarta w nich fruktoza.
Do czego potrzebny jest nam cukier?
Warto wiedzieć, że cukry są głównym źródłem energii. Potrzebne są, między innymi, do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Cukier występuje w nich pod postacią glikogenu – wielocukru zbudowanego z połączonych ze sobą cząsteczek glukozy. To właśnie, między innymi, dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać aktywność fizyczną. Warto pamiętać, że zapasy glikogenu ulegają wyczerpaniu po około 80 minutach treningu. Dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie.
Węglowodany są również niezbędne do pracy naszego mózgu. To właśnie one go odżywiają. Warto wiedzieć, że gdy pracujesz nad czymś umysłowo, Twój mózg zużywa nawet 25% całej energii Twojego organizmu. Dlatego absolutnie nie warto rezygnować z cukru. Pamiętaj, że do prawidłowego funkcjonowania mózgu, potrzebujesz około 130 gramów glukozy.
Cukier a zapotrzebowanie na energię
Powszechnie uważa się, że to właśnie cukier odpowiedzialny jest za wiele chorób, w tym otyłość. Warto jednak sobie uświadomić, że problem nie tkwi w samym cukrze, ale w jego nadmiarze. Nasz organizm powinien czerpać swoją energię w około 10% właśnie z cukru. Będzie to odpowiadać od około 10 do 12 łyżeczek białego cukru dzienne. Oczywiście zapotrzebowanie to jest uzależnione od płci, wieku oraz aktywności fizycznej. Dorosły mężczyzna, który dodatkowo intensywnie ćwiczy, z pewnością będzie potrzebować więcej węglowodanów w swojej diecie. Aby uniknąć nadmiernej ilości cukru, warto jest zastąpić tradycyjne słodycze, wspomnianymi wyżej owocami.
Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem nie opłaca się całkowicie rezygnować z cukru. Jest on niezbędny dla prawidłowego działania naszego organizmu. Warto jednak przyjrzeć się, w jakich pokarmach go spożywamy. Na uwagę zasługuje również ilość cukru jaką stosujemy w swojej diecie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cukrze zajrzyj na: https://uczymyjakslodzic.pl/dlaczego-nie-nalezy-rezygnowac-z-cukru/