Nietypowe zaburzenia psychiczne

przez Materiał zewnętrzny
zaburzenia psychiczne

Najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym jest depresja. Okazuje się, że na całym świecie zdiagnozowano ją u blisko 350 milionów ludzi, natomiast trzeba zaznaczyć, że stany depresyjne bardzo często nie są prawidłowo rozpoznawane, więc mogą występować u nawet kilka razy większej grupy osób. O ile depresja została już dobrze poznana przez psychologów i psychiatrów, to zaburzeń na tle psychicznym jest znacznie więcej. Niektóre są naprawdę nietypowe i wiążą się z zaskakującymi syndromami. Oto lista tych najbardziej nieprawdopodobnych.

Zespół Capgrasa

Występuje najczęściej jako powikłanie po udarze mózgu albo w wyniku zaawansowanej demencji czy schizofrenii. Objawia się tym, że chory uznaje, iż członkowie jego rodziny nie są prawdziwi, ale zastępują ich klony. Pacjent ma obsesję, poprzez którą musi zdemaskować wszystkich sobowtórów, a najbliższych uważa za największych wrogów.

Syndrom Żywego Trupa

Chory uważa, że nie żyje, więc nie może już umrzeć. Tego rodzaju choroby psychiczne są niezwykle groźne, ponieważ pacjent uznaje się za nieśmiertelnego i bardzo często podejmuje ryzykowne, zagrażające życiu działania. Nie uznaje też swojej fizyczności, nie dba o ciało, a nawet okalecza się, aby rozpocząć swój proces gnilny.

Zastępczy Zespół Munchhausena

Najczęściej ta choroba psychiczna występuje u kobiet i objawia się tym, że matki celowo trują swoje dzieci, aby wywołać u nich dolegliwości zdrowotne. Kiedy dziecko choruje, te uznają się wtedy za jedynego i najlepszego opiekuna, oczekując również troski i wyrazu szacunku od innych.

Zespół obcej ręki

Pacjent nie toleruje jednej ze swoich rąk, uznaje ją jako element obcy ciała. Ta choroba psychiczna może być naprawdę niebezpieczna, w niektórych przypadkach „obca ręka” próbuje zabić swojego właściciela, na przykład poprzez duszenie albo z zastosowaniem ostrego narzędzia. Chory nie ma nad nią kontroli, zupełnie tak, jakby jej ruchami sterowała osoba trzecia.

Syndrom Jerozolimski

Osoby, u których zdiagnozowano tego rodzaju zaburzenia psychiczne, żyją w przekonaniu, że są jedną z postaci biblijnych. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, a objawia się głoszeniem kazań, noszeniem strojów charakterystycznych dla wybranych postaci, a nawet atakami na wyznawców innych religii.

Kryptomnezja

To choroba psychiczna, która upośledza procesy pamięci. Pacjent uznaje dobrze znane wydarzenia czy historie jako przeżywane, widziane czy słyszane po raz pierwszy. Zaburzenia wywołują taki sam efekt w przypadku osób, które, choć są dobrze znane, są uznawane przez chorego za obce. 

To tylko niektóre z dziwnych, tajemniczych zaburzeń psychicznych. Psychiatrzy definiują znacznie więcej z nich. Wszystkie wymagają leczenia, mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Co więcej, objawy choroby psychicznej najczęściej są niezauważalne dla chorego, a na konkretną terapię zgłaszają ich bliscy. Najlepiej, jeśli niepokojące objawy są zgłaszane natychmiast.

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej