Kalkulator wagi dziecka – odpowiedź na rozterki młodych rodziców

przez Materiał zewnętrzny
dziecko prawidłowa waga, kalkulator wagi dziecka

Czy moje dziecko odpowiednio przybiera na wadze? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie na różnych etapach rozwoju swojej pociechy. Wszelkie wątpliwości rozwieje lekarz pediatra. Co zrobić, gdy do wizyty w przychodni pozostały tygodnie, a wątpliwości spędzają Ci sen z powiek już dziś? Z pomocą przychodzi kalkulator wagi dziecka.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko odpowiednio przybiera na wadze, warto zaopatrzyć się w wagę niemowlęcą. W interpretacji wyników pomoże kalkulator wagi dziecka, który wskaże, w którym miejscu na siatce centylowej znajduje się masa ciała Twojego dziecka.

Kiedy warto kontrolować wagę dziecka?

Młode mamy karmiące piersią często zastanawiają się, czy mają wystarczającą ilość pełnowartościowego pokarmu. Podczas karmienia butelką, łatwo sprawdzić co do mililitra, ile rzeczywiście zjadło dziecko, jednak w przypadku karmienia piersią sprawa się komplikuje. Regularne ważenie niemowlęcia pozwoli rozwiać wątpliwości – jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to najlepszy dowód na to, że najada się mlekiem mamy.

Niestety z upływem czasu rodzicielskich zmartwień wcale nie ubywa. Około 6. miesiąca życia dziecka przychodzi czas na rozszerzanie diety. Niezależnie od tego, czy wprowadzasz nowe posiłki metodą BLW, dając dziecku do ręki kawałki gotowanej marchewki czy brokuła, czy też stawiasz na podawanie pokarmu łyżeczką – mogą dopaść Cię wątpliwości, czy dziecko je wystarczająco dużo. Zwłaszcza gdy Twoja pociecha z zapałem wciera podane kawałki warzyw w blat krzesełka do karmienia lub odwraca głowę od łyżeczki, mimo że z miseczki ubyło naprawdę niewiele. Wtedy ponownie z pomocą przychodzi waga, która pomoże kontrolować przyrosty masy ciała Twojego malucha.

Kalkulator wagi dziecka – jak działa?

Regularne ważenie dziecka to nie wszystko. Należy jeszcze ocenić, czy masa ciała jest prawidłowa. Z pomocą przychodzi kalkulator wagi dziecka online. Jak działa? W pierwszym kroku trzeba określić płeć dziecka. Następnie podać jego wagę oraz wiek wyrażony w tygodniach dla młodszych dzieci, zaś w przypadku starszych – w miesiącach. Później wystarczy kliknąć „oblicz”, by kalkulator wskazał, w którym miejscu na siatce centylowej znajduje się waga Twojego dziecka.

Co oznacza wynik na siatce centylowej?

Na siatce centylowej zaznaczonych jest siedem linii, które pokazują, jaki procent dzieci w całej populacji w danym wieku ma większą i mniejszą wagę. Przykładowo: jeśli kalkulator wagi wskazał, że Twoje dziecko znajduje się w 75 centylu, oznacza to, że 25 procent jego rówieśników waży więcej, zaś 75 proc. – mniej. Jeśli waga dziecka mieści się pomiędzy 3. a 97. centylem, wszystko jest w normie. Jeśli jednak znajduje się powyżej 97. lub poniżej 3. centyla, dziecko należy przebadać. Konkretne badania zleci lekarz. Uwagę rodziców powinna też zwrócić sytuacja, kiedy obserwują gwałtowny wzrost wartości na siatce centylowej lub duży spadek. Wówczas również warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Zobacz więcej artykułów o pielęgnacji noworodków i dzieci

Innych zainteresowały również

Dodaj komentarz

* Używając tego formularza wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Zgadzam sie Dowiedz się więcej